ساتوشی چیست؟

Satoshi (ساتوشی) کوچکترین واحد ارز رمزنگاری شده بیت کوین است. این نام از Satoshi Nakamoto، سازنده پروتکل مورد استفاده در بلاکچین و رمز ارز بیت کوین گرفته شده است. نسبت ساتوشی به بیت کوین 100 میلیون ساتوشی به یک بیت کوین است. طبق گفته Coindesk، از 28 سپتامبر 2019، 1 دلار 12،270 ساتوشی ارزش داشت.

اگر نیاز به خرید VPN برای ترید دارید، کلیک کنید.

ساتوشی ناکاموتو
در این مقاله میتوانید توضیحات کامل را درباره ساتوشی و ساتوشی ناکاموتو بیابید.

مانند تمامی ارزهایی که در سراسر جهان رایج هستند، بیت کوین نیز دارای یک واحد کوچک تر از خود است که میتواند حساب و کتاب کردن را در این حوزه نیز تسهیل نماید. این واحد کوچکتر در حوزه بیت کوین، ساتوشی نامیده میشود.

درک ساتوشی

برخلاف نسخه های فیزیکی ارزهای جهانی، مانند پوند انگلیس یا دلار آمریکا، ارزهای رمزپایه عمدتا در دنیای دیجیتال وجود دارند. با وجود این تفاوت، یک ارز رمزنگاری شده را می توان به واحدهای کوچکتر تقسیم کرد، همانطور که پوند به پنس و دلار به سنت تقسیم می شود. در مورد بیت کوین، کوچکترین واحد موجود ساتوشی نامیده می شود.

واحد ساتوشی به نام ساتوشی ناکاموتو، شخص ناشناس (یا اشخاص) نامگذاری شده است که در سال 2008 وایت پیپر بیت کوین کرد و شروع به توسعه ارز رمزنگاری شده بیت کوین کرد. این وایت پیپر، “Bitcoin: A Peer-to-Peer Electronic Cash System”، استفاده از شبکه peer-to-peer را به عنوان راه حلی برای مشکل هزینه های مضاعف توصیف کرد.

مشکل – اینکه یک ارز دیجیتالی یا رمز می تواند در بیش از یک معامله استفاده شود – در ارزهای فیزیکی یافت نمی شود، زیرا یک اسکناس یا سکه فیزیکی می تواند، به دلیل ماهیت خود، فقط در یک مکان در یک زمان وجود داشته باشد. از آنجا که ارز دیجیتال در فضای فیزیکی وجود ندارد، استفاده از آن در یک معامله آن را از اختیار شخص خارج نمی کند.

Satoshi نشان دهنده یک صدم میلیونِ بیت کوین است. اسکناس های کوچک انجام معاملات بیت کوین را آسان تر کرده و معاملات بسیار ریز را قابل خواندن می کند. ساختار واحد کلی بیت کوین دارای 1 بیت کوین (BTC) معادل 1000 میلی بیت کوین (mBTC)، 1،000،000 میکرو بیت کوین (μBTC) یا 100000000 ساتوشی است.

در حالی که رقم دقیق آن ناشناخته است، تخمین زده می شود که Satoshi Nakamoto ممکن است دارای 1 میلیون بیت کوین معادل 100000000000000 ساتوشی باشد.

اگرچه بخشی از یک جفت ارز اصلی نیست، بیت کوین ها را می توان به ارزهای دیگر تبدیل و از آن ها خارج کرد. مبادلات بیت کوین به منظور اجازه دادن به افراد برای انجام معاملات وجود دارد. این شامل واریز دلار، پوند یا سایر ارزهای پشتیبانی شده به یک حساب در یکی از صرافی ها است.

صرافی جایی است که می توان از موجودی برای خرید یا فروش بیت کوین استفاده کرد و در نهایت آنها را به ارزهای دیگر تبدیل کرد. درست مانند نرخ ارز بین ارزهای تثبیت شده، ارزش بیت کوین نیز متناسب با عرضه و تقاضا در نوسان است.

