قفل سبز
در این مقاله توضیح میدهیم که چرا قفل سبز https برای اعتماد به یک سایت کافی نیست.

در بین بسیاری از کاربران روزمره اینترنت دیده می شود که “قفل سبز” یا همان گواهی امنیت وبسایت به معنای قابل اعتماد بودن یک وب سایت است همانطور که نداشتن آن نشانه غیر قابل اعتماد بودن نیست. اما امروزه لزوماً اینگونه نیست و حتی با وجود قفل سبز نیز باید بسیار هوشیار و آگاه باشید و سایر موارد ایمنی و امنیتی را نیز همواره در نظر بگیرید.

جهت خرید وی پی ان از طریق لینک اقدام بفرمایید

کلاهبرداران، هکرها و تعقیب کننده های سایبری همیشه در حال پیشرفت سریع هستند و متدهای به روز و منحصر بفرد و جدیدی را مورد استفاده قرار میدهند.

یکی از این راه هایی که آنها سعی کرده اند مردم را گول بزنند استفاده از این تصور متدوال در میان کاربران است که هر سایتی با داشتن قفل سبز ایمن است و به آن میتوان اعتماد کرد و به عنوان راهی است که باعث می شود افراد اطلاعات شخصی خود را مانند مشخصات کارت بانکی و اطلاعات ورود به ایمیل را به راحتی و بدون آگاهی در اختیار افراد نامناسب و فرصت طلب قرار دهند.

اما مهم است که بدانید در حالی که HTTPS و Green Padlock یا همان قفل سبز چیزی است که شما باید هنگام خرید آنلاین یا استفاده از هر وب سایتی که با داده های شخصی کار می کند به دنبال آن باشید، به این معنی نیست که ایمن است. و با خریدهای آنلاین بسیار پرطرفدار، شناخت آخرین کلاهبرداری بیش از هر زمان دیگری مهم است.

“قفل سبز” چیست؟

قفل سبز چندی پیش برای نشان دادن استفاده از یک وب سایت از HTTPS معرفی شد. این بدان معنی است که هر اطلاعاتی که در آن وب سایت وارد می کنید خصوصی و رمزگذاری شده است و فقط وب سایت می تواند به آن اطلاعات دسترسی پیدا کند.

اگر اکنون به بالای مرورگر وب خود، در نوار آدرس نگاه کنید، باید قفل سبز را مشاهده کنید. این نشان می دهد که وبسایتی که در آن قرار دارید از HTTPS استفاده می کند. این بدان معنی است که هر اطلاعاتی که در وب سایت مورد نظر وارد می کنید بی خطر است.

HTTPS قطعاً همان چیزی است که شما باید قبل از استفاده از وب سایت به دنبال آن بگردید، به ویژه اگر چیزی را خریداری می کنید. اما همه چیز در مورد امنیت آنلاین شما نیست.

قفل سبز
در واقع با وجود رمزگذاری شدن اطلاعات در یک وبسایت به هیچ وجه مانعی برای کلاهبرداری ایجاد نمیشود

هرکسی می تواند HTTPS را راه اندازی کند

هر اپراتور وب سایت توانایی راه اندازی HTTPS و دریافت گواهینامه امنیت و قفل سبز را دارد. در حالی که بسیاری از مراجع صدور گواهینامه در صورت جعل وب سایت، گواهینامه های HTTPS را باطل می کنند. بسیاری از آن سایت ها وجود دارد که به طرف دیگر نگاه می کنند و رویه متفاوتی را در پیش میگیرند. و اینجاست که کلاهبرداران برای دریافت گواهینامه های خود برای پیاده سازی HTTPS می روند.

کلاهبرداران اکنون از قفل سبز HTTPS به عنوان راهی برای فریب کاربران برای تصور قانونی بودن یک وب سایت استفاده می کنند. قفل سبز تا حدودی بسیاری از ما را شرطی کرده است که فکر کنیم این مهر و موم اصالت است، این موضوع نمی تواند دور از حقیقت باشد اما به هیچ عنوان داشتن یک قفل سبز کار سختی نیست و حتی به صورت کامل رایگان قابل دسترسی و استفاده توسط همه وب سایت ها میباشد.

در واقع رمز گذاری شدن اطلاعاتی که تحویل می دهید تفاوتی ندارد زیرا شما همچنان این اطلاعات را به کلاهبرداران می دهید. به همین دلیل از اهمیت حیاتی برخوردار است که شما قبل از تحویل هرگونه اطلاعات ، بیشتر تحقیق کنید و از ایمن بودن سایت مورد نظر خود اطمینان خاطر بیشتری را حاصل کنید.

برای جلوگیری از کلاهبرداری به دنبال چه مواردی باشید

بسیاری از کلاهبرداران اکنون از قفل سبز HTTPS به عنوان راهی برای ساختن نسخه های جعلی از فروشگاه های بزرگ مانند آمازون یا به طور مثال در ایران فروشگاه اینترنتی دیجیکالا، استفاده می کنند. اما می توانید با بررسی گواهی، قانونی بودن وب سایتی که در آن هستید را بررسی کنید. فقط می توانید روی قفل سبز کلیک کنید و به شما در مورد گواهی نامه می گوید. شما اطلاعاتی از قبیل اینکه برای چه کسی صادر شده است، توسط چه کسی صادر شده است و چه موقع گواهی معتبر است.

همچنین در ایران مواردی چون نماد اعتماد الکترونیکی نیز برای وبسایت های مختلف صادر میشود که با کلیک کردن بر روی آن میتوانید اطلاعات مربوط به صاحب سایت را چک کنید، البته باید از این موضوع نیز اطمینان حاصل کنید که وبسایتی هم که به آن برای چک کردن اطلاعات منتقل شدید نیز همان وبسایت اصلی و رسمی مربوط به نماد اعتماد الکترونیکی است.

اطمینان حاصل کنید که این اطلاعات با وب سایتی که در آن هستید مطابقت دارد. و اگر مطمئن نیستید، بهتر است از آن اجتناب کنید. خصوصاً اگر پیوندهای ایمیل را دنبال می کنید. برای جلوگیری از اقدام به فیشینگ و فارمینگ باید خودتان مستقیماً به وب سایت بروید.

همچنین فقط به بخشهای عمومی که کلاهبرداری است توجه داشته باشید. مانند اشتباهات املایی، مشکلات قالب عجیب، تصاویر / پیوندهای خراب و غیره.

چیتا VPN با بهره گیری از امن ترین پروتکل ها ایمنی بیشتری را در فضای اینترنت برای شما فراهم میکند

 chita-Icon-buy

از VPN استفاده کنید!

اگر وب سایتی وجود دارد که از آن اطمینان ندارید، همیشه می توانید از VPN برای مخفی کردن IP واقعی خود استفاده کنید. در صورت تحویل اطلاعات این کار باعث جلوگیری از کلاه برداری از شما نمی شود، اما در صورت حضور در سایتی که از ایمن بودن آن مطمئن نیستید، به شما یک لایه امنیتی دیگر می بخشد.

حتماً بخش مقالات ما را بررسی کنید تا بتوانید با بسیاری از موارد امنیتی و مهم حال حاضر آشنا شده و از هرگونه کلاه برداری و لو رفتن اطلاعات ارزشمند خود جلوگیری نمایید.

ورود به مقالات