توسعه بیت کوین کانون اصلی خود را در نرم افزار Bitcoin Core دارد، قطعه کد شاهکار از Satoshi Nakamoto (ساتوشی ناکاموتو) ناشناخته که برای ما به ارث رسیده است و باعث می شود که بیت کوین در تمام شکوه و عظمت آن کار کند.

برای خرید سرور مجازی مخصوص ترید کلیک کنید.

Bitcoin Core

در میان تمام پیاده سازی های بیت کوین، بدون شک یکی از شناخته شده ترین آنها که مادرشان هم حساب میشود در حقیقت Bitcoin Core است، یک توسعه منبع باز تحت مجوز MIT که وزن توسعه پروتکل Bitcoin را به همراه دارد.

این مسئول کل پروتکل بیت کوین و اجرای معیار کامل مشتری برای بیت کوین است. به این ترتیب Bitcoin Core هر آنچه برای تأیید پرداخت به صورت خودمختار نیاز دارید را در اختیار شما قرار می دهد. و آخرین اما مهمترین آن، پیاده سازی Satoshi Nakamoto، خالق بیت کوین است.

تا به امروز، Bitcoin Core تنها پروتکل بیت کوین است که به طور کامل اجرا می شود. بنابراین مرجعی است که سایر مشتریان توسعه یافته به آن اعتماد می کنند. این برنامه از برنامه ای تشکیل شده است که گره های کاملی ایجاد می کند و کل بلاکچین (BlockChain) را بارگیری می کند تا بتواند آن را کاملاً تأیید کند. همینطور توسط کیف پولی که بیت کوین را کار می کند و مدیریت می کند و تمام عملیات انجام شده را تأیید می کند.

Bitcoin Core چگونه کار می کند؟

نرم افزار Bitcoin Core را می توان مانند سایر برنامه های رایانه ای بارگیری کرد. در حقیقت، برای انجام این کار فقط به این وب مراجعه کنید. اما قبل از آن باید چندین جنبه را در نظر گرفت. ابتدا Bitcoin Core تمام جنبه های شبکه Bitcoin را پیاده سازی می کند، بنابراین با بارگیری آن به گره کاملی (فول نود) از شبکه تبدیل خواهید شد.

این شامل یک کپی دقیق و کامل از تمام عملیاتی است که از زمان راه اندازی Bitcoin در سال 2009 با آن انجام شده است. و البته، به طور مداوم به روز خواهد شد. بنابراین تقاضای فضای ذخیره سازی موجود بر روی هارد دیسک حداقل 400 گیگابایت خواهد بود.

Second Bitcoin Core یک کیف پول را اجرا می کند، که از طریق آن تمام معاملات با کپی بلاکچین انجام می شود. بنابراین بارگیری و همگام سازی آن با رایانه چند روز طول می کشد تا بتوانید از آن استفاده کنید. بنابراین، اگرچه سطح بالایی از امنیت و حریم خصوصی را فراهم می کند، اما فقط برای کاربران پیشرفته توصیه می شود.

ویژگی مهم دیگر Bitcoin Core استفاده از برنامه داخلی (daemon) به نام bitcoind است. Daemon (دیو به زبان اسپانیایی) برنامه ای است که در پس زمینه برای استفاده از طریق خطوط فرمان و تماس های رویه از راه دور (RPC) اجرا می شود.

نام “شیطان” با سیستم های UNIX و مشتقات مانند GNU / Linux ارتباط نزدیک دارد. Bitcoin Core همچنین قادر است یک testnet ایجاد کند، یک شبکه آزمایشی که در آن توسعه دهندگان تغییراتی را که می خواهند ایجاد کنند بررسی می کنند. به این ترتیب آنها می توانند قبل از قرار دادن آنها در شبکه، جزئیات نحوه عملکرد یا تغییرات مورد نظر در شبکه را تحلیل کنند.

علاوه بر این، Bitcoin Core همچنین حاوی برنامه ای به نام bitcoin-cli است. این یک رابط خط فرمان است، که از طریق آن کاربران می توانند دستورات RPC را با یک بیت کوین ارسال کرده و هر عملیاتی را که توسط بیت کوین پشتیبانی می شود، انجام دهند.

توسعه و پیشرفت هسته بیت کوین

توسعه Bitcoin Core با نسخه 0.1.0 آغاز شد. این اولین اجرای نرم افزار بیت کوین است که توسط Satoshi Nakamoto ایجاد شده است. فقط برای ویندوز در دسترس بود. در نسخه 0.2.0، پشتیبانی از سیستم های لینوکس برای اولین بار و بعداً MacOS معرفی شد.

ناکاموتو تا نسخه 0.3.19 در سال 2010 در توسعه و بهبود Bitcoin Core شرکت داشت، سپس پروژه را رها کرد و آن را به دست گاوین آندرسن سپرد. این آندرسن بود که بعداً، در سال 2014، این پروژه را به Wladimir J.van der Laan و دیگر توسعه دهندگان اصلی داد.