در حالی که افراد ممکن است یک پنی یا پنس در جیب خود نگه دارند، نسخه های فیزیکی ارزهای رمزپایه مانند بیت کوین به جریان اصلی تبدیل نشده اند. این امر عمدتاً به دلایل عملی است زیرا اصلی ترین هدف بیت کوین دیجیتالی بودن و سخت بودن جعل آن است. نداشتن حضور فیزیکی به معنای امنیت بیشتر بیت کوین است، حتی قبل از اینکه فناوری بلاکچین مورد توجه قرار گیرد. دلیل دیگر کمبود بیت کوین فیزیکی (و ساتوشی) این است که بیت کوین در معاملات روزمره به طور گسترده ای پذیرفته نیست.

ساتوشی ناکاموتو
هنوز احراز هویت صد در صدی از ساتوشی ناکاموتو در دسترس نیست… (منبع عکس: cointelegraph.com)

ساتوشی ناکاموتو کیست؟

Satoshi Nakamoto نام ناشناسی است که سازندگان ارز رمزنگاری شده بیت کوین از آن استفاده کرده اند.

اگرچه نام Satoshi Nakamoto غالباً مترادف با بیت کوین است، اما شخص واقعی که این نام نشان دهنده آن است، هرگز یافت نشده است، و باعث می شود بسیاری از مردم تصور کنند که این نام مستعار برای شخصی با هویت متفاوت یا گروهی از افراد است.

درک ساتوشی ناکاموتو

ساتوشی ناکاموتو ممکن است شخص واقعی نباشد. این نام ممکن است یک نام مستعار برای خالق یا سازندگان بیت کوین باشد که مایل به ناشناس ماندن هستند.

برای اکثر مردم، ساتوشی ناکاموتو رمزآلودترین شخصیت در ارز رمزنگاری شده است. تا به امروز مشخص نیست که این نام به یک شخص واحد یا گروهی از افراد اطلاق می شود. آنچه شناخته شده است این است که ساتوشی ناکاموتو مقاله ای را در سال 2008 منتشر کرد که شروع به توسعه ارز رمزپایه می کند.

مقاله، Bitcoin: A Peer-to-Peer Electronic Cash System، استفاده از یک شبکه peer-to-peer را به عنوان راه حلی برای مشکل هزینه های مضاعف توصیف کرد.

یک مسئله – این که یک ارز دیجیتال یا رمز می تواند کپی شود در معاملات متعدد – در ارزهای فیزیکی یافت نمی شود زیرا یک اسکناس یا سکه فیزیکی، به دلیل ماهیت خود، فقط می تواند در یک زمان و در یک مکان وجود داشته باشد. از آنجا که ارز دیجیتال در فضای فیزیکی وجود ندارد، استفاده از آن در معامله لزوماً آن را از تصرف شخص خارج نمی کند.

راه حل های مقابله با مشکل هزینه دو برابر یا Double Spending در طول تاریخ شامل استفاده از واسطه های شخص ثالث مورد اعتماد بود که بررسی می کند آیا یک ارز دیجیتال قبلا توسط دارنده آن هزینه شده است یا خیر. در بیشتر موارد، اشخاص ثالث مانند بانک ها می توانند بدون افزودن ریسک قابل توجه، معاملات را انجام دهند.

با این حال، اگر شخص ثالث قابل اعتماد واقعاً قابل اعتماد نباشد، این مدل مبتنی بر اعتماد همچنان منجر به خطر تقلب می شود. حذف شخص ثالث تنها با ساخت رمزنگاری در معاملات امکان پذیر است.

ناکاموتو یک رویکرد غیرمتمرکز را در معاملات پیشنهاد داد که در نهایت با ایجاد بلاکچین به اوج خود رسید. در زنجیره بلوک، بر اساس اثبات کار، مهرهای زمان معامله به پایان مهرهای قبلی اضافه می شوند و یک رکورد تاریخی ایجاد می کنند که قابل تغییر نیست.

