هاوینگ در کلمه به معنای نصف کردن است. هاوینگ اخیر بیت کوین در 11 مه سال 2020 اتفاق افتاد. برای توضیح اینکه هاوینگ بیت کوین چیست، ابتدا باید کمی در مورد عملکرد شبکه بیت کوین توضیح دهیم.

برای خرید سرور مجازی مخصوص ترید کلیک کنید.

هاوینگ Halving
در این مقاله به طور کامل درباره هاوینگ (Halving) صحبت خواهیم کرد.

هاوینگ بیت کوین چیست؟

فناوری زیربنایی بیت کوین، بلاکچین، اساساً متشکل از مجموعه ای از رایانه ها یا گره ها است که نرم افزار بیت کوین را اجرا می کنند و شامل یک تاریخچه جزئی یا کامل از معاملات رخ داده در شبکه آن است. هر گره کامل یا یک گره شامل کل تاریخ معاملات در بیت کوین، مسئول تأیید یا رد تراکنش در شبکه بیت کوین است.

برای انجام این کار، گره برای اطمینان از صحت معامله، یک سری بررسی ها را انجام می دهد. این موارد شامل اطمینان از این است که معامله شامل پارامترهای صحیح اعتبار سنجی مانند موارد غیر مجاز است و از طول لازم فراتر نمی رود.

یک معامله تنها پس از تأیید طرفین فعال در شبکه بیت کوین در بلاکی که معامله در آن وجود دارد، انجام می شود. پس از تأیید، معامله به بلاکچین موجود اضافه شده و به سایر گره ها پخش می شود. بلاکچین به عنوان یک ثبت نام مستعار از معاملات عمل می کند، به عنوان مثال، محتوای آن برای همه قابل مشاهده است، اما شناسایی طرف های معامله در شبکه دشوار است.

این موضوع به این دلیل است که بلاکچین آدرس های رمزگذاری شده ای را به هر طرف معامله در شبکه اختصاص می دهد. گفته شد، حتی کسانی که به عنوان یک گره یا ماینر در شبکه شرکت نمی کنند، می توانند با مراجعه به کاوشگران بلوک، این معاملات را به صورت زنده مشاهده کنند.

رایانه ها یا گره های بیشتری که به زنجیره بلوک اضافه می شوند، ثبات و امنیت آن را افزایش می دهند. در حال حاضر 9704 گره وجود دارد که کد بیت کوین را اجرا می کنند. در حالی که هر کسی می تواند به عنوان یک گره در شبکه بیت کوین شرکت کند، به شرطی که فضای ذخیره سازی کافی برای بارگیری کل بلاکچین و تاریخچه معاملات آن را داشته باشد، همه آنها استخراج کننده نیستند.

نکات کلیدی درباره هاوینگ بیت کوین

halving-هاوینگ بیت کوین

هاوینگ بیت کوین

پس از استخراج 210000 بلوک یا تقریباً هر چهار سال، پاداش بلوکی که برای پردازش معاملات به ماینرهای بیت کوین اعطا می شود، به نصف کاهش می یابد. این به نصف رسیدن سرعت پیوستن بیت کوین جدید به چرخه را در پی دارد. این روش بیت کوین برای استفاده از یک شکل تورمی ترکیبی است که هر چهار سال یکبار کاهش می یابد تا زمانی که بیت کوین ماین میشود و در گردش است.

این سیستم تا حدود سال 2140 ادامه خواهد داشت. در آن زمان، برای استخراج ماینرها برای پردازش تراکنش هایی که کاربران شبکه پرداخت می کنند، پاداش دریافت می شود. این هزینه ها اطمینان می دهد که ماینرها هنوز انگیزه استخراج بیت کوین و ادامه شبکه را دارند. ایده این است که رقابت برای دریافت این هزینه ها باعث می شود پس از اتمام هاوینگ، آنها کم باقی بماند.

هاوینگ قابل توجه است زیرا افت دیگری در کاهش عرضه محدود بیت کوین را نشان می دهد. کل حداکثر عرضه بیت کوین 21 میلیون است. از ماه مه 2021، حدود 18،715،050 میلیون بیت کوین در حال گردش است که فقط 2،284،950 میلیون باقی مانده است که از طریق جوایز استخراج آزاد می شوند.

در سال 2009، پاداش هر بلوک در زنجیره استخراج شده 50 بیت کوین بود. بعد از نیمه اول 25، سپس 12.5 بود و از 11 مه 2020 به 6.25 بیت کوین در هر بلاک تبدیل شد. برای قرار دادن این موضوع در یک زمینه دیگر، تصور کنید اگر هر چهار سال مقدار طلای استخراج شده از زمین به نصف کاهش یابد. اگر ارزش طلا بر اساس کمبود آن باشد، پس از هر سال یک “هاوینگ” تولید طلا، قیمت آن را بالاتر می برد.

مفاهیم هاوینگ

این هاوینگ میزان تولید سکه های بیت کوین جدید را کاهش می دهد و در نتیجه عرضه موجود را کاهش می دهد. این موضوع می تواند برخی از پیامدها را برای سرمایه گذاران ایجاد کند زیرا دارایی های دیگر با کم شدن عرضه، مانند طلا، می توانند تقاضای زیادی داشته باشند و قیمت ها را بالاتر ببرند.

در گذشته، این کاهش های بیت کوین با افزایش چشمگیر قیمت بیت کوین ارتباط داشته است. نصف اول که در 28 نوامبر 2012 اتفاق افتاد، در تاریخ 28 نوامبر 2013 از 12 دلار به 1207 دلار افزایش یافت. هاوینگ دوم بیت کوین در 9 ژوئیه 2016 اتفاق افتاد. قیمت در این نصف 647 دلار و در 15 دسامبر بود در سال 2017، قیمت بیت کوین به 19،345 دلار رسیده بود. قیمت در طی یک سال از این اوج به 3،255 دلار در 15 دسامبر 2018 کاهش یافت، 403٪ بالاتر از قیمت قبل از هاوینگ آن.

آخرین هاوینگ در 11 مه سال 2020 اتفاق افتاد. در آن تاریخ، قیمت بیت کوین 8،821 دلار بود. در تاریخ 12 آوریل 2021، قیمت بیت کوین به 63 هزار و 558 دلار افزایش یافت (افزایش شگفت انگیز 651 درصدی نسبت به قبل از هاوینگ قیمت). یک ماه بعد، در 11 مه 2021، قیمت بیت کوین 49504 دلار بود که نشان دهنده 461٪ افزایش است که به نظر می رسد با رفتار هاوینگ سال 2016 سازگارتر است.

در 12 مه 2021، ایلان ماسک، مدیر عامل تسلا، اعلام کرد که تسلا دیگر بیت کوین را به عنوان پرداخت نمی پذیرد و در نتیجه نوسانات بیشتر قیمت ایجاد شد. در هفته ای که به دنبال اظهارات آقای ماسک منتشر شد، قیمت بیت کوین به زیر 40 هزار دلار سقوط كرد پس از آنكه نهادهای نظارتی چینی ممنوعیت ارائه خدمات مرتبط با ارزهای رمزپایه را برای موسسات مالی و شركت های پرداخت منع كردند. اگرچه این دو اعلامیه ممکن است به طور موقت افت قیمت بیت کوین را ایجاد کند، این احتمال وجود دارد که نوسانات قیمت بیشتر مربوط به رفتار هاوینگ باشد که قبلا مشاهده کردیم.