فریبکاری آنلاین
در این مقاله به طور کامل درباره موضوع فریبکاری آنلاین پرداخته ایم.

فریبکاری آنلاین

در سالهای گذشته با گسترش سیستم عامل های رسانه های اجتماعی فراتر از هر حد تصور ما، قدرت اینترنت به طور قابل توجهی افزایش یافت و با پیشرفت های حاصل در فناوری گوشی های هوشمند، دسترسی همه به خدمات اینترنتی نیز افزایش چشمگیری یافت. از ژوئن 2017، 51٪ از جمعیت کره زمین به اینترنت دسترسی دارند و بیش از 3 میلیارد نفر از تلفن های هوشمند استفاده می کنند.

علاوه بر این، با بیش از 2 میلیارد کاربر فعال ماهانه در فیس بوک و بیش از 300 میلیون کاربر در توییتر، تعجب آور نیست که بسیاری از این کانال ها را به عنوان ابزاری برای فریبکاری آنلاین استفاده کرده اند.

احتمالاً بسیاری از ما این را می دانیم، اما امروزه هیچ چیز رایگان نیست. اگر فکر می کنید برای هر سرویس آنلاین مورد استفاده خود هزینه ای پرداخت نمی کنید، دوباره فکر کنید. حتی اگر ماهیانه برای استفاده از فیس بوک یا YouTube یا حتی Google پولی از حساب بانکی شما خارج نشود، این به معنای رایگان بودن آنها نیست. و قیمتی که می پردازید در واقع می تواند بسیار بالاتر از تصور شما باشد.

با این حال، این بدان معنا نیست که شما باید تمام حساب های شبکه های اجتماعی خود را خاموش کرده و به طور کلی استفاده از اینترنت را متوقف کنید. مانند بسیاری موارد دیگر، گاهی اوقات تنها چیزی که برای محافظت از آن لازم است این است که به سادگی مطلع شوید. وقتی صحبت از فریبکاری آنلاین می شود، چیزها تفاوتی ندارند.

 

حتی با وجود آن که این موضوع را انکار نمیکنیم، اما ما در اینجا بر تبلیغات آنلاین مورد استفاده دولت های مختلف برای فریبکاری موارد متفاوت تمرکز نخواهیم کرد. این موضوع برای زمان دیگری است. در حال حاضر، بیایید به برخی از تکنیک های فریبکاری بازاریابی محور بپردازیم که ممکن است قبلاً هنگام گشت و گذار در اینترنت متوجه شده باشید. حتی اگر بسیاری از آنها در ابتدا بسیار بی خطر به نظر می رسند، فراموش نکنید که فریبکاری آنلاین می تواند گاهی عواقب جدی داشته باشد.

 

روشهای متداول فریبکاری آنلاین

لیست تاکتیک های فریبکاری آنلاین بسیار واضح است که بیشتر از آنچه در زیر آورده شده است. اما اینها برخی از رایج ترین تاکتیکهای فریبکاری هستند و ارزش دارد که درباره همه آنها بدانید.

تکنیک “منوی مخفی”

این یکی از رایج ترین روشهای فریبکاری آنلاین است که با آن روبرو خواهید شد. ساده، به ظاهر بی ضرر، اما بسیار موثر است. این از منوهای مخفی استفاده شده توسط برخی از رستوران های زنجیره ای معروف در ایالات متحده آمریکا استفاده می شود، که به نوعی موفق به مشهور شدن شدند زیرا منوی مخفی خود، جایی که بهترین و سودآورترین وسایل در دسترس بود.

به روشی مشابه، سرویس های آنلاین ممکن است فقط گزینه هایی را که بیشترین سود را برای آنها دارند نشان دهند یا گزینه هایی را که می خواهند بهترین گزینه برای شما باشند، به شما ارائه دهند. این “منوها” جزئی یا کنترل شده یک ابزار عالی تجارت الکترونیکی است و شما قطعاً باید در هنگام خرج کردن پول بصورت آنلاین بیشتر مراقبت کنید.

قبل از خرید، اطمینان حاصل کنید که همه گزینه های موجود را مشاهده کرده اید و کالا یا خدمتی که خریداری می کنید واقعاً نیاز شما را برآورده می کند. اینگونه فریبکاری شدن در اینترنت تراژدی نیست، اما توجه کنید که بیشتر ممکن است برای شما اتفاق افتاده و در نهایت واقعاً برای شما صرفه جویی کند.