از آنجا که رکورد معاملات در بسیاری از گره های سیستم توزیع شده است، بدست آوردن کنترل کافی بر روی سیستم برای بازنویسی دفتر حساب به نفع خود، اگر غیر ممکن نباشد بسیار مشکل است. سوابق بلاکچین ایمن نگه داشته می شوند زیرا مقدار توان محاسباتی مورد نیاز برای معکوس کردن آنها باعث دلسرد شدن حملات در مقیاس کوچک می شود.

برای خواندن مقالات مرتبط بیشتر به بخش مقالات چیتا VPN مراجعه کنید.

ورود به مقالات

تاریخچه ساتوشی ناکاموتو

شخصیت ساتوشی ناکاموتو در روزهای اولیه فعالیت بیت کوین درگیر بود و اولین نسخه نرم افزار را در سال 2009 کار می کرد. ارتباط از و به طرف ناکاموتو به صورت الکترونیکی انجام شد و فقدان جزئیات شخصی و سوابق به این معنا بود که نمی توان از آن مطلع شد. هویت واقعی پشت نام

با این حال، مشارکت ناکاموتو با بیت کوین در سال 2010 پایان یافت. آخرین مکاتبه ای که کسی با ناکاموتو داشت در یک ایمیل به یک توسعه دهنده رمزنگاری دیگر بود که می گفت “آنها به چیزهای دیگر رفته اند”. ناتوانی در جلوه دادن نام باعث گمانه زنی های قابل توجهی در مورد هویت ناکاموتو شده است، به ویژه با افزایش تعداد، محبوبیت و بدنامی ارزهای رمزنگاری شده.

در حالی که هویت ناکاموتو به شخص یا افراد قابل اثبات نسبت داده نشده است، تخمین زده می شود که ارزش بیت کوین تحت کنترل ناکاموتو – که تصور می شود حدود 1 میلیون نفر باشد – ممکن است از 50 میلیارد دلار بیشتر باشد. با توجه به اینکه حداکثر تعداد ممکن بیت کوین تولید شده 21 میلیون است، سهم ناکاموتو از 5 درصد از کل دارایی های بیت کوین دارای قدرت بازار قابل توجهی است. چندین نفر به عنوان “واقعی” ساتوشی ناکاموتو معرفی شده اند، اگرچه هیچکدام به طور قطع ناکاموتو ثابت نشده است.

دوریان ناکاموتو

دوریان ناکاموتو یک دانشگاهی و مهندس در کالیفرنیا است که در مارس 2014 توسط لی مک گراث گودمن در مقاله ای در نیوزویک به عنوان خالق بیت کوین معرفی شد. در مقاله مک گرت آمده است: “دنباله روی نیوزویک به دنبال یک ژاپنی 64 ساله بود. مرد آمریکایی که نام او واقعاً ساتوشی ناکاموتو است، “اما تحقیقات بعدی باعث شد تا ناکاموتو فرار کند. 2

هال فینی

بیت کوین محصول جنبش سایپرپانک است و یکی از ارکان آن جنبش هال فینی بود. فینی در سال 2014 درگذشت. فینی قبل و بعد از راه اندازی آن در جامعه بیت کوین فعال بود و فینی اولین فردی است که در یک تراکنش بیت کوین دریافت کرده است. 3 او همچنین به طور تصادفی در چند بلوک دور از دوریان ناکاموتو زندگی کرده است، که تصور می شد، ممکن است الهام بخش نام مستعار اختراع شده توسط فینی باشد.

نیک زابو

مانند فینی، Szabo یک بازیگر اولیه بود و با افراد زیادی در آن حلقه دوست بود. در سال 2005، او یک پست وبلاگ نوشت که فرض می کرد یک ارز دیجیتال به نام “Bitgold” که به اعتماد شخص ثالث وابسته نیست.

کریگ رایت

کریگ رایت، دانشگاهی و تاجر استرالیایی، یکی از شخصیت های رنگارنگ است که به عنوان شخص پشت ساتوشی ناکاموتو نامزد می شود. دو مقاله در Wired و Gizmodo نشان دادند که رایت ممکن است عامل پشت بیت کوین باشد، اما تحقیقات بعدی به این نتیجه رسیده است که او یک جعل مفصل انجام داده است. او همچنان ادعا می کند که مرد پشت سکه است.