در این مقاله میخواهیم به صورت کامل توضیحات مرتبط با قرارداد هوشمند به خصوص در حوزه رمز ارز های دیجیتال مانند بیت کوین و اتریوم را به شما بدهیم. برای خرید VPN کامپیوتر کلیک کنید. قرارداد هوشمند

قرارداد هوشمند (Smart Contract) چیست؟

قرارداد هوشمند یک برنامه غیرمتمرکز است که منطق تجارت را در واکنش به حوادث اجرا می کند. اجرای قرارداد هوشمند می تواند منجر به تبادل پول، ارائه خدمات، باز کردن قفل محتوای محافظت شده توسط مدیریت حقوق دیجیتال یا انواع دیگر دستکاری داده ها مانند تغییر نام در عنوان ملک شود. از قرارداد های هوشمند همچنین می توان برای اجرای محافظت از حریم خصوصی استفاده کرد، به عنوان مثال، تسهیل انتشار انتخابی داده های محافظت شده از حریم خصوصی برای پاسخگویی به یک درخواست خاص. انواع مختلفی از معماری برای چگونگی توسعه، توزیع، مدیریت و به روزرسانی برنامه های زیربنای قراردادهای هوشمند وجود دارد. آنها می توانند به عنوان بخشی از بلاکچین یا سایر فناوری های دفتر توزیع شده ذخیره شوند و در مکانیزم های مختلف پرداخت و مبادلات دیجیتال که می توانند شامل بیت کوین و سایر ارزهای رمزپایه باشند، ادغام شوند. علی رغم نام، قراردادهای هوشمند از نظر قانونی عقود لازم الاجرا نیستند. وظیفه اصلی آنها اجرای منطقی کسب و کار است که وظایف، فرآیندها یا معاملات مختلفی را که برای پاسخگویی به مجموعه ای از شرایط در آنها برنامه ریزی شده است، انجام می دهد. برای پیوند دادن این اعدام با توافقنامه های لازم الاجرا بین طرفین باید مراحل قانونی انجام شود.

قراردادهای هوشمند چگونه کار می کنند؟

قرارداد هوشمند نوعی ویژه از برنامه است که منطق تجاری را رمزگذاری می کند و با استفاده از یک ماشین مجازی (Virtual Machine) مخصوص که پخته شده در بلاک چین (BlockChain) یا نوع دیگری از دفتر توزیع شده است کار می کند. روند ایجاد یک قرارداد هوشمند از آنجا آغاز می شود که تیم های تجاری با توسعه دهندگان برای توصیف نیازهای آنها برای رفتار مطلوب قرارداد هوشمند در واکنش به رویدادها یا شرایط مختلف کار می کنند. رویدادهای ساده می توانند شرایطی از قبیل پرداخت مجاز، محموله دریافتی یا آستانه قرائت کنتور باشند. منطق پیچیده تر ممکن است رویدادهای پیچیده تری از جمله محاسبه ارزش یک ابزار مالی مشتق و پردازش تجارت مشتقه یا آزاد کردن خودکار پرداخت بیمه در صورت مرگ یک شخص یا یک فاجعه طبیعی را رمزگذاری کند. سپس توسعه دهندگان در یک پلت فرم هوشمند نوشتن قرارداد کار می کنند تا منطق را بسازند و آن را آزمایش کنند تا مطابق هدف کار کنند. پس از نوشتن برنامه، برای بررسی امنیت به تیم دیگری تحویل داده می شود. این می تواند یک متخصص داخلی یا یک شرکت متخصص در تأیید امنیت قرارداد هوشمند باشد. پس از تصویب قرارداد، در یک بلاکچین موجود یا سایر زیرساخت های دفتر توزیع شده مستقر می شود. به محض اجرای قرارداد هوشمند، این پیکربندی برای گوش دادن به به روزرسانی های رویداد از یک “اوراکل” پیکربندی شده است، که اساساً یک منبع داده جریانی با رمزنگاری امن است. قرارداد هوشمند هنگامی که ترکیب مناسبی از وقایع را از یک یا چند سخنرانی دریافت می کند، اجرا می شود. قرارداد هوشمند