فریبکاری آنلاین
سایت ها، ISP ها، شرکت های بزرگ و دولتها به نحو متفاوت فریبکاری آنلاین را انجام میدهند.

تکنیک “پاداش”

آیا هرگز به بررسی حساب فیس بوک خود نیاز داشتید؟ یا برای ورود به سیستم ببینید که آیا کاربر مورد علاقه خود در Youtube که در آن مشترک هستید اخیراً چیزی ارسال کرده است؟ اگر شما هرگز احساس چنین “نیازی” کرده اید، به جای اینکه فقط از این سرویس های آنلاین استفاده کنید، به این دلیل که کاری بهتر از این برای انجام دادن ندارید، به این دلیل است که نوعی اعتیاد و درگیری با این شبکه های اجتماعی برای هر فرد وجود دارد.

مطلب پیشنهادی:

خرید وی پی ان

من می دانم که به نظر سخت می آید، اما نحوه عملکرد آنلاین برای برخی از سرویس های آنلاین اینگونه است. چه در مورد بازی ها و چه در سیستم عامل های رسانه های اجتماعی صحبت کنیم، آنها از برخی روانشناسی های جدی استفاده می کنند تا شما را درگیر خود کنند.

و یکی از راههای فریبکاری شما چیزی است که اخیراً به عنوان “برنامه پاداش متغیر” شناخته شده است، که ابزاری عالی برای استفاده در صورت تمایل به شکل دادن رفتارها به عادتهاست. روش کار بسیار ساده است: به جای اینکه به طور منظم به کاربران پاداش دهید یا بعد از یک برنامه پاداش آسان برای فهمیدن، جوایز به صورت تصادفی ارائه می شوند.

عدم دانستن اینکه چه زمانی به دلیل استفاده از خدمات به شما پاداش داده می شود، باعث می شود ناخودآگاه بیشتر از آن استفاده کنید، همیشه در پشت ذهن خود امیدوار باشید که دفعه بعد که از آن استفاده می کنید، زمان پاداش گرفتن شما باشد. این دقیقاً همان چیزی است که دستگاه های حافظه را بسیار اعتیاد آور می کند. هیچ وقت نمی دانید چه موقع می توانید به این برد بزرگ برسید و چرخها را بارها و بارها می چرخانید، تا وقتی که پول دیگری برای بازی باقی نمانده باشد.

 

ترس از دست دادن

تا به حال نام FoMO را شنیده اید؟ ترس از دست رفتن (fear of missing out) اولین بار در سال 2004 در یک مقاله علمی ثبت شد و ظاهراً برای نسل ما مسئله بزرگی است. این به عنوان “یک نگرانی فراگیر است که دیگران ممکن است تجربه های ارزشمندی را داشته باشند که ما در آنها غایب هستیم”.

به عبارت دیگر، این ترس از این است که یکی از دوستان، عزیزان یا آشنایان ساده شما بدون شما سرگرم شود یا در برخی از فعالیتهایی که درگیر آنها نیستید شرکت کند یا اطلاعاتی را که از آنها مطلع نیستید در اختیار داشته باشید. این ترس از آنلاین نبودن و به روز بودن با کاری است که می دانید انجام می دهند. و زمان زیادی مورد بهره برداری قرار می گیرد.

 

از آنجایی که از نظر علمی ثابت شده است که افراد تمایل دارند واکنش شدیدتری نسبت به درد از دست دادن داشته باشند تا لذت بردن از سود، این روش فریبکاری آنلاین فوق العاده موثر است. شما احتمالاً تعداد زیادی پست در فیس بوک را مشاهده کرده اید که مشابه “اگر شما نباشید … شما از دست می دهید”.

 

این پست ها که به عنوان طعمه کلیک نیز شناخته می شوند، در تجارت الکترونیکی معادل خود را دارند، در اینجا شما می توانید با خرید چیزهایی که نیازی به آنها ندارید، فریب خورده باشید زیرا مغز شما به ترس از دست دادن معاملات خوب پاسخ داده است.

به شما پیشنهاد میکنیم که مقاله امنیت آنلاین را نیز در ادامه مطالعه کنید.