ممکن است تا به حال درباره وایت پیپر بیت کوین (Bitcoin White Paper) شنیده و درباره آن کنجکاو شده باشید، اگر اینطور است به بهترین جا برای سر در آوردن از این مقوله آمده اید، پس تا انتها همراه ما باشید.

برای خرید VPN برای ترید بیت کوین کلیک کنید.

وایت پیپر بیت کوین
در این مقاله آنچه که باید درباره وایت پیپر بیت کوین بدانید را آورده ایم.

وایت پیپر بیت کوین، راهنمای مبتدیان

وایت پیپر بیت کوین، Bitcoin: A Peer-to-Peer Electronic Cash System، در سال 2008 توسط Satoshi Nakamoto منتشر شد. بیت کوین انقلابی در صنعت پرداخت جهانی ایجاد کرده است و مردم در سراسر جهان در مورد معنای پول خود تجدید نظر می کنند.

علاوه بر این، فناوری و شبکه زیربنایی که معاملات بیت کوین را پردازش می کند، معروف به بلاکچین، صنایع مختلفی مانند بانکداری، کشاورزی، تدارکات، مراقبت های بهداشتی، انتخابات و تولید را تغییر می دهد، به نام چند مورد.

همه این کارها توسط اثر پیشگامانه Satoshi Nakamoto که در سال 2008 منتشر شده و می گوید بیت کوین چیست و چگونه کار می کند، همانطور که در وایت پیپر بیت کوین ارائه شده، امکان پذیر شده است.

  1. مقدمه

Satoshi Nakamoto، خالق بیت کوین، در مورد اعتماد وب به اشخاص ثالث مورد اعتماد مانند بانک ها و شرکت های کارت اعتباری برای پردازش پرداخت های الکترونیکی بحث می کند.

روش سنتی ممکن است در بیشتر معاملات کارساز باشد اما مشکلات زمانی رخ می دهد که موسسات مالی خرید و فروش کالاها را در اینترنت تسهیل می کنند. در اینجا برخی از نقاط ضعف پرداخت های الکترونیکی سنتی شامل اشخاص ثالث وجود دارد:

معاملات قابل برگشت است زیرا بانک ها باید اختلافاتی را که ناگزیر بوجود می آید واسطه باشند.

به اختلافاتی فکر کنید که به طور معمول بین بازرگانان، مصرف کنندگان و احزاب دیگر مانند پردازنده های پرداخت، PayPal یا مقامات مالیاتی رخ می دهد.

مداخله بانک ها (به عنوان مثال، میانجیگری) هزینه های معامله را افزایش می دهد و این همچنین حداقل اندازه عملی معاملات را محدود می کند. برگشت پذیری معاملات زمانی مشکل ساز می شود که ارائه دهنده ای خدمات غیر برگشت پذیر ارائه داده باشد.

مصرف کنندگان به طور مکرر اقلام کم هزینه را در اینترنت می خرند، مانند 5 دلار جاکلیدی و 10 دلار عینک. با این حال، درگیری بانک هزینه های زیادی دارد و این هزینه ها از طریق کارمزد معاملات و سایر هزینه ها به مصرف کنندگان منتقل می شود.

تمام هزینه های میانجیگری و دادرسی را که در یک سال مشخص جمع می شود در نظر بگیرید و می بینید که هزینه های معامله قابل توجه است. علاوه بر این، اگر ارائه دهنده ای خدمتی را به اتمام برساند، باید حق او را بپردازد. اما سیستم فعلی امکان معکوس شدن معاملات را فراهم می کند و یک ارائه دهنده خدمات را در معرض خطر پرداخت نشدن قرار می دهد.

احتمال برگشت معامله بیش از همه دست و پا گیر است. و این امر مستلزم اعتماد مردم به شخص ثالث مانند بانک ها برای حل اختلافات پرداختی است.

بسیاری از تجار و مصرف کنندگان نمی خواهند به یک موسسه مالی اعتماد کنند. خدمات آنها گران هستند و ممکن است قابل اعتماد نباشد؛ اغلب هک می شوند و اغلب بدون اطلاع طرف متضرر، اطلاعات بیش از حد به دولت می دهند.

همه اینها نگرانی های مربوط به حریم خصوصی را نیز ایجاد می کند. در این بخش، ناکاموتو محدودیت های سیستم پرداخت سنتی را بیان می کند و او در حال راه اندازی مخاطبان برای راه حل های پیشنهادی خود است.

سیستم درصد مشخصی از تقلب را اجتناب ناپذیر می پذیرد. با این وجود، کلاهبرداری هزینه های تجارت را برای همه افزایش می دهد. ناکاموتو یک سیستم پرداخت الکترونیکی را پیشنهاد می کند که به جای اعتماد بر اساس اثبات رمزنگاری است.

