WiFi
در این مقاله به نحوه ایمن سازی WiFi میپردازیم

از زمان تجهیز خانه خود به WiFi، تجربه آنلاین شما احتمالاً بسیار بهتر شده است. اما آیا اقدامات امنیتی مناسب را نیز انجام داده اید تا مطمئن شوید شبکه شما به خطر نمی افتد؟

اگر نه، در اینجا نحوه ایمن سازی WiFi در خانه برای اطمینان از اینکه مجرمان اینترنتی درباره انتخاب شبکه شما به عنوان هدف فکر نمی کنند، آمده است.

مطالب پیشنهادی:

خرید فیلترشکن

چرا وای فای خانگی در وهله اول امن است؟ آیا استفاده از آن در حال حاضر ایمن نیست؟

این موضوع بستگی به موارد متفاوتی دارد. ممکن است تمام زندگی خود طی کنید بدون اینکه هرگز با مسئله امنیتی یا حمله سایبری روبرو شوید، یا ممکن است آنقدر بدشانس باشید که مورد هدف مجرمان سایبری یک بار یا به صورت متمادی قرار بگیرید که فهمیدند امنیت WiFi شما بسیار کم است. اگر چنین اتفاقی بیفتد، آنها می توانند از طریق ترافیک WiFi شما را مورد جاسوسی قرار دهند و اطلاعات حساس مالی و شخصی را که می خواهند از شما بدزدند.

متأسفانه سناریوی دوم دور از حدس و گمان است. همانطور که به نظر می رسد، میلیون ها شبکه WiFi در واقع در معرض خطر هک شدن قرار دارند. و همانطور که این مقاله نشان می دهد، هک کردن یک شبکه WiFi خانگی چندان دشوار نیست.

برای جلوگیری از چنین چیزی بهتر است اقدامات مناسب را انجام دهید. هرچند نگران نباشید – از آنجا که ما قبلاً تمام اطلاعات لازم را در اینجا بدست آورده ایم، نیازی به انجام چندین تحقیق با مرور کردن مقالات و کتابهای الکترونیکی زیادی نخواهید داشت.

نحوه ایمن سازی WiFi

  1. SSID شبکه خود را تغییر دهید

اگر نمی دانید SSID (شناسه سرویس) چیست، در اصل نام شبکه WiFi شماست. به طور پیش فرض، SSID روتر شما یکی از موارد زیر است:

بنابراین، بهتر است فقط شبکه WiFi خود را تغییر نام دهید. نیازی نیست که چیز خیلی فانتزی استفاده کنید – بدون کلمات رکیک، نام و آدرس واقعی، یا شوخی یا مرجعی که بتواند هویت شما را بدهد. فقط آن را تا حد ممکن جوری نگه دارید تا توجه شما را به خود جلب نکند.

WiFi

  1. رمزعبور و نام کاربری پیش فرض را نگه ندارید

تقریباً هر روتر مجهز به رمزعبور و نام کاربری پیش فرض است. دسترسی سریع صاحبان روتر به کنترل پنل روتر را آسان می کند، اما همچنین نفوذ هکرها به روترها نیز ساده است. فقط به آن فکر کنید – برخی از مجرمان اینترنتی می توانند یک کتابچه راهنمای روتر را با فرمت PDF در وب بارگیری کنند و از اطلاعات ورود به سیستم موجود در آن برای ورود به یک روتر خاص استفاده کنند.

خیلی ترسناک، درسته؟

دقیقاً به همین دلیل است که شما باید نام کاربری و گذرواژه خود را تغییر دهید – در صورت امکان در حال حاضر. اگر مطمئن نیستید که چگونه می توانید با رمزهای عبور قوی وارد شوید، می توانید از راهنمای ما در مورد آن موضوع برای الهام گرفتن استفاده کنید. حتی می توانید از اطلاعات موجود برای ایجاد نام کاربری ایمن نیز استفاده کنید. اصولاً اینها ایده های اصلی هستند:

 

  1. رمزعبور WiFi خود را با همه به اشتراک نگذارید

اشتراک گذرواژه WiFi با کودکان یا دوستان نزدیک کاملاً طبیعی است، اما لازم نیست به هر شخصی که وارد خانه شما می شود دسترسی به آن را داشته باشید. به عنوان مثال، واقعاً توصیه نمی شود که به همکار محل کار خود که آنقدر خوب نمی شناسید، متوقف شوید تا مقالات را بدست آورید و از دسترسی حمام خود به رمز عبور WiFi خود استفاده کنید. همین امر برای بازدید از فروشندگان، لوله کش ها، باغبانان یا برق نیز وجود دارد. بالاخره خانه شما هتل یا رستوران نیست – در عوض آنها باید از برنامه داده خود استفاده کنند.

هنوز، راه حل خوب در این مورد راه اندازی شبکه مهمان است. به این ترتیب می توانید به بازدیدکنندگان خود دسترسی پیدا کنید و دیگر نگران به خطر افتادن حریم خصوصی شبکه اصلی خود (و سایر دستگاه های متصل به آن) نخواهید بود.