هک
در این مقاله به طور کامل درباره مبحث هک کامپیوتر و کارهایی که باید انجام دهید توضیح داده شده است.

در جهانی که هر 39 ثانیه یک حمله سایبری رخ می دهد، مهم است که بدانید در صورت هک شدن رایانه چه کاری باید انجام دهید. مجرمان اینترنتی روز به روز دست و پا گیرتر می شوند و شما باید بدانید که اگر بدترین حالت برای شما اتفاق بیافتد، چه اقداماتی را باید انجام دهید.

مشاهده این مطلب را به شما پیشنهاد میکنیم

خرید vpn

خوب، ما می خواهیم دقیقاً نحوه انجام این کار را به شما نشان دهیم. بعلاوه، ما همچنین در مورد چگونگی دانستن اینکه آیا کامپیوتر شما هک شده است بحث خواهیم کرد تا تصمیمات عجولانه ای نگیرید.

چگونه بفهمیم کامپیوتر شما هک شده است

شما نمی توانید به سیستم عامل خود دسترسی پیدا کنید

درست است، یکی از اصلی ترین دلایلی که ممکن است نتوانید وارد سیستم عامل خود شوید، خرابی سخت افزار یا مشکلات مربوط به سیستم عامل است. اما ما در این مورد صحبت نمی کنیم در این صورت، رایانه شما به طور کلی مجدداً راه اندازی مجدد می شود، یا در عوض در حالت ایمن سیستم عامل خود بوت می شوید.

آنچه که ما به آن اشاره می کنیم دریافت پیامی است که کاملاً به شما می گوید سیستم عامل شما قفل شده است و شما نمی توانید به پرونده های خود دسترسی پیدا کنید. به شما گفته می شود مبلغ مشخصی (چند صد دلار یا بیشتر) به آدرس کیف پول ارز رمزنگاری شده (معمولاً بیت کوین) یا آدرس PayPal ارسال کنید. در این پیام آمده است که اگر پول را در مدت زمان مشخصی ارسال نکنید، تمام داده های شما پاک می شوند.

حتی گاهی ممکن است بتوانید به سیستم عامل خود وارد شوید و میز کار رایانه خود را ببینید. اما به غیر از تعامل با پرونده های باقیمانده توسط هکر، و مشاهده عکس پس زمینه دسک تاپ جدید، که به طور معمول پیامی است که در بالا ذکر شد، نمی توانید کاری در این زمینه انجام دهید.

اگر در چنین شرایطی هستید، بدون شک کامپیوتر شما هک شده است. به طور خاص، این نرم افزار به باج افزار آلوده شده است – نوعی بدافزار که اطلاعات شما را تا زمان پرداخت هزینه گروگان می گیرد. برای اینکه بفهمید در چنین سناریویی چه کاری باید انجام دهید، از بخش “در صورت هک شدن رایانه با رایانه با هک شدن چه کاری باید انجام دهید” در زیر بروید.

پیام جعلی ضد ویروس / ضد نرم افزار مشاهده می کنید

گرچه این تاکتیک دیگر به اندازه گذشته توسط هکرها مورد استفاده قرار نمی گیرد، اما هنوز هم یک نشانه مطمئن است که رایانه شما به خطر افتاده است. در واقع، لحظه ای که چنین اعلانی را در رایانه خود مشاهده می کنید، دیگر خیلی دیر شده است زیرا این آلودگی قبلاً به سیستم عامل شما سرایت کرده است.

پس چرا هکرها با این اعلان ها زحمت می کشند؟ خوب، این پیام های جعلی فقط تلاش مجرمان اینترنتی برای نصب بدافزارهای بیشتری بر روی دستگاه شما است. متناوباً، آنها ممکن است سعی کنند شما را فریب دهند تا برای “راه حل” خود پول بپردازند. اگر این کار را انجام دهید، نه تنها هدر می دهید بلکه اطلاعات کارت اعتباری شما را نیز به سرقت می برند.

از کجا می دانید پیام ضد ویروس / ضد نرم افزار جعلی است؟ خوب، بهترین راه برای تشخیص تفاوت ها این است که بدانید اعلانات و پیام های ارائه دهنده آنتی ویروس / ضد نرم افزار به طور معمول چگونه است. با این حال، در اینجا برخی از نشانه ها وجود دارد که ممکن است پیام جعلی را از بین ببرد:

هکر
باید نکات ایمنی مرتبط با جلوگیری از نفوذ هکر ها به سیستم خود را به خوبی رعایت کنید.

