حمله 51% یا همان 51% Attack در بلاک چین مرتبط با رمز ارز دیجیتال مانند بیت کوین، وقتی اتفاق می افتد که یک نفر یا سازمان بتواند بیشتر از 50% هش ریت را از آن خود کند. با انجام این فرآیند امکان این موضوع وجود خواهد داشت که بلاک چین دستکاری شود.

برای خرید VPN کلیک کنید.

حمله 51٪

حمله 51% در بلاک چین چیست؟

هنگامی که یک ماینر یا یک گروه استخراج، کنترل اکثریت بلاکچین اثبات کار (Proof of work Blockchain) را در دست گرفته و برخی از سکه های رمز ارز خود را دو بار خرج (Double Spending) می کند، “حمله 51٪” رخ می دهد.

حمله 51٪ احتمالاً مشکلی است که در کل صنعت بلاکچین از آن بیشتر ترسیده است.

در یک حمله 51٪، یک استخراج کننده یا گروه استخراج به اندازه کافی قدرت هش به دست می آورد یا خریداری می کند تا 51٪ یا بیشتر از شبکه بلاکچین را کنترل کند و ارز رمزپایه در آن را دو برابر خرج کند.

تاکنون هیچ حمله موفق 51 درصدی به بلاکچین بیت کوین انجام نشده است، اما این اتفاق در شبکه های altcoins با قدرت هش کمتر و امنیت شبکه ضعیف رخ داده است.

در این مقاله، شما می خواهید با مشخصات حمله 51٪ آشنا شوید.

حادثه GHash.IO

در ژوئن 2014، استخر استخراج GHash.IO در یک دوره 24 ساعته به سطح حدود 55٪ از هشدار Bitcoin رسید. تا این مرحله، حمله 51٪ کاملاً فرضی بود، به ویژه در مورد بیت کوین، اما ناگهان، تهدید به چنین حمله ای به واقعیت تبدیل شده بود.

حتی اگر یک ماه بعد سهم GHash.IO در هش ریت شبکه به بیش از 38٪ کاهش یافته باشد، خطر کنترل مجدد یک استخراج کننده استخر یا استخر استخراج مجدد همچنان حفظ شد. در این حالت، GHash.IO متعهد شد که داوطلبانه خود را پایین نگه دارد.

در بیشتر موارد، با این حال، حمله 51٪ یا شکست می خورند یا برای مدت طولانی موفق نمی شوند. در حقیقت، حادثه GHash.IO، طبق تعریف، در واقع یک حمله 51٪ نبوده است زیرا گروه استخراج سعی نکرده بلوک ها را نگه دارد و یا دو برابر در شبکه صرف کند.

با این حال، از آن زمان، 51٪ حمله واقعی به شبکه های کوچکتر دیگر از جمله Ethereum Classic روی داده است. با تشکر از حجم گسترده و توافق بین جامعه بیت کوین برای حفظ شبکه به هر قیمتی، بیت کوین تا به امروز در امنیت باقی مانده است.

در بیشتر موارد، با این حال، 51٪ حملات یا شکست می خورند یا برای مدت طولانی موفق نمی شوند.

در طول حمله 51٪ به شبکه بلاکچین چه اتفاقی می افتد؟

در شرایط عادی، سکه های جدیدی در شبکه بیت کوین با استخراج رایانه ایجاد می شود. نود های استخراج رایانه هایی هستند که برای کشف هش های معتبر با وارد کردن ترکیبات مختلف هش، در برابر یکدیگر رقابت می کنند. هر نود می خواهد اولین استخراج کننده باشد که بلاک جدیدی پیدا می کند. هنگامی که یک ماینر یک ترکیب هش درست را پیدا کرد، بلاک تازه استخراج شده به زنجیره بلوک اضافه می شود و از نظر شبکه قانونی تأیید می شود.

توافق نود ها در مورد اینکه چه بلوک قانونی مبتنی بر آن است اجماع نامیده می شود، به این معنی که اکثر نود ها باید در مورد معیارهای معتبر بودن بلوک جدید توافق کنند. اگر استخراج کنندگان مختلف بلوک های معتبر مختلف را به طور هم زمان پیدا کنند، نود ها به زنجیره بلوک با طولانی ترین سابقه اعتماد می کنند و بلوک را به آنجا اضافه می کنند.

حمله 51٪

بیش از 50٪

به بیان فرضی، اگر یک نهاد در شبکه بیش از 50٪ قدرت محاسباتی را کنترل کند، می تواند بلوک فعلی را انتخاب کرده و سپس استخراج و جلوگیری از بلوک های استخراج شده را آغاز کند. این زنجیره رقیب پس از انتشار، زنجیره اصلی را پشت سر می گذارد و تمام معاملات را از زمان فورک کنار می گذارد و در نتیجه، تخریب ناپذیری شبکه را خراب می کند.

