اگر در ده سال گذشته بانکداری، سرمایه گذاری یا رمز ارز دیجیتال را دنبال کرده باشید، ممکن است اصطلاح “بلاکچین” (blockchain) را بشنوید، فناوری ثبت رکورد در پشت شبکه بیت کوین.

برای خرید VPN پر سرعت کلیک کنید.

blockchain بلاکچین

نکات کلیدی درباره بلاکچین (Blockchain)

بلاکچین (Blockchain) چیست؟

Blockchain پیچیده به نظر می رسد و قطعاً می تواند چنین باشد، اما مفهوم اصلی آن واقعاً کاملاً ساده است. بلاکچین نوعی پایگاه داده است. برای اینکه بتوانید Blockchain را درک کنید، به شما کمک می کنیم تا ابتدا درک کنید که یک پایگاه داده در واقع چیست.

بانک اطلاعاتی یا پایگاه داده مجموعه ای از اطلاعات است که به صورت الکترونیکی روی سیستم رایانه ای ذخیره می شود. اطلاعات یا داده ها در پایگاه های داده به طور معمول در قالب جدول ساخته می شوند تا امکان جستجو و فیلتر کردن اطلاعات خاص را فراهم کنند. تفاوت وجود دارد بین شخصی که از صفحه گسترده برای ذخیره اطلاعات به جای پایگاه داده استفاده می کند.

صفحات گسترده برای یک نفر یا گروه کوچکی از افراد جهت ذخیره و دسترسی به اطلاعات محدود طراحی شده اند. در مقابل، یک پایگاه داده به گونه ای طراحی شده است که حجم قابل توجهی از اطلاعات را در اختیار شما قرار می دهد که می تواند به راحتی و به آسانی توسط هر تعداد کاربر همزمان دسترسی، فیلتر و دستکاری شود.

پایگاه داده های بزرگ با قرار دادن داده ها در سرورهایی که از رایانه های قدرتمندی ساخته شده اند، به این مهم دست می یابند. این سرورها گاهی می توانند با استفاده از صدها یا هزاران کامپیوتر ساخته شوند تا از قدرت محاسباتی و ظرفیت ذخیره سازی لازم برای دسترسی همزمان بسیاری از کاربران به پایگاه داده برخوردار باشند.

اگرچه یک صفحه گسترده یا پایگاه داده ممکن است برای هر تعداد از افراد قابل دسترسی باشد، اما اغلب متعلق به یک تجارت است و توسط شخصی منصوب مدیریت می شود که کنترل کاملی بر نحوه کار و داده های موجود در آن دارد.

بلاکچین Blockchain

تفاوت Blockchain با پایگاه داده چیست؟

ساختار ذخیره سازی

یک تفاوت اساسی بین پایگاه داده معمولی و بلاکچین، نحوه ساختار داده ها است. یک Blockchain اطلاعات را به صورت گروهی جمع آوری می کند که به آنها بلوک نیز گفته می شود و مجموعه ای از اطلاعات را در خود جای داده است.

بلوک ها ظرفیت ذخیره سازی خاصی دارند و وقتی پر می شوند، روی بلوک پر شده قبلی زنجیر می شوند و زنجیره ای از داده ها را به نام “زنجیره بلوک” تشکیل می دهند. تمام اطلاعات جدیدی که به دنبال آن بلوک تازه اضافه شده به یک بلوک تازه تشکیل شده وارد می شوند که پس از پر شدن نیز به زنجیره اضافه می شوند.

یک پایگاه داده داده های خود را در جداول ساختار می دهد در حالی که یک زنجیره بلوک، مانند نام خود، داده های خود را به صورت قطعه (بلوک) که با هم زنجیر شده اند، ساختار می دهد. این باعث می شود که همه Blockchain ها پایگاه داده باشند اما همه پایگاه داده ها زنجیره بلوک نیستند.

