آزادی بیان آنلاین بطور مداوم در قلب بحثهای داغ این روز های دنیای اینترنت قرار دارد.

هر کشور نظرات مختلفی در مورد غیرقانونی بودن و یک تابو محض دارد. اما مفهوم اینترنت بدون حاشیه اغلب با مقررات محلی و مرتبط با هر کشور درگیر می شود که منجر به مسدود شدن و حتی ممنوعیت محتوای آن می شود.

برای خرید VPN کلیک کنید.

سایت مسدود
کشورها به دلایل مختلفی سایت های متفاوت را مسدود میکنند.

سانسور به دلایل سیاسی بیش از آنچه تصور می کنید شیوع دارد، این امر به نام ارتقا یک تجربه ایمن اینترنت برای انواع مخاطبان است. اما این امر بر روزنامه نگاران و مفسران تأثیر می گذارد و تا حدی بر جهان بینی و دانش ما تأثیر می گذارد.

گزارش هایی مانند شاخص آزادی بشر ممکن است باعث شود شما تصور کنید کشورهای دموکراتیک آزادی بیان را تضمین می کنند. اما این همیشه صدق نمی کند، به ویژه اگر منظره متفاوت ارائه شده توسط آمار شاخص آزادی مطبوعات جهانی را در نظر بگیرید.

بگذارید ببینیم چرا و چگونه کشورها وب سایت ها را مسدود و ممنوع می کنند.

چرا وب سایت ها مسدود می شوند

بیشتر اوقات، وب سایت ها در صورت نقض قانون مسدود می شوند و این منطقی است.

اما سایر مباحث از نظر اخلاقی به طور قانونی تعریف شده اند. به عنوان مثال، کشورهایی که قوانین کفر دارند وب سایت ها را به دلایل مذهبی، از جمله محتوای بزرگسالان، ممنوع می کنند.

در لیست موارد ممنوعه، همچنین می توانید موارد زیر را پیدا کنید:

  1. انتشار احساسات و عقاید ضد دولتی
  2. انتقاد از دولت یا حزب حاکم
  3. فحاشی
  4. محتوایی که خشونت را به تصویر می کشد
  5. سخنان تنفرآمیز
  6. افترا
  7. محتوای LGBT
  8. مطالبی که به خودکشی یا خودآزاری اشاره دارد
  9. سایت های قمار
  10. تورنت یا سایت های اشتراک فایل

و همه چیز یک امر ملی نیست. بسیاری از شرکت ها همچنین وب سایت های شبکه های اجتماعی و سیستم عامل های سرگرمی را برای افزایش بهره وری مسدود می کنند.

اما چگونه ارائه دهندگان خدمات اینترنتی (ISP) وب سایت ها را مسدود می کنند تا با قوانین محلی مطابقت داشته باشند؟ بیایید نگاهی به روش آنها بیندازیم.

مسدود کردن آدرس های IP برای فیلترینگ

این همان موردی است که احتمالاً با آن بیشتر آشنا هستید.

دولت ها آنچه را تهدیدهای ملی، خطرات منافع ملی یا محتوای مغایر با ارزش های مردم می دانند، کنترل می کنند.

ISP های محلی باید از قوانین پیروی کنند و وب سایت هایی را که با موضوعاتی مانند قاچاق اسلحه، فروش مواد مخدر غیرقانونی یا تروریسم سروکار دارند مسدود کنند.

آنها این کار را با قرار دادن در لیست سیاه آدرس IP خود انجام می دهند.

اگر سعی کنید به چنین مکانی برسید، ISP اتصال شما را قطع کرده و باعث از کار افتادن آن می شود.

مسدود شدن وبسایت

مسمومیت DNS

Domain Name System، معروف به DNS، وظیفه ترجمه URL را دارد تا جایی که برای شما منطقی باشد و دستگاه ها بتوانند آن را درک کنند.

به عنوان مثال، وقتی YouTube.com را در یک مرورگر تایپ می کنید، سرور DNS به دستگاه شما می گوید شما در واقع قصد دارید به IP 208.117.236.69 دسترسی پیدا کنید. سپس می توانید وارد سیستم عامل اشتراک ویدیو شوید.

این امر برای مسئولان آسان است که برخی وب سایت ها را با “ثبت نام” دامنه خود سانسور کنند. دستگاه شما دیگر نمی تواند به سرور DNS دسترسی پیدا کند تا IP صفحه را دریافت کند.

