در این مقاله به ارائه توضیحات لازم برای آشنایی با دیپ وب (Deep Web) و دارک وب (Dark Web) پرداخته ایم که اگر قصد دسترسی به آنها را دارید خواندن تا انتهای این مقاله را به شدت به شما توصیه میکنیم.

دیپ وب دارک وب

حتی اگر مانند یک حرفه ای در سطح اینترنت گشت و گذار میکنید، مهارت بالایی در مباحث مرتبط با YouTube دارید و بسیاری از افراد در اینستاگرام شما را دنبال می کنند، ممکن است همچنان در نقشه وسیع اینترنت شما سرزمین های ثبت نشده ای وجود داشته باشد.

اگر به شما بگویم که فقط بخش کوچکی از موارد ارائه شده در اینترنت را می توانید ببینید پاسخ شما چیست؟

در زیر سطح لایه ظاهری اینترنتی که به صورت روزمره از آن استفاده میکنیم، یک لایه عمیق تر وجود دارد که از طریق مرورگر مشترک شما قابل دسترسی نیست – دارک وب Dark Web)) و دیپ وب (Deep Web). اما دسترسی به این قسمت از شبکه بسیار ایمن نیست، مگر اینکه اقدامات احتیاطی خاصی انجام دهید.

بنابراین خود را آماده کنید و بیاموزید که چگونه می توانید با خیال راحت به دارک وب و دیپ وب دسترسی پیدا کنید.

دیپ وب چیست؟

Deep Web (دیپ وب) بخشی از اینترنت است که توسط موتورهای جستجو فهرست بندی نشده است و به برخی از روش های دسترسی خاص نیاز دارد. از این لحاظ، متفاوت از وب سطحی است که توسط Google، Bing یا DuckDuckGo نمایه سازی می شود و فقط به یک مرورگر وب مشترک نیاز دارد.

بسیاری از وب سایت های سطحی نیز دارای صفحاتی هستند که در گروه Deep Web نیز قرار می گیرند. آنها نمی توانند فهرست شوند، زیرا این وب سایت ها نیاز به ورود به سیستم یا برخی دیگر از شرایط دسترسی دارند.

این موضوع شامل صفحات بانکی شخصی، تابلوهای پیام خصوصی و غیره است. به همین دلیل نمی توانید شماره امنیت اجتماعی کسی را گوگل کنید. با این حال، این پایگاه داده در پایگاه داده های دولتی متصل به اینترنت وجود دارد.

اگرچه بسیاری از رسانه ها دوست دارند داستان های خطرات آن را بچرخانند، دیپ وب کاملاً بی خطر است. اینها فقط صفحاتی هستند که در پشت فرمهای رایج HTTP در سراسر اینترنت پنهان شده اند.

هر دو این لایه ها از یکدیگر مستقل نیستند. وب سطح با دیپ وب همراه است. وب سایت های مشابه معمولاً دارای هر دو لایه هستند. به عنوان مثال، Netflix.com متعلق به یک وب سرفیس یا سطحی است. با این حال، صفحه شخصی شما با پیشنهادهای خاص بر اساس تنظیمات شما در دیپ وب قرار دارد.

دارک وب چیست؟

Dark Web یک لایه جداگانه از اینترنت است که نه تنها ایندکس نمی شود بلکه برای دسترسی به نرم افزار خاصی نیز نیاز دارد. معمولاً ساختار دامنه یا همان آدرس سایت منحصر به فرد است. شما به ابزاری مانند مرورگر Tor نیاز دارید که به شما امکان اتصال و ناشناس ماندن را می دهد.

در نتیجه، این مزایای حفظ حریم خصوصی افراد متفاوتی را به خود جلب می کند. احتمالاً در مورد بازارهای سایه ای که به عنوان بازارهای تاریک شناخته می شوند شنیده اید. با وجود این، بسیاری از فعالان از آنها برای حفظ حریم خصوصی و به عنوان منبعی برای ابراز عقیده آزادانه خود استفاده می کنند.

چندین شبکه دیپ وب وجود دارد که هرکدام به تنظیمات متفاوتی نیاز دارند، اما Tor محبوب ترین شبکه است. همچنین ممکن است با Freenet، I2P، ZeroNet و Riffle روبرو شوید، آنها برای اهداف مشابه استفاده می شوند. هیچ کس اندازه واقعی دارک وب را نمی داند، اما تخمین زده می شود که بخشی از تعداد کل سایتهای اینترنتی را تشکیل می دهد.

دیپ وب دارک وب

نحوه دسترسی ایمن به دیپ وب و دراک وب

ارتباط شما با Tor از سه گره میزبان عمومی که به طور تصادفی قبل از دسترسی به وب سایت مورد نظر انتخاب شده اند عبور می کند. با این حال، بسیاری از کاربران ترجیح می دهند اقدامات اضافی را انتخاب کنند تا در بحث حریم خصوصی، مراحل امنیتی بیشتری را طی کنند.

