WiFi عمومی
در این مقاله توضیحاتی را درباره WiFi عمومی آورده ایم.

حفظ امنیت در استفاده از WiFi عمومی

WiFi عمومی دقیقاً همان چیزی است که کاربر مدرن اینترنت به آن نیاز دارد. در هر کجا که باشید قابل دسترسی است، استفاده از آن رایگان است و به شما امکان می دهد از راه دور با سهولت کار کنید. این خیلی بد است که امنیت WiFi عمومی خیلی زیاد نیست. در واقع، اگر از WiFi عمومی استفاده می کنید، در معرض خطر حملات سایبری قرار می گیرید.

مطلب پیشنهادی:

خرید vpn با آیپی ثابت

در صورت تمایل به کسب اطلاعات بیشتر در مورد آن، ما مطالعه کامل این مقاله را به شما پیشنهاد میدهیم. در اینجا نحوه محافظت از خود در WiFi عمومی در برابر رایج ترین تهدیدها آمده است:

 

آیا امنیت WiFi عمومی قابل اطمینان نیست؟

نه واقعا. در واقع تهدیدات سایبری زیادی وجود دارد که بدون اقدامات امنیتی مناسب در انتظار افرادی هستند که از WiFi عمومی استفاده می کنند. و متأسفانه، به نظر می رسد که حتی اگر اکثر مردم از این موضوع اطلاع دارند، آنها هنوز هم استفاده از WiFi عمومی را انتخاب می کنند. طبق تحقیقات، تقریباً 81٪ از کاربران آنلاین این کار را انجام می دهند.

 

درباره چه نوع تهدیدهایی صحبت می کنیم؟ خب، در اینجا رایج ترین موارد ذکر شده است:

 

حملات Man-in-the-Middle (MITM)

اگر با حملات MITM آشنا نیستید، این زمانی است که یک مجرم سایبری موفق می شود خود را بین دو شبکه یا دستگاهی که با یکدیگر در ارتباط هستند قرار دهد. در مورد WiFi عمومی، یک هکر خودش را بین دستگاه شما و شبکه WiFi که به آن متصل هستید یا وب سایت هایی که هنگام استفاده از WiFi عمومی به آنها دسترسی پیدا می کنید قرار می دهد.

متأسفانه، از آنجا که WiFi عمومی اغلب به درستی ایمن نیست و یا فقط آسیب پذیری های مختلفی دارد، مجرمان اینترنتی می توانند برای تنظیم حملات MITM از آن سو abuse استفاده کنند – و شما حتی از این موضوع آگاهی نخواهید داشت. اگر حمله MITM موفقیت آمیز باشد، یک هکر می تواند به راحتی هرگونه ترافیک و داده ای را که بین دستگاه شما و شبکه به اشتراک گذاشته شده است، کنترل کند، به این معنی که آنها می توانند به راحتی اطلاعات ورود به سیستم ایمیل، جزئیات حساب شبکه های اجتماعی یا حتی شماره کارت اعتباری شما را بدزدند.

 

بسته به امنیت یک شبکه WiFi عمومی، حمله MITM حتی می تواند در حدود 15 دقیقه انجام شود!

WiFi عمومی

بدافزار و ویروس ها

اگر به یک شبکه WiFi عمومی متصل شوید، دستگاه شما تضمین نمی کند که به یک بدافزار یا ویروس آلوده شود، اما همیشه ممکن است خطری رخ دهد. به هر حال، قرار گرفتن در معرض یک شبکه عمومی در برابر یک بدافزار یا ویروس برای هکرها خیلی سخت نیست – به خصوص اگر امنیت بسیار کم است.

 

در حقیقت، یک مجرم اینترنتی حتی ممکن است نگران امنیت WiFi نباشد. آنها فقط می توانند پیام های فیشینگ را برای کارمندان در محل ارائه دهنده WiFi رایگان ارسال کنند و آنها را فریب دهند تا شبکه را با پیوندها و پیوست های مخرب آلوده کنند.

