پاداش بلاک منشا هر رمز ارز مانند بیت کوین در بلاکچین است. در حقیقت، این تنها راه تولید و ساخت آنها به بخشی از سیستم اقتصادی است که از بلاکچین پشتیبانی می کند.

برای خرید سرور مجازی مخصوص ترید کلیک کنید.

Block Reward پاداش بلاک

پاداش بلاک (Block Reward) چیست؟

رمز ارز های دیجیتال غیر متمرکز از بلاک چین برای تایید تراکنش ها و حفظ امنیت مورد نیاز برای آن به جای استفاده و اعتماد کردن به نهادهایی مانند بانک و موسسات اعتباری استفاده میکنند. پاداش بلاک یا Block Reward همانطور که از اسم آن مشخص است پاداشی است برای ترغیب افراد که در فرآیند استخراج و داشتن سهام مشارکت داشته باشند.

برای اینکه بلاکچین یک سیستم اقتصادی تشکیل دهد، ایجاد مکانیزم پاداش بلاک مهم است. به این ترتیب، با ایجاد هر ماینر بلاک، سود اقتصادی حاصل از فعالیت ماینینگ به دست می آید. پاداش بلاک توسط معامله ترانزکشن کوین بیس (Coinbase Transaction) داده می شود. این مسئول معرفی ارزهای رمزپایه جدید در کل سیستم اقتصادی ارزهای رمزپایه است.

این پاداش به دنبال تضمین موارد زیر است:

  1. انگیزه اقتصادی لازم را برای استخراج کنندگان برای ادامه کار خود در زمینه استخراج معادن و امنیت شبکه ارائه دهید.
  2. این ارزهای جدیدی را به سیستم اقتصادی وارد می کند که امکان پویایی و گسترده شدن آن را فراهم می کند.

از این رو اهمیت پاداش بلاک برای حفظ و تداوم عملکرد شبکه های بلاکچین اهمیت دارد. اما این کار ساده به همان راحتی که به نظر می رسد ساده نیست. پاداش بلاکی باید با سیستمی مطابقت داشته باشد که تولید کنترل نشده سکه را کنترل می کند تا از تورم آسیب نبیند. در میان همه این موارد، چندین جنبه از اهمیت حیاتی وجود دارد.

به همین دلیل، این مقاله اختصاص داده خواهد شد تا به روش ساده نحوه محاسبه پاداش بلاک در براد استروک (broad strokes) و اهمیت و تأثیر آن بر ارزهای رمزپایه را توضیح دهد.

پاداش بلاک چگونه محاسبه می شود؟

پاداش بلاک شامل یک سری عناصر یا وجوه است که برای محاسبه آن باید در نظر گرفته شود. از جمله این جنبه ها می توان به موارد زیر اشاره کرد:

صدور کل ارزهای رمزپایه را بشناسید

محاسبه پاداش بلاک با پاسخ دادن به این سوال که چه تعداد سکه به طور کامل در بلاکچین تولید می شود، اتفاق می افتد؟ در مورد بیت کوین، تمام سکه ها در حدود 21 میلیون BTC می رسند. ممکن است تعداد خیلی زیادی به نظر نرسد، اما حقیقت این است که این تعداد زیاد است. اگر در نظر بگیریم که حداقل مقدار BTC قابل استفاده دارای 8 رقم اعشار است، امکان استفاده بیشتر می شود.

اما آنها مطمئناً خواهند پرسید، چرا دانستن مقدار ارزهای رمزپایه صادر شده برای محاسبه پاداش هر بلاک مهم است؟ پاسخ ساده است: اگر ما می خواهیم تقسیم پاداش کنیم، باید بدانیم که قرار است چقدر صادر کنیم و چگونه این مسئله را تقسیم کنیم.

پاداش بلاک

بخاطر داشته باشید که هدف ارزهای رمزپایه یک سیستم کاملاً غیرمتمرکز است. این نه تنها در مدیریت و کنترل آن بلکه از نظر اقتصادی نیز هست. داشتن ارز رمزپایه ای که سکه های آن در دست چند نفر باشد بی فایده است. این باعث می شود وجود او معنای خود را از دست بدهد.

بنابراین، بهتر است ارزهای رمزپایه تولید شده را حداکثر تقسیم و گسترش دهید. یکی از راه های دستیابی به این هدف، تقسیم پاداش هایی است که به دنبال حداکثر گسترش هستند و سعی می کنند افراد بیشتری از آنها بهره مند شوند. این سازوکار به دنبال گسترش استفاده از آن است و از اجتناب از اینکه افراد کمی می توانند اکوسیستم را کنترل کنند، اجتناب از تمرکز زدایی می کند.

در این مرحله، دانستن اینکه چند بلاکچین قصد دارد سکه صادر کند، بسیار مهم است، زیرا یک شی اگر تعدادش محدودیت داشته باشد، دارای ارزش خواهد بود. اکنون می توانید بفهمید که چرا یک مجموعه‌دار می تواند برای اشیائی که از نظر تعداد محدود است، اینقدر پول بپردازد. و مطمئناً می توانید درک کنید که چرا بیت کوین به این سطح از ارزش می رسد.