گزینه های زیادی برای انتخاب وجود دارد: برای سیستم عامل حریم خصوصی اضافی مانند Tails (یا سیستم Amnesic Incognito Live)، لپ تاپ های برنر و غیره. با این حال، برای این راهنما، من VPN با پیکربندی استاندارد Tor را انتخاب کردم که راه اندازی آن برای اکثر کاربران آسان است.

  1. یک ارائه دهنده خدمات قابل اعتماد VPN پیدا کنید

پیش از آنکه به تاریک ترین گوشه های اینترنت بیایید، احتمالاً باید بین خود و فعالیت های خود مانعی ایجاد کنید. برای این منظور، می توانید از سرویس VPN استفاده کنید که داده های شما را رمزگذاری می کند و هویت شما را پنهان می کند. بسیاری از ارائه دهندگان خدمات VPN وجود دارد، بنابراین هرکدام را که بیشترین اعتماد دارید را پیدا و انتخاب کنید.

ارسال ایمیل خصوصی به معنای مخفی کردن IP واقعی شما و استفاده از ارائه دهنده خدمات ایمن ایمیل است. اکثر سیستم عامل های رایج ایمیل مانند Google یا Yahoo در سادگی و ذخیره سازی بسیار عالی هستند اما در بخش حریم خصوصی امنیت خاصی وجود ندارد.

chita-Icon-buy

  1. اشتراک خود را تنظیم کنید

شما این گزینه را دارید که بین ارائه دهندگان VPN پولی و رایگان یکی را انتخاب کنید. VPN های رایگان عموماً بهترین گزینه ها برای این کار نیستند.

برخی تمایل دارند داده های شما را به فروش برسانند. بنابراین، برای داشتن بهترین تجربه باید به ارائه دهندگان حق اشتراک VPN پرداخت کنید. شما می توانید معامله را با رمز ارز ها ناشناستر کنید و تا آنجا که ممکن است با هویت آنلاین خود را پنهان کنید.

  1. اشتراک VPN خود را تنظیم کنید

برای راه اندازی اشتراک در دستگاه خود، باید دستورالعمل های ارائه دهنده خود را دنبال کنید. این به معنای نصب نرم افزار و فعال کردن امکاناتی مانند کیل سوئیچ است که به شما کمک می کند تا حریم خصوصی خود را ایمن نگه دارید. همچنین باید با مراجعه به وب سایتی مانند whatismyipaddress.com و بررسی اینکه آیا آدرس IP VPN را نشان می دهد، امنیت خود را چک کنید.

  1. یکی از شبکه های همپوشانی موجود را انتخاب کنید

اگر VPN خود را خریداری و فعال کرده اید، می توانید شبکه های همپوشانی را مشاهده کنید. اشتراک و تنظیمات آنها ممکن است متفاوت باشد، اما برخی از آنها می توانند به جای یکدیگر استفاده شوند. به عنوان مثال، می توانید از Freenet در داخل Tor استفاده کنید. البته، این امر بسیاری از مسائل امنیتی اضافی را که ممکن است بخواهید از آنها اجتناب کنید باز می کند. بنابراین، شما باید به یکی بچسبید، Tor محبوب ترین است و باید آسانترین آن باشد.

تور دیپ وب دارک وب

  1. سرویس گیرنده شبکه overlay خود را تنظیم کنید

پس از نصب Tor (یا هر شبکه همپوشانی دیگر)، باید تنظیمات پیش فرض را تغییر دهید. به عنوان مثال، اولین کاری که باید انجام دهید تنظیم اسلایدر امنیتی روی High است. این تنظیم کاملاً جاوا اسکریپت را غیرفعال می کند، این یک آسیب پذیری است که اغلب از طریق آن کد مخرب تزریق می شود. این روزنه می تواند هویت شما را نشان دهد.

security level tor deep dark web

iframes را غیرفعال کنید، این موارد برای درج لینک در پیوندها استفاده می شوند. بنابراین، همانطور که احتمالاً حدس زده اید، می توان از آنها برای نمایش محتوایی استفاده کرد که نمی خواهید ببینید یا شما را به بدافزار راهنمایی کند.

سرانجام، ارجاع دهنده ها را غیرفعال کنید، اینها می گویند شما از کدام وب سایت آمده اید و داده های بیشتری می دهند که می تواند برای محدود کردن کاربر احتمالی استفاده شود. به طور طبیعی، شما باید این اطلاعات را تا حد ممکن کم نگه دارید.

  1. یک وب سایت پیدا کنید و متصل شوید

به جای اعتماد به موتورهای جستجو، برای یافتن پیوندهایی برای وب سایت های واقعی، باید از تجمع کنندگان وب سایت دارک نت و دیپ وب و ویکی ها بازدید کنید. مطمئناً، اگر می خواهید نحوه کارکرد آن را پیدا کنید، می توانید نسخه های دیپ وب مرتبط با وب سایت های قانونی را امتحان کنید. به عنوان مثال، می توانید نیویورک تایمز مخصوص اونیون را در اینجا بخوانید: https://nytimes3xbfgragh.onion