Bitcoin core بیت کوین کور

در نسخه 0.3.20 شبکه تست testnet. و از نسخه 0.5.0 سال 2011 Bitcoin-QT نامیده می شود. این اشاره به پیاده سازی مبتنی بر کتابخانه رابط گرافیکی Qt4 دارای مجوز MIT دارد. توسط توسعه دهنده Wladimir Van der Laan ساخته شده است و یک رابط دوستانه برای کد Bitcoin فراهم می کند. همه به منظور استفاده آسان تر، دوستانه تر و بصری تر برای کاربرانی که با برنامه نویسی آشنا نیستند.

بعداً، در نسخه 0.9.0، این نرم افزار نام Bitcoin Core را بازیابی کرد و در آن، هزینه های معامله به عنوان اقدامی برای تشویق به اتمام معاملات خرد کاهش یافت.

پشت سر گذاشتن OpenSSL و بهبود قابلیت ها

در روزهای آغازین، Bitcoin Core از OpenSSL برای بسیاری از عملیات رمزنگاری استفاده می کرد. با این حال، این به دلیل اشکالاتی که در OpenSSL کشف شد، از سال 2015 شروع به تغییر کرد. از جمله نقص های امنیتی یکی از مواردی بود که به مهاجم اجازه می داد حافظه یک سرور را بخواند و کلید خصوصی را بدست آورد.

اشکال دیگر این است که OpenSSL از یک روش ضعیف برای اعداد تصادفی استفاده می کند و توسعه دهندگان Bitcoin Core تصمیم گرفتند روش خود را ایجاد کنند. به همین دلایل، OpenSSL از کد منبع Bitcoin Core حذف شد.

در نسخه 0.11.2، توسعه دهندگان یک ویژگی را در شبکه گنجاندند، جایی که می توان برای جلوگیری از هزینه برخی معاملات، شرایط خاصی را در آینده ایجاد کرد. سپس با نسخه 0.12.1 قابلیت اجازه دادن همزمان چندین سافت فورک.

تقریباً نزدیک به 100 همکار در نسخه 0.13.0 کار کردند، جایی که آنها بیش از ده تغییر قابل توجه ایجاد کردند. برای سال 2016، سافت فورک CheckSequenceVerify فعال شد. در همان سال، سافت فورک منجر به بهبود قابلیت انعطاف پذیری معامله و فضای بلوک ها بدون تغییر اندازه آنها شد.

در سال 2018، نسخه 0.16.0 منتشر شد که اجازه استفاده از یک قالب آدرس محلی برای SegWit را می دهد، همچنین قالب آدرس نیز نامیده می شود. bech32، که در اصل توسط Peter wuille y Greg Maxwell ساخته شده است.

خطرات تمرکز (centralization)

همانطور که گفتیم، Bitcoin Core مشتری اصلی بیت کوین است. این فقط هر مشتری نیست، بیشترین استفاده را دارد. در وب سایت Bitnodes به نظر می رسد مشتری Satoshi (این چیزی است که Bitcoin Core به آن داخلی می گویند)، مشتری بیش از 95٪ از همه گره های متصل به شبکه است.

این یک قسمت مثبت دارد: همه گره ها با یک پروتکل بسیار همگن صحبت می کنند. با این حال، این یک جنبه منفی و بالقوه وحشتناک برای برخی از بدخواهان دارد: ظرفیت کنترلی که توسعه دهندگان آن مشتری دارند.

اگرچه مشتری چیزی بیشتر از برنامه ای نیست که پروتکل بیت کوین را پیاده سازی کند، اما باید فهمید که پروتکل به تنهایی کاری از پیش نمی برد، اجرای این برنامه به برنامه نیاز دارد. به همین دلیل، این برنامه کنترل می کند که کدام قسمت از پروتکل را باید پیاده سازی کرد و کدام یک را، مثلاً چه موارد BIP را ادغام می کند.

اگرچه درست است که این یک برنامه منبع باز است، که می توانیم کد آن را ببینیم و حتی تغییراتی را پیشنهاد دهیم، اما فقط گروه کوچکی از برنامه نویسان کنترل را دارند تا این تغییرات وارد برنامه شوند.

یک گروه کوچک و بسته، که دائماً با پیشنهادات چند ملیتی و دولتی وسوسه می شود. به هر حال، نرم افزار منبع آزاد مستقیماً پول نمی دهد و آنها باید از طریق چیزی زندگی كنند، شركت ها و دولت ها این را می دانند و توانایی فریب دادن آنچه لازم است را دارند، این برنامه نویسان را در لیست حقوقی قرار می دهند و آنها را به عنوان لابی هدایت می كنند. عملکردها به یک روش یادیگری درست مثل سیاست در کنار نمایندگان.

در این شرایط، برترین مشتری بودن مشتری و دیدن ایجاد مشتری جدید در جایی که توسعه دهندگان متعهد و ناشناس بدون توانایی خراب شدن در حفظ کد، چقدر پیچیده است، برخی از توسعه دهندگان تصمیم گرفتند که یک بیت کوین فورک را انجام دهند.

مشکل تمرکز چیزی واقعی است، مشکلی که بیت کوین به دنبال حل آن است، اما بدون شک هنوز فرصتهای زیادی برای بهبود وجود دارد که در اطراف بیت کوین و این مفهوم وجود دارد.