 

اگر چنین اتفاقی بیفتد، هر دستگاهی که به شبکه متصل شود در معرض بدافزار و ویروس قرار می گیرد. به زبان ساده، دستگاه شما می تواند به سرعت به جاسوس افزارها، باج افزارها، تبلیغات تبلیغاتی، keyloggers، تروجان ها یا کرم ها آلوده شود – فقط به ذکر چند مثال. نتایج واضح است – یکپارچگی دستگاه شما آسیب می بیند، و شما اطلاعات شخصی و مالی ارزشمندی را از دست می دهید.

 

عدم رمزگذاری

یکی از دلایل اصلی مردم برای اینکه WiFi عمومی را خیلی دوست دارند (این واقعیت که دسترسی به آن معمولاً رایگان است) نیز نکته اصلی آن است. از آنجا که برای دسترسی به WiFi عمومی به طور معمول هیچ رمز عبوری مورد نیاز نیست، این بدان معنی است که هیچ رمزگذاری در شبکه استفاده نمی شود.

 

و اگر از رمزگذاری استفاده شود، اغلب می تواند نوع اشتباهی باشد – مانند WEP یا WPA، که شکستن آن آسان است. در حقیقت به نظر می رسد که تقریباً 24.7٪ از شبکه های WiFi از رمزگذاری استفاده نمی کنند، یا فقط از امنیت قدیمی استفاده می کنند. و این آمار مربوط به سال 2016 است، بنابراین تعداد شبکه های ناامن از آن زمان تاکنون فقط افزایش یافته است. در حقیقت، حدود 34.8٪ از شبکه های WiFi در حال حاضر از رمزگذاری WPA2 استفاده نمی کنند.

 

با توجه به اینکه پیش بینی می شود تعداد کل شبکه های WiFi عمومی تا سال 2020 به 432 میلیون نفر برسد، این آمار نشان می دهد که بین 106 میلیون و 150 میلیون شبکه از رمزگذاری قابل اطمینان استفاده نخواهند کرد.

 

چرا اینقدر نگران کننده است؟ زیرا اگر یک شبکه WiFi عمومی از رمزگذاری قابل اعتماد استفاده نکند، یک هکر می تواند به راحتی ارتباطات کاربر را شنود کند. این بدان معناست که آنها می توانند به راحتی همه کارهایی را که شما در هنگام اتصال به شبکه انجام می دهید مشاهده کرده و داده های حساس مانند اطلاعات ورود به سیستم، پیام های شخصی و جزئیات حساب بانکی / کارت اعتباری را بدزدند.

 

شبکه های WiFi عمومی جعلی

از آنجا که شبکه های WiFi بسیار گسترده در دسترس هستند، و بسیاری از مردم حتی فکر نمی کنند که به آنها وصل شوند، یک مجرم سایبر حیله گر می تواند به راحتی یک شبکه WiFi عمومی جعلی را تقلید کند که یک شبکه قانونی را تقلید می کند.

به عنوان مثال، آنها می توانند شبکه ای را تقلید كنند (با چند غلط املایی ظریف) نام یك فرودگاه WiFi فرودگاه، رستوران یا هتل. افرادی که به اندازه کافی احتیاط نکنند، می توانند به طور اتفاقی به کانون جعلی متصل شوند و حتی اگر ببینند نیازی به گذرواژه نیست، حتی بیشتر وسوسه می شوند که این کار را انجام دهند.

 

اگر چنین اتفاقی بیفتد، مجرم سایبری که شبکه جعلی را اجرا می کند می تواند هر کاری که کاربر در اینترنت انجام می دهد را وارد کند – از نوع تایپ کردن آنها تا برنامه های پیام رسان گرفته تا رمزهای عبور خود برای دسترسی به حساب های مختلف.

 

و بدترین قسمت؟ راه اندازی شبکه WiFi جعلی یا نقطه دسترسی حتی چندان دشوار نیست.