هک
در این مقاله به طور کامل درباره مبحث هک کامپیوتر و کارهایی که باید انجام دهید توضیح داده شده است.

در جهانی که هر 39 ثانیه یک حمله سایبری رخ می دهد، مهم است که بدانید در صورت هک شدن رایانه چه کاری باید انجام دهید. مجرمان اینترنتی روز به روز دست و پا گیرتر می شوند و شما باید بدانید که اگر بدترین حالت برای شما اتفاق بیافتد، چه اقداماتی را باید انجام دهید.

مشاهده این مطلب را به شما پیشنهاد میکنیم

خرید vpn

خوب، ما می خواهیم دقیقاً نحوه انجام این کار را به شما نشان دهیم. بعلاوه، ما همچنین در مورد چگونگی دانستن اینکه آیا کامپیوتر شما هک شده است بحث خواهیم کرد تا تصمیمات عجولانه ای نگیرید.

چگونه بفهمیم کامپیوتر شما هک شده است

شما نمی توانید به سیستم عامل خود دسترسی پیدا کنید

درست است، یکی از اصلی ترین دلایلی که ممکن است نتوانید وارد سیستم عامل خود شوید، خرابی سخت افزار یا مشکلات مربوط به سیستم عامل است. اما ما در این مورد صحبت نمی کنیم در این صورت، رایانه شما به طور کلی مجدداً راه اندازی مجدد می شود، یا در عوض در حالت ایمن سیستم عامل خود بوت می شوید.

آنچه که ما به آن اشاره می کنیم دریافت پیامی است که کاملاً به شما می گوید سیستم عامل شما قفل شده است و شما نمی توانید به پرونده های خود دسترسی پیدا کنید. به شما گفته می شود مبلغ مشخصی (چند صد دلار یا بیشتر) به آدرس کیف پول ارز رمزنگاری شده (معمولاً بیت کوین) یا آدرس PayPal ارسال کنید. در این پیام آمده است که اگر پول را در مدت زمان مشخصی ارسال نکنید، تمام داده های شما پاک می شوند.

حتی گاهی ممکن است بتوانید به سیستم عامل خود وارد شوید و میز کار رایانه خود را ببینید. اما به غیر از تعامل با پرونده های باقیمانده توسط هکر، و مشاهده عکس پس زمینه دسک تاپ جدید، که به طور معمول پیامی است که در بالا ذکر شد، نمی توانید کاری در این زمینه انجام دهید.

اگر در چنین شرایطی هستید، بدون شک کامپیوتر شما هک شده است. به طور خاص، این نرم افزار به باج افزار آلوده شده است – نوعی بدافزار که اطلاعات شما را تا زمان پرداخت هزینه گروگان می گیرد. برای اینکه بفهمید در چنین سناریویی چه کاری باید انجام دهید، از بخش “در صورت هک شدن رایانه با رایانه با هک شدن چه کاری باید انجام دهید” در زیر بروید.

پیام جعلی ضد ویروس / ضد نرم افزار مشاهده می کنید

گرچه این تاکتیک دیگر به اندازه گذشته توسط هکرها مورد استفاده قرار نمی گیرد، اما هنوز هم یک نشانه مطمئن است که رایانه شما به خطر افتاده است. در واقع، لحظه ای که چنین اعلانی را در رایانه خود مشاهده می کنید، دیگر خیلی دیر شده است زیرا این آلودگی قبلاً به سیستم عامل شما سرایت کرده است.

پس چرا هکرها با این اعلان ها زحمت می کشند؟ خوب، این پیام های جعلی فقط تلاش مجرمان اینترنتی برای نصب بدافزارهای بیشتری بر روی دستگاه شما است. متناوباً، آنها ممکن است سعی کنند شما را فریب دهند تا برای “راه حل” خود پول بپردازند. اگر این کار را انجام دهید، نه تنها هدر می دهید بلکه اطلاعات کارت اعتباری شما را نیز به سرقت می برند.

از کجا می دانید پیام ضد ویروس / ضد نرم افزار جعلی است؟ خوب، بهترین راه برای تشخیص تفاوت ها این است که بدانید اعلانات و پیام های ارائه دهنده آنتی ویروس / ضد نرم افزار به طور معمول چگونه است. با این حال، در اینجا برخی از نشانه ها وجود دارد که ممکن است پیام جعلی را از بین ببرد:

هکر
باید نکات ایمنی مرتبط با جلوگیری از نفوذ هکر ها به سیستم خود را به خوبی رعایت کنید.

شما با تبلیغات و پیام های پاپ آپ بمب گذاری می شوید

مانند پیام های جعلی ضد ویروس / ضد نرم افزار، پیام های پاپ آپ تصادفی و تبلیغات نیز نشانه مطمئنی برای هک شدن رایانه شما هستند. یک فرد معمولی فقط با مواردی از این دست اسپم نمی کند.