زمان تولید ارزهای رمزپایه را تنظیم کنید

دومین نکته مهم برای تعیین مقدار پاداش بلاک این است که بدانید کل برادکست چه مدت طول می کشد؟. در این مرحله به همین سادگی است و ما از بیت کوین مثال می زنیم. اگر هر 10 دقیقه یک بلاک صادر کنیم و بخواهیم 21 میلیون سکه در کمتر از 1 سال صادر کنیم، پاداش هر بلاک باید بسیار زیاد باشد یعنی تقریبا 400 BTC  برای هر بلاک. با این حال، این تورم بسیار بالا و در هر صورت معکوس است.

به یاد داشته باشید که با پیشنهاد بیشتر ارزهای رمزپایه، ارزش آن کاهش می یابد و در هر صورت ما نتیجه عکس می خواهیم. ایده پشت بیت کوین ایجاد یک سیستم پرداخت جهانی ایمن و با ارزش است که باید تورم را برای آن کنترل کرد.

به همین دلیل است که مدت زمان صدور ارز رمزنگاری شده نیز در نظر گرفته می شود. در مورد بیت کوین، صدور آن در سال 2144، 135 سال پس از شروع استخراج به پایان می رسد که سختی استخراج رمز ارز دیجیتال به حداکثر خود میرسد. به این ترتیب، تولید سکه های جدید در BTC کنترل و هدایت می شود تا ارزش آنها به عنوان بخشی از قانون عرضه و تقاضا افزایش یابد.

موارد دیگری نیز وجود دارد، به عنوان مثال، صدور سکه بی نهایت است. مواردی مانند Ethereum یا Monero  دو مورد بسیار شناخته شده هستند. اما در ابتدا این سیستم ها، اصولاً، دارای انتشار موقتاً کنترل شده ای هستند که سپس با جوایز کمتری، تا بی نهایت گسترش می یابند.

استفاده از هاوینگ

این مرحله سوم ارتباط نزدیکی با زمان انتشار بررسی شده در بالا دارد. باز هم دیدن پرونده ساده است. اگر می خواهیم ضمن کاهش تورم تعداد محدودی سکه صادر کنیم، پس باید ارزش پاداش ها را به مرور کاهش دهیم. در آن مرحله نصف شدن یا هاوینگ این عمل پاداش بلاک را به تعداد مشخص بلاک کاهش می دهد.

در این مرحله، استفاده از هاوینگ نشان می دهد که چه مقدار اولیه پاداش و مقادیر بعدی را خواهد داشت. مورد اول به طور کلی کاملاً تزریق می شود تا مقدار زیادی سکه تزریق کند. این امر به دنبال تقویت سریع اقتصاد رمزنگاری است. پس از آن نصف کردن یا هاوینگ، پاداش را به نصف تقسیم می کند.

این امر به دنبال ادامه تزریق سکه های جدید با نرخ پایین تر است. عملی که به طور معمول باعث افزایش ارز رمزنگاری شده می شود.

برنامه نویسی اقتصادی ارزهای رمزنگاری شده

گروه بندی بقیه مراحل در اینجا اتفاق می افتد و این است که محاسبه پاداش بر اساس کد منبع نرم افزار بلاک چین است. در این مرحله است که همه چیز کنار هم قرار می گیرد و نرم افزار ارزش واقعی پاداش بلاک را در آن لحظه به همه گره ها نشان می دهد. در مورد بیت کوین ، برنامه نویسی که ارزش پاداش را محاسبه می کند به دو قسمت تقسیم می شود:

 

محاسبه معاملات Coinbase در این مرحله کل انتشار ، زمان انتشار و نصف شدن در نظر گرفته می شود. این سه ارزش همان چیزی است که به توسعه دهندگان می گوید ارزش معامله coinbase چقدر خواهد بود. نتیجه آن تجزیه و تحلیل در کد منبع نوشته می شود که هیچ کس نمی تواند آن را به راحتی تغییر دهد. این اساسی ترین بخش پاداش بلاک است. در بیت کوین ، معامله coinbase شروع به تولید 50 BTC در هر بلاک به عنوان پاداش کرد. این برنامه همچنین بیان می کند که هر 210.000 بلوک (4 سال پوند) نصف خواهد شد تا پاداش coinbase کاهش یابد. در حال حاضر ، کوین بیس 12.5 BTC به عنوان پاداش برای هر بلوک تولید می کند و در سال 2144 به 0 کاهش می یابد. تا آن زمان بیت کوین تکامل یافته یا می تواند به عنوان بخشی از مجموعه کمیسیون به راه خود ادامه دهد. سیستم تشویقی آن اقتصادی

محاسبه کمیسیون ها: محاسبه کمیسیون پیچیده ترین بخش پاداش بلوک است. این وسیله ای است که برای تکمیل پاداش بلوک اولیه ایجاد شده است. در حقیقت ، سیستم کمیسیون ممکن است تنها چیزی باشد که بیت کوین را پس از انتشار تمام سکه هایش زنده نگه می دارد. کمیسیون ها با در نظر گرفتن استفاده از شبکه ، قدرت استخراج موجود و ارزش بیت کوین در آن زمان به صورت پویا محاسبه می شوند.