رمزنگاری شامل استفاده از کد و پروتکل ها برای برقراری ارتباطات ایمن است.

چنین سیستمی باعث می شود که دو طرف مستقیماً با یکدیگر معامله کنند. روش جدید، یعنی بیت کوین، آنگونه که در وایت پیپر نیز میتوان آن را یافت دارای موارد زیر است:

ناکاموتو معتقد است که بهتر است معاملات را به جای اعتماد به شخص ثالث خارجی، تأیید کنید، مخصوصاً وقتی صحبت از مسئله مهم پول است. برگشت ناپذیر معاملات اطمینان از قوی بودن سیستم پرداخت را فراهم می کند.

دوم اینکه، برگشت ناپذیری تقلب را به حداقل می رساند، او استدلال می کند. رایانه های غیرمتمرکز ترتیب دقیق این معاملات برگشت ناپذیر را ثابت می کنند و اطمینان کاربر را نسبت به معتبر بودن و صحت سوابق موجود در دنباله حسابرسی الکترونیکی، بلاکچین ایجاد می کنند.

وایت پیپر بیت کوین
وایت پیپر بیت کوین حکم شناسنامه آن را دارد
  1. معاملات

در این بخش، توضیحات ناکاموتو در وایت پیپر بیت کوین و در مورد روند معاملات الکترونیکی، یعنی بلاکچین، فنی می شود.

به زبان ساده، وی یک “سکه” الکترونیکی را به عنوان زنجیره ای از امضاهای دیجیتالی تعریف می کند. مالکان به صورت دیجیتالی هش معامله قبلی را امضا می کنند و کلید عمومی مالک بعدی را به انتهای سکه اضافه می کنند. یک گیرنده سکه، یک دریافت کننده کالا، می تواند امضاها را تأیید کند تا زنجیره مالکیت را تأیید کند.

بیت کوین در هر جایی وجود ندارد، حداقل به معنای سنتی پول نقد فیزیکی نیست. بلکه مفهوم ناکاموتو از “سکه” الکترونیکی در وایت پیپر بیت کوین یک سری زمانی از امضای دیجیتالی تأیید شده است. برای مثال، سکه مجازی Nakamoto را به عنوان یک بسته UPS یا FedEx در نظر بگیرید که قبل از ارسال به آدرس حمل و نقل، در آستان خود امضا می کنید.

اما تفاوت در این است که یک دفتر کل در دسترس عموم بر روی برگه بسته بندی قرار می گیرد که تمام تاریخ تحویل قبلی بسته مشابه را نشان می دهد. این اطلاعات شامل کلیه آدرسهای مبدا و همچنین مُهر زمان است که جزئیات مکان و زمان دقیق هر تحویل را شرح می دهد. وی معتقد است که چنین ردیابی حسابرسی جامعی، هم به گیرنده و هم به کل شبکه اطمینان می دهد که زنجیره تحویل / معاملات دقیق و ایمن است.

با این حال، ناکاموتو به یک مشکل بالقوه در پرداخت های تکراری اشاره می کند. یک گیرنده / پرداخت کننده نمی تواند تأیید کند که صاحب سکه همان سکه را برای گیرندگان / پرداخت کنندگان دیگر ارسال نکرده است، که به عنوان مشکل خرج مضاعف شناخته می شود.

به عنوان مثال، جان فقط یک بیت کوین دارد اما یک سکه را به دو مقصد مختلف می فرستد – مبلغی که به دو بیت کوین پرداخت می شود که فقط با یک سکه مبدا پرداخت می شود. ناکاموتو برای حل مشکل هزینه دو برابر بدون اعتماد به شخص ثالث می گوید که همه معاملات باید به صورت علنی آشکار شود.

ثانیا، همه شرکت کنندگان در سیستم پرداخت باید از جدول زمانی یکسانی پیروی کنند تا همه با یک تاریخ واحد از سفارش دریافت معاملات موافقت کنند.

یک جدول زمانی و تاریخچه عمومی همه معاملات از هزینه های مضاعف جلوگیری می کند زیرا معاملات بعدی پرداخت غیر معتبر یا شاید تقلبی از یک سکه محسوب می شود. هر سکه دارای یک مهر زمان خاص است و معامله قبلی به عنوان پرداخت قانونی پذیرفته می شود.

یک سکه، یک پرداخت. ارسال همان سکه به یک مقصد دوم، طبق مثال فوق، نشانگر زمان متفاوتی را نشان می دهد که بعداً در جدول زمانی رخ داده است. و این دومین پرداخت / معامله را بی اعتبار می کند.

“به زودی در آپدیت های بعدی توضیحات کامل تری درباره وایت پیپر بیت کوین قرار خواهیم داد”