این سیستم همچنین ذاتاً یک جدول زمانی برگشت ناپذیر از داده ها را هنگام پیاده سازی در ماهیت غیرمتمرکز ایجاد می کند. هنگامی که یک بلوک پر می شود، آن را سنگ می کنند و بخشی از این جدول زمانی می شود. هر بلوک در زنجیره زمانی که به زنجیره اضافه می شود، مهر زمان مشخصی به آن داده می شود.

تمرکززدایی

برای درک Blockchain، مشاهده آن در زمینه نحوه اجرای آن توسط بیت کوین بسیار آموزنده است. بیت کوین مانند یک پایگاه داده برای ذخیره Blockchain خود به مجموعه ای از رایانه ها نیاز دارد. برای بیت کوین، این بلاکچین فقط نوع خاصی از پایگاه داده است که هر معامله بیت کوین را که انجام داده است ذخیره می کند.

در مورد بیت کوین، و برخلاف اکثر پایگاه های داده، این رایانه ها همه زیر یک سقف نیستند و هر رایانه یا گروهی از رایانه ها توسط یک فرد یا گروه خاصی از افراد کار می کنند.

تصور کنید که یک شرکت صاحب یک سرور متشکل از 10 هزار کامپیوتر با یک پایگاه داده است که تمام اطلاعات حساب مشتری خود را در اختیار دارد. این شرکت دارای یک انبار است که شامل همه این رایانه ها در زیر یک سقف است و کنترل کامل هر یک از این رایانه ها و کلیه اطلاعات موجود در آنها را در اختیار دارد.

به همین ترتیب، بیت کوین از هزاران رایانه تشکیل شده است، اما هر رایانه یا گروهی از رایانه ها که زنجیره بلوک خود را در اختیار دارند، در یک موقعیت جغرافیایی متفاوت قرار دارند و همه آنها توسط افراد یا گروه های مختلفی از افراد اداره می شوند. به این رایانه هایی که شبکه Bitcoin را آرایش می کنند، گره گفته می شود.

در این مدل از بلاکچین Bitcoin به روشی غیرمتمرکز استفاده می شود. با این حال، Blockchain های خصوصی و متمرکز، جایی که رایانه های شبکه آن متعلق به یک موجود واحد هستند و اداره می شوند، وجود دارند.

در یک Blockchain، هر گره سابقه کاملی از داده هایی را دارد که از زمان شروع کار در بلاک چین ذخیره شده است. برای بیت کوین، داده ها کل تاریخ معاملات بیت کوین است. اگر یک گره در داده های خود خطایی داشته باشد، می تواند از هزاران گره دیگر به عنوان نقطه مرجع برای اصلاح خود استفاده کند.

به این ترتیب، هیچ گره ای در شبکه نمی تواند اطلاعات نگهداری شده در آن را تغییر دهد. به همین دلیل، سابقه معاملات در هر بلاک که بلاکچین Bitcoin را تشکیل می دهد برگشت ناپذیر است.

اگر یک کاربر رکورد معاملات Bitcoin را لمس کند، همه گره های دیگر به یکدیگر ارجاع می دهند و به راحتی گره را با اطلاعات نادرست مشخص می کنند. این سیستم به ایجاد ترتیب دقیق و شفاف رویدادها کمک می کند.

برای بیت کوین، این اطلاعات لیستی از معاملات است، اما همچنین برای یک Blockchain این امکان وجود دارد که اطلاعات مختلفی مانند قراردادهای حقوقی، شناسه های دولتی یا موجودی محصولات شرکت را در اختیار داشته باشد.

برای تغییر نحوه کار آن سیستم یا اطلاعات ذخیره شده در آن، اکثر توان محاسباتی شبکه غیرمتمرکز باید در مورد تغییرات گفته شده توافق کنند. این اطمینان می دهد که هر تغییری رخ دهد به نفع اکثریت است.

 

منبع: Investopedia