نام نوعی از انواع کیف پول های مرتبط و فعال در حوزه رمز ارز دیجیتال مانند بیت کوین و اتریوم است که به عنوان کیف پول اچ دی (HD) شناخته شده و در حال حاضر بیشتر کاربران فعال در حوزه رمز ارز از کیف پول اچ دی استفاده میکنند اما خودشان نیز از این موضوع آگاهی ندارند. در ادامه با خواندن توضیحات بیشتر متوجه این موضوع خواهید شد. اما اگر بخواهیم به صورت خلاصه بگوییم، یک کیف پول اچ دی (HD) برای ارتقا حریم خصوصی و امنیت یک “جفت کلید جدید” از یک “جفت کلید اصلی” برای هر معامله رمزنگاری ایجاد می کند (جفت کلید تشکیل شده از یک کلید عمومی و یک کلید خصوصی). ساختار سلسله مراتبی آن شبیه یک درخت است، با کلید اصلی “determining” (تعیین کننده) جفت کلیدهایی که در سلسله مراتب دنبال می شوند. برای خرید سرور مجازی مخصوص ترید کلیک کنید. کیف پول اچ دی همانطور که بیان شد یک کیف پول اچ دی (HD) برای ارتقا حریم خصوصی و امنیت یک “جفت کلید جدید” از یک “جفت کلید اصلی” برای هر معامله رمزنگاری ایجاد می کند. ساختار سلسله مراتبی آن شبیه یک درخت است، با کلید اصلی “تعیین” جفت کلیدهایی که در سلسله مراتب دنبال می شوند. کیف پول های HD از چند ارز پشتیبانی می کنند و با یک عبارت مخصوص بازیابی قابل بازیابی و دسترسی هستند. اکثریت قریب به اتفاق کیف پول ها از نظر سلسله مراتبی تعیین گرایانه هستند. برای خواندن درباره کیف پول کاغذی کلیک کنید.

زمانی قبل از کیف پول اچ دی HD: کیف پول های غیر قطعی ND

سالها پیش، کیف پولهای بیت کوین غیر قطعی (ND) یا Non-Deterministic جفتهای کلیدی تصادفی ایجاد کردند که به عنوان آدرس های دریافت (Receiving) و تغییر (Change) مورد استفاده قرار بگیرند. آنها هیچ ارتباطی با یکدیگر نداشتند، به این معنی که شما مجبورید از هر جفت کلید به صورت جداگانه پشتیبان تهیه کنید و هنگام خرید و فروش رمزنگاری خود، تمام کلیدهای معامله را پیگیری کنید. کیف پول های ND “غیر قطعی” هستند به این معنا که هیچ جفت کلید اصلی وجود ندارد که سایر جفت کلیدها از آن گرفته شوند. از اواسط سال 2010، این کیف پول ها تا حد زیادی جایگزین کیف پول اچ دی شده اند.

پیشرفت های کیف پول اچ دی

در سال 2012، کیف پول های HD با BIP 32، پروتکل بهبود بیت کوین (Bitcoin) که ایجاد ساختار کیف پول درخت مانند سلسله مراتبی را امکان پذیر می کند، امکان پذیر شد. به سرعت محبوبیت زیادی در بین علاقه مندان به ارز رمزنگاری شده پیدا کرد و خیلی زود کیف پول های بی شماری با این ساختار وارد بازار شدند. کیف پول اچ دی دارای یک جفت کلید اصلی می یاشد: یک کلید عمومی گسترده (XPUB) و یک کلید خصوصی گسترده (XPRIV). XPRIV تمام کلیدهای خصوصی را تولید می کند. XPUB می تواند مانده کلیه کلیدهای عمومی کیف پول را مشاهده کند. این ساختار مشکل کاربران را مجبور به تولید کلیدهای شخصی خود برای معاملات کرد. برخلاف سلف غیر قطعی آن، تمام آدرس های کیف پول اچ دی می توانند از کلید اصلی تولید شوند، بنابراین نیازی به ذخیره چندین جفت کلید نیست. کیف پول اچ دی در یک کیف پول اچ دی، جفت کلید اصلی به عنوان پایه و اساس عمل می کند، سپس به کلیدهای خصوصی برای ارزهای رمزپایه مختلف منشعب می شود – و از آنجا برای هر معامله به جفت کلید می رود. BIP 44، یکی دیگر از پروتکل های بهبود، یک ساختار درختی خاص با قابلیت چندین حساب ایجاد کرده است. برای خواندن درباره کیف پول electrum کلیک کنید. کیف پول اچ دی حریم خصوصی بیشتری نسبت به کیف پول های ND ارائه می دهد زیرا جفت کلید به طور خودکار برای هر معامله بدست می آید. از آنجا که بیت کوین و بلاکچین های دیگر دفترهای عمومی هستند، تعادل آدرس دانش عمومی است. با این حال، از آنجا که چندین آدرس دارید، دیگران ممکن است ندانند کدام آدرس ها به شما پیوند داده می شوند و غیره – به شرطی که XPUB خود را به اشتراک نگذاشته باشید. XPUB شما می تواند تمام مانده های شما را نشان دهد، بنابراین هرگز نباید به اشتراک گذاشته شود. فراتر از حریم خصوصی، کیف پول های HD امنیت بیشتری را ارائه می دهند زیرا هر معامله دریافتی در یک آدرس متفاوت است. شخصی برای دسترسی به موجودی رمزنگاری چندگانه شما به چندین کلید خصوصی نیاز دارد – به شرطی که XPRIV خود را به اشتراک نگذاشته باشید. و بیشتر کیف پول های HD، به اشتراک گذاشتن اطلاعات محرمانه مانند جفت کلید اصلی خود را، حتی غیرممکن، دشوار می کنند. با این وجود، پیشرفت دیگری در کیف پول های HD با BIP 39 همراه بود که به کاربران اجازه می داد جفت کلید اصلی خود را – و از این رو کیف پول های خود را – به عنوان یک عبارت بازیابی ذخیره کنند. عبارت بازیابی معمولاً عبارتی 12، 18 یا 24 کلمه ای است که باید در صورت عدم دسترسی به کیف پول یا قطع عملکرد خود، به صورت پشتیبان ثبت و با خیال راحت ذخیره شود. این عبارت به شما امکان می دهد کیف پول و تمام موجودی های مرتبط را دوباره تولید کنید. به همین دلیل، باید به عنوان یک راز مطلق بصورت آفلاین ذخیره شود. اگر آن را گم کنید – و کیف پول خود را گم کنید یا پین خود را فراموش کنید – وجوه شما برای همیشه از بین می رود.