هر دستگاه که به شبکه مرتبط با بیت کوین متصل میشود را نود (Node) می نامند. نرم افزار مهم و مسئول ایجاد ارتباط مابین این فول نود ها Bitcoin Core نامیده میشود که منبع کدهای آن یا همان Source Code در سایت github در دسترس عموم قرار دارد.

برای خرید VPN کامپیوتر کلیک کنید.

فول نود full node

اجرای یک فول نود بیت کوین برای سرمایه گذاران

ارزش ارز رمزپایه فقط به اندازه ایمنی شبکه آن است. در چارچوب بیت کوین، این امنیت به معاملات معتبر و قابل تأیید واقعی در نود های فعال در شبکه آن ترجمه می شود.

اما تأیید اعتبار تراکنش ها در هر نود در بیت کوین یک فعالیت طولانی و زمان بر است. اشکال این روش سال گذشته کاملاً مشخص شد، زمانی که تعداد معاملات بلاکچین بیت کوین چند برابر شد و شبکه آن را مسدود کرد و منجر به تاخیر در پردازش معاملات شد.

برای غلبه بر مشکلات این نوع، شبکه بیت کوین به نود های سبک و نود های کامل تقسیم شده است. اولی ها در پردازش معاملات سریعتر از دومی هستند. آنها همه تراکنش های موجود در بلاکچین بیت کوین را بارگیری نمی کنند و در مواردی که تراکنش های بارگیری شده انجام می شود، سرعت فقط با بارگیری فقط داده های هدر مربوط به آن تراکنش ها حاصل می شود.

تأیید کلیه معاملات انجام شده در شبکه ارز رمزنگاری شده بر عهده تایید کامل نود های بیت کوین است. آنها تمام تراکنش های بلاکچین بیت کوین را بارگیری می کنند و آنها را با سایر نود ها کاملاً تأیید می کنند.

مزایای راه اندازی یک ماشین استخراج به صورت پاداش بلاک و سود بعدی است که ارزش آن بالا می رود. در حالی که هیچ پاداش پولی وجود ندارد، اجرای یک فول نود بیت کوین مزایای نامحسوس خود را دارد. به عنوان مثال، امنیت معاملات انجام شده توسط کاربر را افزایش می دهد.

این امر به ویژه اگر قصد انجام چندین معامله با بیت کوین در یک روز را دارید بسیار مهم است. همچنین به امنیت کلی شبکه bitcoin کمک می کند. با بارگیری همه تراکنش ها، یک فول نود همیشه آخرین و بهترین اطلاعات مربوط به اطلاعات بلاکچین بیت کوین را در اختیار شما قرار می دهد.

برای سرمایه گذاران بیت کوین، یک فول نود دو هدف را دنبال می کند. ابتدا به آنها کمک می کند تا سلامت بلاکچین بیت کوین را کنترل کنند: این بلاکچین ارتباط مستقیمی با قیمت بیت کوین دارد زیرا از آن برای پردازش معاملات – چه تجاری و چه مرتبط با تجارت استفاده می شود.

همچنین بلاکچین ارز رمزنگاری شده را ایمن می کند و بنابراین از ایمنی سرمایه گذاری آن اطمینان می یابد. دوم، این معاملات معتبر و دقیق تجارت بیت کوین را تضمین می کند.

تنظیم یک فول نود

راه اندازی یک فول نود کاملاً آسان است. سه روش وجود دارد که می توانید فول نود خود را تنظیم کنید.

  1. روش اول شامل اجرای نود در ابر است. باید خود را با یک حساب در Amazon Web Services یا Google Cloud تنظیم کنید. پس از آن، برای سرعت بخشیدن به اتصال و همگام سازی با ابر از دستگاه خود، باید یک نمونه ماشین مجازی (VM) ایجاد کنید.
    اطمینان حاصل کنید که قوانین دیوار آتش (Firewall) را پیکربندی کرده اید تا نمونه شما به راحتی نقض نشود. سرانجام، شما باید Bitcoin Core، نرم افزار مورد نیاز برای اجرای بیت کوین و پیکربندی تنظیمات پورت مناسب در رایانه خود را به cloud بارگیری کنید.
  2. روش دوم مشابه روش اول است، با این تفاوت که این بار Bitcoin Core روی دستگاه محلی شما اجرا می شود. اجرای یک نود بیت کوین به حداقل 350 گیگابایت فضای دیسک و 2 گیگابایت RAM نیاز دارد. همچنین باید حداقل سرعت اتصال به اینترنت 50 Kbps و حداکثر بارگذاری و بارگیری داشته باشید.
    داشتن یک اتصال بدون محدودیت در بارگذاری و بارگیری ترجیح داده می شود. چندین وب سایت و ویدیو دستورالعمل هایی را برای پیکربندی مشتری Bitcoin Core لیست می کنند. اولین نمونه بارگیری و همگام سازی با بلاکچین bitcoin ممکن است چند روز طول بکشد. با این حال، موارد بعدی باید سریعتر باشند
  3. روش سوم برای راه اندازی فول نود بیت کوین گزینه “node-in-a-box” است. همانطور که از نام آن مشخص است، این روش شامل نود های کامل بیت کوین از قبل پیکربندی شده است که می تواند به کامپیوتر شما متصل شود.
    آنها با رابط کاربری برای مدیریت دستگاه و مشاهده داده های موجود در آن ارائه می شوند. در واقع، این گزینه کار سخت بارگیری و ذخیره blockchain بیت کوین را در یک دستگاه خارجی متحرک و مصرف انرژی کمتری نسبت به سیستم شخصی خود انجام می دهد.

فول نود full node

یک فول نود از چه اجزایی است؟

فول نود همواره بلاک هایی را که هر کدام حاوی تراکنش هایی هستند، بارگیری میکند تا درنهایت به شکلی مستقیم به بلاک چین مرتبط به رمز ارز دیجیتال متصل شده و پروتکل مرتبط را اجرا مینماید. در اینجا آورده ایم که این پروتکل شامل چه اجزایی است:

اگر در هر کدام از بلاک های مرتبط با شبکه بلاک چین قوانین مرتبط با پروتکل آورده شده در بالا نقض گردد، تراکنش مربوطه پذیرفته نشده و رد میگردد حتی اگر یکی از نود ها ترکانش انجام شده را تایید نماید.

این موضوع مهم ترین ویژگی مرتبط با فول نود ها است تا فرآیند به درستی انجام پذیرد.