در اینجا با توضیحاتی ساده قصد داریم مفهوم فورک (Fork) را در حوزه رمز ارز دیجیتال و بیت کوین به شما توضیح دهیم. وقتی از شما خواسته می شود برنامه بانکداری دیجیتال خود را در تلفن هوشمند خود به روز کنید، احتمالاً حتی دو بار به انجام این کار فکر نمی کنید.

شاید تلفن شما بدون اینکه حتی متوجه شوید، خودکار به روز شود. بالاخره این یک فرآیند ضروری است – اگر آخرین نسخه نرم افزار را نصب نکنید، ممکن است از دسترسی به خدمات آن محروم شوید.

برای خرید VPN آیفون کلیک کنید.

فورک fork

مقدمه ای بر اصطلاح فورک در ارز دیجیتال

در ارزهای رمزپایه منبع باز، اوضاع بسیار متفاوت است. برای استفاده از آن نیازی به خواندن هر کدی نیستید که زیربنای بیت کوین است، اما داشتن حق انتخاب برای آن مهم است. می بینید که در اینجا هیچ سلسله مراتبی وجود ندارد و هیچ بانکی وجود ندارد که بتواند فقط به روزرسانی ها را انجام دهد و هر طور که بخواهد همه چیز را تغییر دهد. در نتیجه، پیاده سازی ویژگی های جدید در شبکه های بلاکچین (BlockChain) می تواند یک چالش باشد.

در این مقاله، ما خواهیم فهمید که چگونه می توان شبکه های ارز رمزپایه را به رغم عدم وجود اختیارات مرکزی، ارتقا داد. برای این کار، آنها از دو مکانیزم مختلف استفاده می کنند: هارد فورک (Hard Fork) و سافت فورک (Soft Fork).

چه کسی در یک شبکه بلاکچین تصمیم می گیرد؟

برای درک نحوه کارکرد فورک ها، مهم است که ابتدا از شرکت کنندگان درگیر در فرایند تصمیم گیری (یا حاکمیت) شبکه مطلع شوید.

در بیت کوین، شما می توانید به طور کلی بین سه زیر مجموعه از شرکت کنندگان – توسعه دهندگان، استخراج کنندگان و کاربران فول نود (Full Node) تمایز قائل شوید. اینها طرفهایی هستند که در واقع به شبکه کمک می کنند. از گره های لایت (به عنوان مثال، کیف پولهای موجود در تلفن هوشمند، لپ تاپ و غیره) به طور گسترده استفاده می شود، اما در مورد شبکه در واقع “شرکت کننده” نیستند.

توسعه دهندگان (دولوپرها – Developers)

توسعه دهندگان مسئول ایجاد و به روزرسانی کد هستند. برای کوین معمولی شما، هرکسی می تواند در این روند سهیم باشد. این کد به صورت عمومی در دسترس است، بنابراین آنها می توانند تغییرات را برای بررسی سایر توسعه دهندگان ارائه دهند.

استخراج کنندگان (ماینرها – Miners)

ماینرها کسانی هستند که شبکه را ایمن می کنند. آنها کد رمز ارز را اجرا می کنند و منابع خود را به افزودن بلوک های جدید به بلاکچین اختصاص می دهند. به عنوان مثال در شبکه بیت کوین این کار را از طریق اثبات کار انجام می دهند. آنها به خاطر تلاشهایشان به صورت پاداش بلوکی پاداش می گیرند.

کاربران گره کامل (یوزرهای فول نود – Full Node Users)

گره های کامل ستون فقرات شبکه ارزهای رمزپایه هستند. آنها بلوک ها و تراکنش ها را تأیید، ارسال و دریافت می کنند و نسخه ای از بلاکچین را حفظ می کنند.