شما با تبلیغات و پیام های پاپ آپ بمب گذاری می شوید

مانند پیام های جعلی ضد ویروس / ضد نرم افزار، پیام های پاپ آپ تصادفی و تبلیغات نیز نشانه مطمئنی برای هک شدن رایانه شما هستند. یک فرد معمولی فقط با مواردی از این دست اسپم نمی کند.

معمولاً این امر توسط نرم افزارهای مخرب ایجاد می شود – بدافزاری که رایانه شما را با تعداد زیادی اعلان و پیام پاپ آپ مربوط به تبلیغ آلوده می کند. تبلیغاتی که مشاهده می کنید می تواند برای هر چیزی باشد – داروها، دارو، پورنوگرافی، بازی های ویدیویی، موسیقی و غیره. این تبلیغات اغلب حاوی پیوندهای کوتاه و سایه ای هستند که در صورت کلیک بر روی آنها، شما را به وب سایت های فیشینگ هدایت می کنند. اگرچه دکمه “X” را فشار دهید تا پیام را ببندید، این اتفاق می افتد.

همچنین، اگر سعی کنید پیام ها را ببندید، فقط در عرض چند ثانیه دوباره ظاهر می شوند. هر زمان که بخواهید یکی از صفحه ها را ببندید، تبلیغات و پیام های جدید به صفحه شما پر می شوند.

پرونده ها / برنامه ها را گم کرده اید و موارد جدید را مشاهده می کنید

اگر به طور ناگهانی نتوانستید فایل ها یا برنامه هایی را که می دانید در رایانه دارید، پیدا کنید، احتمال این که با عفونت بدافزار روبرو شوید وجود دارد. هکرها معمولاً از بدافزارهایی استفاده می کنند که به آنها امکان دسترسی از راه دور به رایانه قربانیان را می دهد. آنها سپس هرگونه اطلاعات حساس را که می یابند (پرونده های کاری، عکس های صمیمی و غیره) می دزدند، آنها را از رایانه مورد نظر پاک می کنند و سعی می کنند با استفاده از این داده ها آنها را سیاه کنند. همچنین ممکن است برنامه های امنیتی را حذف نصب یا غیرفعال کنند.

البته، کنترل از راه دور رایانه شما همیشه دلیل این امر نیست. بدافزارهایی مانند کرم ها و تروجان ها نیز برنامه ریزی شده اند تا هر فایلی را که به آنها برخورد می کند حذف کنند تا در کامپیوتر شما خراب شود.

علاوه بر این، ممکن است متوجه برنامه های جدید در رایانه و نمادهای جدید روی دسک تاپ خود شوید. این برنامه ها PUP (برنامه های بالقوه ناخواسته) نامیده می شوند و فایلها / برنامه هایی هستند که توسط هکرها نصب شده و حاوی بدافزار هستند. اگر با آنها تعامل داشته باشید یا اقدامی را انجام دهید که باعث فعال شدن آنها شود، رایانه شما حتی به بدافزارها و ویروس های بیشتری آلوده می شود.

مرورگر شما دارای نوارابزارهای جدید و ناخواسته است

یافتن نوارابزارهای ناخواسته کار سختی نیست زیرا تمایل دارند مرورگر شما را مسدود کنند تا جایی که ممکن است یک چهارم صفحه یا بیشتر را اشغال کنند. بعلاوه، آنها معمولاً دارای طراحی ناخواسته و نامهای عجیب و غریب هستند که آنها را از نوار ابزارهای معمولی متمایز می کند – نیازی به گفتن نیست که آنها سعی می کنند شما را به وب سایت های سایه هدایت کنند.

“حداقل من به راحتی می توانم از شر آنها خلاص شوم، درست است؟”

بله، معمولاً کافی است آنها را حذف کرده و مرورگر خود را دوباره نصب کنید. با این حال، مشکل این است که اگر مرورگر شما دستکاری شده باشد، به احتمال زیاد رایانه شما نیز در معرض آلودگی به بدافزار قرار گرفته است.