یک مکان که مسمومیت با DNS زیاد اتفاق می افتد اتاق های خوابگاه است. سایت های تورنت و سیستم عامل های جریان اغلب بدون VPN در دسترس نیستند تا از دزدی اطلاعات یا حواس پرتی احتمالی جلوگیری کنند.

فیلتر کردن کلمات کلیدی

دولت ها معمولاً برای جلوگیری از انتشار اطلاعاتی که مضر می دانند، به فیلتر کردن کلید واژه ها اعتماد می کنند. و این بدان دلیل است که مسدود کردن دامنه ناخوشایند آسان است، اما مانع از چت در مورد یک موضوع یا ایجاد محتوای جدید در اطراف آن نمی شود.

با این حال، این مشکل چیزی است که فیلتر کردن کلید واژه می تواند سبب توقف آن شود. با اسکن همه URL ها، هر بار که یک کلمه هدفمند در داخل یکی از آنها کشف می شود، اتصال مجدداً تنظیم می شود.

فیلتر کردن کلید واژه یک شمشیر دو لبه است. در حالی که فعالیت های مجرمانه را مسدود می کند و اینترنت را به مکانی امن تر تبدیل می کند، همچنین به مقامات اجازه می دهد تابوها و سانسورها را ادامه دهند.

یک مثال، “کشتار میدان تیان آن من” است، موضوعی که هنوز هم نمی توان در چین به صورت آنلاین درباره آن بحث کرد.

مسدود کردن جغرافیایی محتوا

مسدود کردن جغرافیایی موضوعی است که احتمالاً قبلاً با آن روبرو شده اید زیرا امروزه این روش بسیار محبوب است.

اگرچه وب سایت ها را به طور کامل مسدود نمی کند، اما از موقعیت جغرافیایی برای پنهان کردن محتوای خاص بر اساس موقعیت مکانی شما استفاده می شود.

سیستم عامل های جریان به طور کلی این کار را با شناسایی کد کشور آدرس IP شما انجام می دهند. این به نوبه خود مشخص می کند چه محتوایی در دسترس شما است.

به عنوان مثال، براساس قوانین محلی کپی رایت، Netflix نمایش ها و فیلم های مختلفی را برای هر منطقه در دسترس دارد و BBC اجازه نمی دهد افرادی که در خارج از انگلستان هستند، چیزی از BBC iPlayer تماشا کنند.

نحوه دسترسی به وب سایت های مسدود شده

اگر می خواهید سانسور و محدودیت ها را دور بزنید، می توانید از WayBack Machine استفاده کنید یا IP صفحه وب را به جای URL تایپ کنید. اما این روش های کاملا مطمئن و راهگشایی نیستند و می توانند شما را به نسخه های قدیمی یک وب سایت هدایت کنند.

آنچه شما نیاز دارید نرم افزار شبکه خصوصی مجازی است، معروف به VPN.

VPN با مخفی کردن IP شما و تمام اطلاعاتی که شامل می شود کار می کند، مانند:

یک VPN خوب همچنین درخواست های DNS شما را پنهان می کند و شما را ناشناس می کند. و بهترین قسمت این است که اتصال اینترنت شما رمزگذاری می شود، و همه جاسوسان را دور نگه می دارد.

چنین سرویس هایی سرورهای VPN را ارائه می دهند. هرچه تعداد سرورها بیشتر باشد، بهتر است، و محتوای متنوعی برای رفع انسداد به شما می دهد.

به عنوان مثال، اگر در مکانی هستید که ویکی پدیا را مسدود می کند، می توانید با اتصال به یک سرور VPN واقع در یک کشور با محدودیت های کمتر به آن دسترسی پیدا کنید. و اگر مسافرت هستید و می خواهید از اخبار محلی مطلع شوید، می توانید از کشور خود به دنبال یک سرور VPN باشید.

اگر سرگرمی بیشتر مورد علاقه شماست، مطمئن شوید که یک ارائه دهنده VPN با ویژگی های پیشرفته رفع انسداد، سرورهای بهینه شده برای پخش جریانی را انتخاب کرده اید.

به همین دلیل VPN بهترین راه برای دسترسی به وب سایت های مسدود شده است.