معمولاً این امر توسط نرم افزارهای مخرب ایجاد می شود – بدافزاری که رایانه شما را با تعداد زیادی اعلان و پیام پاپ آپ مربوط به تبلیغ آلوده می کند. تبلیغاتی که مشاهده می کنید می تواند برای هر چیزی باشد – داروها، دارو، پورنوگرافی، بازی های ویدیویی، موسیقی و غیره. این تبلیغات اغلب حاوی پیوندهای کوتاه و سایه ای هستند که در صورت کلیک بر روی آنها، شما را به وب سایت های فیشینگ هدایت می کنند. اگرچه دکمه “X” را فشار دهید تا پیام را ببندید، این اتفاق می افتد.

همچنین، اگر سعی کنید پیام ها را ببندید، فقط در عرض چند ثانیه دوباره ظاهر می شوند. هر زمان که بخواهید یکی از صفحه ها را ببندید، تبلیغات و پیام های جدید به صفحه شما پر می شوند.

پرونده ها / برنامه ها را گم کرده اید و موارد جدید را مشاهده می کنید

اگر به طور ناگهانی نتوانستید فایل ها یا برنامه هایی را که می دانید در رایانه دارید، پیدا کنید، احتمال این که با عفونت بدافزار روبرو شوید وجود دارد. هکرها معمولاً از بدافزارهایی استفاده می کنند که به آنها امکان دسترسی از راه دور به رایانه قربانیان را می دهد. آنها سپس هرگونه اطلاعات حساس را که می یابند (پرونده های کاری، عکس های صمیمی و غیره) می دزدند، آنها را از رایانه مورد نظر پاک می کنند و سعی می کنند با استفاده از این داده ها آنها را سیاه کنند. همچنین ممکن است برنامه های امنیتی را حذف نصب یا غیرفعال کنند.

البته، کنترل از راه دور رایانه شما همیشه دلیل این امر نیست. بدافزارهایی مانند کرم ها و تروجان ها نیز برنامه ریزی شده اند تا هر فایلی را که به آنها برخورد می کند حذف کنند تا در کامپیوتر شما خراب شود.

علاوه بر این، ممکن است متوجه برنامه های جدید در رایانه و نمادهای جدید روی دسک تاپ خود شوید. این برنامه ها PUP (برنامه های بالقوه ناخواسته) نامیده می شوند و فایلها / برنامه هایی هستند که توسط هکرها نصب شده و حاوی بدافزار هستند. اگر با آنها تعامل داشته باشید یا اقدامی را انجام دهید که باعث فعال شدن آنها شود، رایانه شما حتی به بدافزارها و ویروس های بیشتری آلوده می شود.

مرورگر شما دارای نوارابزارهای جدید و ناخواسته است

یافتن نوارابزارهای ناخواسته کار سختی نیست زیرا تمایل دارند مرورگر شما را مسدود کنند تا جایی که ممکن است یک چهارم صفحه یا بیشتر را اشغال کنند. بعلاوه، آنها معمولاً دارای طراحی ناخواسته و نامهای عجیب و غریب هستند که آنها را از نوار ابزارهای معمولی متمایز می کند – نیازی به گفتن نیست که آنها سعی می کنند شما را به وب سایت های سایه هدایت کنند.

“حداقل من به راحتی می توانم از شر آنها خلاص شوم، درست است؟”

بله، معمولاً کافی است آنها را حذف کرده و مرورگر خود را دوباره نصب کنید. با این حال، مشکل این است که اگر مرورگر شما دستکاری شده باشد، به احتمال زیاد رایانه شما نیز در معرض آلودگی به بدافزار قرار گرفته است.

جستجوهای آنلاین شما تغییر مسیر می دهند

اگر هر چیزی را در مرورگر یا موتور جستجوی خود تایپ کنید و به وب سایت کاملاً متفاوتی هدایت شوید، معمولاً هک شدن رایانه شما بیهوده است. به عنوان مثال، جستجوی گوگل “غذای سگ” شما را به وب سایتی در مورد بازاریابی ایمیلی و تولید سرب هدایت می کند.

این معمولاً به این دلیل اتفاق می افتد که یک مجرم سایبری از بدافزارها و سوء استفاده های امنیتی برای کنترل جایی که مرورگر شما درخواست های اتصال شما را هدایت می کند، استفاده می کند. در بیشتر مواقع، آنها این کار را به این دلیل انجام می دهند که برای ارسال کلیک به وب سایت شخصی مزد دریافت می کنند، یا به این دلیل که می خواهند ترافیک زیادی را به وب سایت آلوده به آگهی منتقل کنند تا درآمد سریع از تبلیغات حاصل شود.

با این حال، گاهی اوقات، یک هکر می تواند جستجوهای جستجوی مرورگر شما را به یک وب سایت فیشینگ مخرب هدایت کند. در این صورت، نه تنها دستگاه شما در معرض بدافزارهای بیشتری قرار می گیرد، بلکه اطلاعات حساسی نیز به سرقت می رود (مانند اطلاعات کارت اعتباری، اطلاعات ورود به سیستم ایمیل یا اطلاعات حساب بانکی).