اغلب در این دسته ها هم پوشانی پیدا خواهید کرد. به عنوان مثال می توانید یک توسعه دهنده و یک کاربر گره کامل، یا یک کاربر استخراج و فول نود باشید. شما می توانید هر سه باشید یا هیچ. در واقع، بسیاری از آنچه ما کاربران رمز ارز می دانیم هیچ یک از این نقش ها را بر عهده ندارند. در عوض، آنها استفاده از گره های لایت یا خدمات متمرکز را انتخاب می کنند.

فورک fork

با نگاهی به توضیحات بالا، می توانید موارد محکمی را برای توسعه دهندگان و ماینرهایی که برای شبکه تصمیم می گیرند، ایجاد کنید. توسعه دهندگان کد را ایجاد می کنند – بدون آنها، شما هیچ نرم افزاری برای اجرا و هیچ کس برای رفع اشکالات یا افزودن ویژگی های جدید نخواهید داشت. ماینر ها شبکه را ایمن می کنند – بدون رقابت سالم استخراج (مانند استخراج بیت کوین) و وجود سختی استخراج رمز ارز دیجیتال، زنجیره می تواند ربوده شود، یا ممکن است متوقف شود.

اگر این دو دسته سعی کنند بقیه شبکه را برای پیروی از اراده خود مسلح کنند، اما این کار خیلی خوب پایان نمی یابد. برای بسیاری، قدرت واقعی در گره های کامل متمرکز شده است. این عمدتا تابعی از انتخاب شبکه است، به این معنی که کاربران می توانند نرم افزار مورد نظر خود را انتخاب کنند.

توسعه دهندگان به خانه شما نفوذ نمی کنند و شما را مجبور به بارگیری باینری Bitcoin Core با تهدید اسلحه نمی کنند. اگر معدنچیان نگرش “My way or the highway” را برای اعمال تغییر ناخواسته در کاربران اتخاذ کنند، خب، کاربران فقط بزرگراه را در پیش می گیرند.

این احزاب اربابان قدرتمند نیستند – آنها ارائه دهنده خدمات هستند. اگر مردم تصمیم بگیرند از شبکه استفاده نکنند، کوین ارزش خود را از دست می دهد. از دست دادن ارزش به طور مستقیم بر ماینرها تأثیر می گذارد (ارزش پاداش آنها در دلار کمتر است). در مورد توسعه دهندگان، آنها فقط می توانند توسط کاربران نادیده گرفته شوند.

ببینید، مثل این نیست که نرم افزار اختصاصی باشد. می توانید هر ویرایشی را که می خواهید انجام دهید، و اگر دیگران نرم افزار اصلاح شده شما را اجرا می کنند، همه می توانید ارتباط برقرار کنید. در این صورت، شما نرم افزار را فورک می کنید و یک شبکه جدید ایجاد می کنید.

فورک چیست؟

یک سافت فورک در نقطه ای رخ می دهد که نرم افزار کپی و اصلاح می شود. پروژه اصلی ادامه دارد، اما اکنون از پروژه جدید جدا شده است که جهت دیگری می گیرد. فرض کنید تیم وب سایت محتوای ارز رمزنگاری مورد علاقه شما با نحوه اقدام اختلاف نظر عمده ای داشته باشد. یک قسمت از تیم ممکن است سایت را در دامنه دیگری تکرار کند. اما در ادامه، آنها انواع مختلفی از محتوای اصلی را ارسال می کنند که برابر با فورک های متفاوتی خواهد بود.

این پروژه ها یک نقطه مشترک ایجاد می کنند و دارای یک تاریخچه هستند. دقیقاً مانند یک جاده واحد که بعداً به دو قسمت تقسیم می شود، اکنون یک واگرایی دائمی در مسیر آنها وجود دارد.

توجه داشته باشید که این نوع اتفاقات در پروژه های متن باز بسیار زیاد اتفاق می افتد و مدت ها قبل از ظهور بیت کوین یا اتریوم اتفاق می افتاده است. با این حال، تمایز بین هارد فورک و نرم فورک تقریباً منحصر به فضای بلاکچین است.

در آینده با آپدیت این مقاله توضیحات بسیار کامل تری ارائه خواهد شد.