برنامه های قرارداد هوشمند و بلاکچین

بلاکچین به دلیل امنیت و تغییرناپذیری فناوری برای ذخیره قراردادهای هوشمند ایده آل است. داده های قرارداد هوشمند بر روی یک دفتر مشترک رمزگذاری شده است، از دست دادن اطلاعات ذخیره شده در بلوک ها تقریباً غیرممکن است. انعطاف پذیری یکی دیگر از مزیت های استفاده فناوری بلاکچین در قراردادهای هوشمند است. توسعه دهندگان می توانند تقریباً هر نوع داده را در زنجیره بلوکی ذخیره کنند و گزینه های معامله متنوعی را برای انتخاب دارند. قراردادهای هوشمند مبتنی بر بلاکچین به ایمن تر، کارآمدتر و مقرون به صرفه بودن معاملات و سایر فرآیندهای تجاری کمک می کند و در نتیجه هزینه های معامله را کاهش می دهد. به عنوان مثال، در سال 2016، Cook County، Ill.، از زنجیره بلوک برای ایجاد پایگاه داده برای انتقال و ردیابی عناوین دارایی استفاده کرد. هنگامی که این معاملات اتفاق می افتد، علاوه بر سند کاغذی سنتی، خریدار یک رمز دیجیتالی دریافت می کند که می تواند به عنوان اثبات مالکیت استفاده شود. صنایع مختلف می توانند از قراردادهای هوشمند مبتنی بر بلاکچین به عنوان بخشی از زنجیره های تأمین خود بهره مند شوند. پرداخت خودکار خدمات درمانی با استفاده از قراردادهای هوشمند می تواند هزینه های اضافی را کاهش داده و از کلاهبرداری جلوگیری کند. صنعت موسیقی می تواند مالکیت موسیقی را در بلاکچین ثبت کند و سپس قرارداد هوشمندی را برای اطمینان از پرداخت حق امتیاز هنگام استفاده از موسیقی برای اهداف تجاری به کار گیرد. قراردادهای هوشمند و زنجیره بلوک می تواند با ذخیره اطلاعات موجود در مورد تعمیر و نگهداری وسایل نقلیه و تصادفات و مالکیت، به صنعت خودرو سود برساند. محبوب ترین پلتفرم قرارداد هوشمند Ethereum است که همچنین یک پلتفرم ارز رمزنگاری شده بسیار پرکاربرد است. انجمن Ethereum برای نوشتن برنامه های قرارداد هوشمند که برای اجرا در محیط اجرای ماشین مجازی Ethereum (EVM) طراحی شده اند، زبان Solidity را ایجاد کرده است. از دیگر محیط های معروف برنامه نویسی می توان به زبان WebAssemble (WASM) و زبان مدل سازی دارایی دیجیتال (DAML) اشاره کرد. WASM به توسعه دهندگان این امکان را می دهد تا قراردادهای هوشمندی را ایجاد کنند که می توانند در یک مرورگر وب اجرا شوند و با بلاکچین و سایر دفترهای توزیع شده با استفاده از زبانهای برنامه نویسی مختلف مانند C، JavaScript، TypeScript و Rust ترکیب شوند. DAML یک زبان متمرکز بر شرکت است که برای مدل سازی موارد مختلف استفاده از تجارت طراحی شده است و همچنین به اجرای پادمان های حریم خصوصی نیز کمک می کند.

مزایای قرارداد هوشمند

چندین مزیت بالقوه تجاری از استفاده از قراردادهای هوشمند وجود دارد. بازده هزینه قراردادهای هوشمند نوید می دهند فرآیندهای تجاری را که در مرزهای سازمانی قرار دارند، به طور خودکار انجام دهند. این می تواند بسیاری از هزینه های عملیاتی را از بین ببرد و باعث صرفه جویی در منابع، از جمله پرسنل مورد نیاز برای نظارت بر پیشرفت روند پیچیده ای شود که در پاسخ به شرایط موجود در شرکت ها اجرا می شود. سرعت پردازش. قراردادهای هوشمند می توانند سرعت پردازش فرآیندهای تجاری را که در چندین شرکت انجام می شود، بهبود بخشند. خودمختاری قراردادهای هوشمند به طور خودکار توسط شبکه انجام می شود و نیاز شخص ثالث برای مدیریت معاملات بین مشاغل را کاهش می دهد. قابلیت اطمینان. قراردادهای هوشمند همچنین می توانند از دفترهای بلاکچین و سایر فن آوری های دفتر توزیع شده استفاده کنند تا سوابق قابل تأیید مربوط به کلیه فعالیت های مربوط به اجرای فرآیندهای پیچیده را حفظ کنند و پس از واقعیت قابل تغییر نیست. این برنامه همچنین از معاملات خودکار پشتیبانی می کند که احتمال خطای انسانی را از بین می برد و از صحت اجرای قراردادها اطمینان می دهد.