از CPU/GPU شما در تمام ظرفیت استفاده می شود

به کار انداختن CPU یا GPU (به اصطلاح) در حین انجام یکی از جدیدترین بازی های ویدئویی کاملاً طبیعی است، اما نباید از آنها با تمام ظرفیت، صداهای بسیار بلند و گرم شدن بیش از حد استفاده کرد.

اگر متوجه شدید که هر بار که رایانه خود را راه اندازی می کنید این اتفاق می افتد، احتمال بسیار زیادی وجود دارد که به بدافزار رمزنگاری آلوده شده باشد. در اصل، یک هکر از کارت گرافیک و/یا پردازنده رایانه شما برای استخراج ارزهای رمزنگاری شده استفاده می کند. این امر نه تنها هزینه برق شما را بالا می برد، بلکه می تواند رایانه شما را کندتر کند و از طریق داغ شدن بیش از حد به GPU، CPU و فن های شما آسیب برساند.

همچنین اگر متوجه شدید که طرفداران کیس کامپیوتر شما از سر و صدا بیشتر از حد معمول هستند، باید هوشیار باشید. این می تواند در صورت تجمع گرد و غبار زیاد اتفاق بیفتد، اما اگر کامپیوتر خود را تمیز کنید و نویز همچنان ادامه داشته باشد، احتمال وجود بدافزار رمزنگاری وجود دارد. فقط این است که مجرمان سایبری با کنترل آن سعی می کنند آن را مخفی نگه دارند، بنابراین او از تمام توان کامپیوتر شما استفاده نمی کند.

مخاطبین شما پیام های ناخواسته/ایمیل هایی را از شما دریافت می کنند

اگر دوستان، خانواده یا مخاطبین کاری شما از شما در مورد پیام های عجیب و غریبی که از آدرس ایمیل و/یا نمایه رسانه های اجتماعی شما دریافت کرده اند می پرسند، می توان گفت که هک شده اید. ممکن است پیام ها حاوی پیوندهای کوتاه، سایه دار، محتوای پورنوگرافی باشند یا از مخاطبین شما بخواهند اطلاعات حساسی را به اشتراک بگذارند که به سرعت سرقت می شود.

اساساً، یا یک مجرم سایبری موفق به تسخیر حساب های شما شده است، یا بدافزاری را در رایانه شما منتشر کرده است که با ارسال پیام های مخرب به مخاطبین شما به طور خودکار تکرار می شود.

کامپیوتر من هک شده است

گاهی اوقات، هکر یا بدافزار ممکن است تعداد زیادی پست ناخواسته در پروفایل های رسانه های اجتماعی شما ایجاد کند که حاوی پیوندهای مخرب هستند. هر کسی که با آنها ارتباط برقرار کند، رایانه شخصی خود را با همان بدافزار آلوده خواهد کرد.

رمزهای عبور شما دیگر کار نمی کنند

اگر سعی می کنید به آدرس ایمیل، نمایه رسانه های اجتماعی، حساب بانکی یا سیستم عامل خود وارد شوید و پیامی دریافت کنید که به شما می گوید اعتبار ورود به سیستم که وارد کرده اید اشتباه است، این احتمال وجود دارد که قربانی حمله سایبری شوید.

مطمئناً ممکن است شما فقط گذرواژه یا نام کاربری اشتباه وارد کرده باشید یا یک یا دو کاراکتر را فراموش کرده باشید. این می تواند اتفاق بیفتد.

با این حال، اگر 100 are در حال تایپ کردن اطلاعات صحیح هستید، تنها توضیح این است که یک مجرم سایبری موفق به تسخیر حساب های شما شده است و شما را از آنها خارج کرده است. آنها می توانند با استفاده از بدافزار، پیام های فیشینگ یا سوء استفاده از آسیب پذیری های امنیتی برای سرقت اطلاعات حساس از شما، مانند نام کاربری و گذرواژه، چنین عملکردی را مدیریت کنند.

رایانه شما کارها را به تنهایی انجام می دهد

آیا مکان نما ماوس خود به خود حرکت می کند و مانع از اجرای اسکن های امنیتی یا تعامل با نمادهای روی میز کار می شود؟ این احتمالاً به این دلیل است که یک هکر از راه دور به رایانه شما دسترسی دارد و می تواند آن را از راحتی خانه خود کنترل کند. مجرمان سایبری معمولاً با آلوده کردن رایانه ها به تروجان ها و روت کیت ها این کار را انجام می دهند.

بزرگترین اشتباهی که می توانید در این مورد انجام دهید این است که فکر کنید اقدامات “غیر ارادی” انجام شده در رایانه شما فقط اشکالات یا اشکالات سخت افزاری هستند. اگر آنها را نادیده بگیرید، احتمالاً هکر منتظر می ماند تا رایانه شما بیکار بماند (در حالی که اصلاً از آن استفاده نمی کنید) و از آن برای خالی کردن حساب های بانکی خود استفاده می کند و داده های شخصی را که بعداً در وب عمیق فروخته می شود، سرقت می کند. آنها همچنین ممکن است سعی کنند بدافزار را به افراد دیگر در لیست مخاطبین شما – از طریق ایمیل یا پیامهای رسانه های اجتماعی – منتقل کنند.