در این مقاله به طور کامل درباره کلید عمومی (Public Key) صحبت میکنیم گه در حوزه رمز ارز دیجیتال مانند بیت کوین، حوزه VPN و بسیاری دیگر کاربرد های خاص خود را دارد.

ما در دوره ای زندگی می کنیم که امنیت بی سیم ضروری است زیرا داده های خصوصی و اطلاعات شخصی بصورت آنلاین بارگذاری می شوند. با افزایش میزان داده های آنلاین، هزینه پولی جرایم اینترنتی نیز افزایش می یابد. جرایم سایبری در حال حاضر شایع ترین جرم در برخی کشورها است که یک فرد 20 برابر بیشتر از سرقت و ده برابر بیشتر از کلاهبرداری، احتمال قربانی شدن را دارد.

برای خربد VPN کلیک کنید.

کلید عمومی Public Key

سازمان ها باید داده های خود را با محافظت از دارایی های دیجیتالی آن، از جمله دسترسی به سرور، احراز هویت کاربر و پروتکل های ارتباطی، ایمن کنند.

هر سازمانی که همچنان با رمز عبور به کاربران احراز هویت می شود، داده های خود را از طریق CLEARTEXT ارسال می کند، که خواندن آن به آسانی خواندن این مقاله است. سازمان ها می توانند به راحتی طعمه انواع حملات سایبری از جمله حملات فیشینگ، حملات فارمینگ و … شوند. داده های حساس ارسال شده و ذخیره شده به وضوح به خطر می افتد.

رمزگذاری کلید عمومی (Public Key) بهترین گزینه برای احراز هویت کاربران با گواهی های دیجیتال x.509 است. SecureW2 یک PKI کلید در اختیار شما قرار می دهد که مدیران می توانند بدون نیاز به ارتقا تنظیم کنند.

در اینجا نحوه کار رمزنگاری، اهمیت کلید عمومی و کلید خصوصی، ارتباط کلیدها با زیرساخت های کلید عمومی (PKI) و نحوه مدیریت هویت و ارتباطات ایمن از طریق اینترنت را بررسی خواهیم کرد.

کلید عمومی چیست؟

رمزگذاری کلید عمومی روشی برای محافظت از اطلاعاتی است که یا از طریق یک کانال باز در وب به اشتراک گذاشته می شود و یا در دستگاه یا ابر ذخیره می شود. این کار براساس یک عملکرد یک طرفه یا عملکردی محاسبه آسان است اما وارونه آن دشوار است. توابع یک xvti که در رمزنگاری کلید عمومی استفاده می شود به ما امکان می دهد دو کلید مورد استفاده برای رمزگذاری و رمزگشایی اطلاعات را تعریف کنیم.

این روش همچنین به عنوان رمزگذاری نامتقارن شناخته می شود، در مقابل رمزگذاری متقارن آسیب پذیرتر که فقط به یک کلید مشترک متکی است. در رمزگذاری نامتقارن، یک کلید رمزگذاری می کند و دیگری رمزگشایی می کند، و یک اندازه گیری امنیتی قوی فقط از یک کلید است که هر دو را انجام می دهد.

کلید عمومی برای رمزگذاری داده ها به اشتراک گذاشته می شود، هر کسی می تواند داده های رمزگذاری شده را با استفاده از کلید عمومی برای گیرنده ارسال کند (و به همین دلیل “عمومی” نامیده می شود)، اما فقط مالک کلید خصوصی قادر به رمزگشایی است. از این نظر، ما نمی خواهیم کسی کلید خصوصی با کلید عمومی اشتباه بگیرد.

رمزنگاری کلید عمومی امروزه به طور گسترده ای برای ایمن سازی ترافیک وب، پروتکل های امنیت شبکه، رمز ارز های دیجیتال و VPN مورد استفاده قرار می گیرد. کلید عمومی همان چیزی است که “S” را به “HTTP” اضافه کرده و آن را به “HTTPS” تغییر میدهد.

درباره رمزگذاری کلید عمومی بدانید

رمزگذاری کلید خصوصی یا رمزنگاری متقارن، از همان کلید برای رمزگذاری و رمزگشایی داده ها استفاده می کند. امنیت این نوع رمزنگاری عمدتا به مدیریت کلید و طول کلید بستگی دارد، هرچه کلید دارای رمز امن تری باشد بدیهی است که بهتر است.

الگوریتم های رمزگذاری امروز، رمزنگاری ترکیبی هستند و از رمزنگاری متقارن و نامتقارن استفاده می کنند. در بیشتر موارد، رمزگذاری کلید خصوصی برای به اشتراک گذاشتن ایمن کلیدهای تولید شده توسط یک پروتکل کلید عمومی استفاده می شود.

public key کلید عمومی

کلید عمومی در مقابل کلید خصوصی

یک کلید عمومی در دسترس عموم قرار می گیرد تا طرفین دیگر بتوانند از آن برای رمزگذاری پیام هایی که می خواهند برای آن مالک کلید عمومی ارسال شود، استفاده کنند. تا زمانی که کلید خصوصی خود را ایمن نگه دارید، می توانید به دیگران اجازه دهید بدون استفاده از امنیت، از کلید عمومی شما استفاده کنند.