نهاد مجرم همچنین می تواند از پذیرش بلوک های استخراج شده توسط سایر شرکت کنندگان در شبکه خودداری کند، اطمینان حاصل کند که رقابت هرگز سهم عادلانه ای دریافت نخواهد کرد، یا حتی آدرس های خاص Bitcoin را در لیست سیاه قرار نخواهد داد.

یک حمله 51٪ واقعی فقط در چند مرحله اتفاق می افتد. اول، نهاد یا شخصی که قصد حمله به شبکه را دارد باید به قدرت هش کافی برای استخراج موفقیت آمیز بلوک های موجود در یک نسخه از زنجیره شبکه به طور مخفی دست یابد. این زنجیره مخفی به موازات اصلی ادامه می یابد.

بنابراین، کلید انجام حمله 51٪ خرید قدرت هش یک شبکه است، از این رو این کار باید تا حد ممکن پرهزینه باشد. اگر یک بازیگر مخرب نتواند برای تصاحب یک شبکه هزینه بپردازد، در این صورت حمله 51 درصدی نمی تواند رخ دهد.

جلوگیری از حملات 51٪

ساتوشی ناکاموتو (Satoshi Nakamoto) در وایت پیپر بیت کوین (درباره وایت پیپر بیشتر بخوانید) خود ماهیت هزینه های معامله در شبکه بیت کوین را به عنوان انگیزه ای برای صداقت نود ها یا فول نود بیان کرد. با اطمینان از اینکه هیچ یک از ماینرها، گروه ماینرها یا استخرهای استخراج بیش از 50٪ قدرت محاسباتی شبکه بیت کوین را کنترل نمی کنند، یک ماینر یا گروهی که می خواهد به شبکه حمله کند به احتمال زیاد قادر به ماندگاری طولانی ترین و موجود نیست بلاکچین معتبر برای انجام این کار، چنین شاهکاری به سخت افزار و انرژی باورنکردنی نیاز دارد. همچنین، مرتکب احتمالی به دلیل تصادفی بودن روند استخراج، به مقدار مشخصی شانس احتیاج دارد.

با استفاده از بیت کوین، به سختی به دلیل اندازه شبکه و میزان هش آن، حمله 51٪ به شبکه بعید به نظر می رسد. یک برآورد هزینه اجرای 51٪ حمله به بیت کوین را کمی بیش از 15 میلیارد دلار اعلام کرده است. بسیاری از آلت کوین ها در معرض خطر بیشتری قرار دارند. تمام آنچه که لازم است تجهیزات استخراج بیت کوین کافی است که نیازی به نگهداری در خانه و سرمایه گذاری اولیه نسبتاً زیاد ندارد. به همین دلیل Ethereum Classic هک شد و هکرها معادل بیش از 1 میلیون دلار از ارز رمزپایه بومی آن را به سرقت بردند. نرخ هش کلی شبکه فقط با Bitcoin برابر نیست.

پرونده Proof of Stake

با این وجود، حتی برای کوچکترین شبکه های بلاکچین نیز مهم است که تبدیل شدن به یک بازیگر اکثریت برای یک ماینر تا حد ممکن دشوار باشد. تمام شبکه های مبتنی بر اثبات کار انگیزه ای داخلی برای استخراج کنندگان برای بهبود مستمر تجهیزات خود دارند. اگر این کار را انجام ندهند، آنها در هر شبکه از دیگران عقب می مانند و هیچ پاداش بلوکی دریافت نمی کنند.

در راستای این، خطر حمله 51٪ یکی از دلایلی است که برخی از مدافعان معتقدند Proof of Stake (PoS) مکانیسم اجماع ایمن تری نسبت به Proof of Work است. به اندازه کافی واقعی، در ابتدایی ترین شکل، PoS انگیزه کنترل ثروتمندترین کاربران است اما در بیشتر موارد، شبکه ها فراتر از این ساختار به سمت گزینه های غیرمتمرکزتری مانند Delegated-Proof-of-Stake (DPoS)، حرکت کرده اند.

حمله 51٪ در مقابل حمله 34%

tangle، یک دفتر توزیع شده که کاملاً از بلاکچین متمایز است اما برای تحقق اهداف مشابه طراحی شده است، می تواند از نظر تئوری تسلیم یک مهاجم شود که بیش از یک سوم نرخ هش شبکه را به کار می گیرد، که به آن حمله 34٪ گفته می شود.