از آنجا که کلید عمومی است، اشخاص دیگر می توانند پیام های رمزگذاری شده خود را به مالک کلید ارسال کنند. ضروری است که یک مهاجم کلید خصوصی را از کلید عمومی دریافت نکند. به همین دلیل است که همه سیستم های رمزنگاری کلید عمومی مبتنی بر یک مسئله ریاضی دشوار، با پیچیدگی محاسباتی بالا هستند.

امنیت رمزنگاری به میزان امنیت یک کلید خصوصی وابسته است، هم هنگام تولید و هم ذخیره سازی آن. اعداد تصادفی مورد استفاده برای الگوریتم های رمزنگاری باید دشوار باشد، به همین دلیل اعتماد به توسعه نرم افزار برای الگوریتم تولید کلید گزینه خوبی نیست.

برنامه ها برای تولید اعداد کاملاً تصادفی خوب نیستند، فقط می توانند به یک شبه تصادفی دست یابند، که ایمن نیست. توصیه می شود برای تولید و ذخیره کلیدهای خصوصی، از دستگاههای سخت افزاری مانند یک ماژول امنیتی سخت افزار (HSM) استفاده کنید، که در آنجا می توان به یک سطح تصادفی بالاتر دست یافت.

کلیدهای عمومی و گواهینامه های دیجیتال

رمزنگاری کلید عمومی به سازمانها امکان صدور گواهی و تأیید هویت کاربر با امضای دیجیتال را می دهد. در این حالت کلیدها عملکردی متفاوت از رمزگذاری و رمزگشایی دارند.

در یک امضای دیجیتالی، کلید خصوصی مسئولیت امضای دیجیتالی اسناد و احراز هویت را دارد. کلید عمومی برای تأیید امضا و تأیید اعتبار است.

گواهینامه های دیجیتال اسنادی رمزنگاری شده هستند که می توانند به عنوان شناسه کاربری برای اهداف احراز هویت عمل کنند. اعتبارات گواهینامه (Certificate Authorities) به عنوان نماینده معتمد برای انتشار کلید عمومی که به کلید خصوصی کاربران شبکه تأیید شده پیوند دارند. CA ها با امضای درخواست های امضای گواهینامه یا Certificate Signing Requests (CSR) با کلید خصوصی خود، گواهینامه ها را ایجاد می کنند.

کاربران می توانند گواهینامه های خود را با کلید عمومی خود ارائه دهند و مرجع تولید یک گواهینامه، اعتبارنامه خود را وارد می کند، آن را با کلید خصوصی خود امضا می کند و اکنون یک گواهی تایید شده به کاربر اعطا می شود.

وقتی کاربری بخواهد پیامی را رمزگذاری کند، CA اطمینان حاصل می کند که از کلید عمومی مناسب استفاده می کنند و پیام به هدف مورد نظر خود می رسد. CA همچنین گواهینامه های دیجیتال را امضا کرده و مهر تأیید آنها را می زند تا بتواند به دستگاه های شبکه مجهز شود و تأیید اعتبار کاربر را ساده کند.

PKI مجموعه ای است که کلیدهای عمومی کاربران در سرورهای عمومی ذخیره می شود و در یک فهرست آنلاین در دسترس قرار می گیرد. PKI ها صدور، مدیریت، ابطال و توزیع گواهینامه های دیجیتال را کنترل می کنند، فقط به چند مورد اشاره می کنند. گواهینامه های دیجیتال و CA بخشی از PKI را تشکیل می دهند و برای عملکرد موثر به آن نیاز دارند.

SecureW2 یک Cloud PKI مدیریت شده ارائه می دهد، یک راه حل کلیدی برای سازمان هر آنچه را که برای استفاده از رمزگذاری کلید عمومی برای امنیت شبکه خود لازم دارند، فراهم می کند. به راحتی CA و لیست های لغو گواهی خود را ایجاد کنید، از طریق ابزار مرتبط گواهینامه های سفارشی صادر کنید، API های ثبت نام خودکار و موارد دیگر را نیز میتوانید ایجاد کنید.

SecureW2 همچنین دارای گواهینامه ISO 27001 است و توسط HSM قدرتمند پشتیبانی می شود تا کلیدهای خصوصی شما را محکم قفل کند. SecureW2’s PKI همچنین تنها پلتفرم تحویل گواهینامه آخرین مایل را ارائه می دهد، زیرا کاربران می توانند از نرم افزار ما برای سرویس دهی شخصی خود و نصب گواهی برای BYOD ها، دستگاه های تحت مدیریت، کارت های هوشمند، اینترنت اشیا، و سرویس گیرندگان ایمیل استفاده کنند.