WiFi
در این مقاله به نحوه ایمن سازی WiFi میپردازیم

از زمان تجهیز خانه خود به WiFi، تجربه آنلاین شما احتمالاً بسیار بهتر شده است. اما آیا اقدامات امنیتی مناسب را نیز انجام داده اید تا مطمئن شوید شبکه شما به خطر نمی افتد؟

اگر نه، در اینجا نحوه ایمن سازی WiFi در خانه برای اطمینان از اینکه مجرمان اینترنتی درباره انتخاب شبکه شما به عنوان هدف فکر نمی کنند، آمده است.

مطالب پیشنهادی:

خرید فیلترشکن

چرا وای فای خانگی در وهله اول امن است؟ آیا استفاده از آن در حال حاضر ایمن نیست؟

این موضوع بستگی به موارد متفاوتی دارد. ممکن است تمام زندگی خود طی کنید بدون اینکه هرگز با مسئله امنیتی یا حمله سایبری روبرو شوید، یا ممکن است آنقدر بدشانس باشید که مورد هدف مجرمان سایبری یک بار یا به صورت متمادی قرار بگیرید که فهمیدند امنیت WiFi شما بسیار کم است. اگر چنین اتفاقی بیفتد، آنها می توانند از طریق ترافیک WiFi شما را مورد جاسوسی قرار دهند و اطلاعات حساس مالی و شخصی را که می خواهند از شما بدزدند.

متأسفانه سناریوی دوم دور از حدس و گمان است. همانطور که به نظر می رسد، میلیون ها شبکه WiFi در واقع در معرض خطر هک شدن قرار دارند. و همانطور که این مقاله نشان می دهد، هک کردن یک شبکه WiFi خانگی چندان دشوار نیست.

برای جلوگیری از چنین چیزی بهتر است اقدامات مناسب را انجام دهید. هرچند نگران نباشید – از آنجا که ما قبلاً تمام اطلاعات لازم را در اینجا بدست آورده ایم، نیازی به انجام چندین تحقیق با مرور کردن مقالات و کتابهای الکترونیکی زیادی نخواهید داشت.

نحوه ایمن سازی WiFi

  1. SSID شبکه خود را تغییر دهید

اگر نمی دانید SSID (شناسه سرویس) چیست، در اصل نام شبکه WiFi شماست. به طور پیش فرض، SSID روتر شما یکی از موارد زیر است:

بنابراین، بهتر است فقط شبکه WiFi خود را تغییر نام دهید. نیازی نیست که چیز خیلی فانتزی استفاده کنید – بدون کلمات رکیک، نام و آدرس واقعی، یا شوخی یا مرجعی که بتواند هویت شما را بدهد. فقط آن را تا حد ممکن جوری نگه دارید تا توجه شما را به خود جلب نکند.

WiFi

  1. رمزعبور و نام کاربری پیش فرض را نگه ندارید

تقریباً هر روتر مجهز به رمزعبور و نام کاربری پیش فرض است. دسترسی سریع صاحبان روتر به کنترل پنل روتر را آسان می کند، اما همچنین نفوذ هکرها به روترها نیز ساده است. فقط به آن فکر کنید – برخی از مجرمان اینترنتی می توانند یک کتابچه راهنمای روتر را با فرمت PDF در وب بارگیری کنند و از اطلاعات ورود به سیستم موجود در آن برای ورود به یک روتر خاص استفاده کنند.

خیلی ترسناک، درسته؟

دقیقاً به همین دلیل است که شما باید نام کاربری و گذرواژه خود را تغییر دهید – در صورت امکان در حال حاضر. اگر مطمئن نیستید که چگونه می توانید با رمزهای عبور قوی وارد شوید، می توانید از راهنمای ما در مورد آن موضوع برای الهام گرفتن استفاده کنید. حتی می توانید از اطلاعات موجود برای ایجاد نام کاربری ایمن نیز استفاده کنید. اصولاً اینها ایده های اصلی هستند:

 

  1. رمزعبور WiFi خود را با همه به اشتراک نگذارید

اشتراک گذرواژه WiFi با کودکان یا دوستان نزدیک کاملاً طبیعی است، اما لازم نیست به هر شخصی که وارد خانه شما می شود دسترسی به آن را داشته باشید. به عنوان مثال، واقعاً توصیه نمی شود که به همکار محل کار خود که آنقدر خوب نمی شناسید، متوقف شوید تا مقالات را بدست آورید و از دسترسی حمام خود به رمز عبور WiFi خود استفاده کنید. همین امر برای بازدید از فروشندگان، لوله کش ها، باغبانان یا برق نیز وجود دارد. بالاخره خانه شما هتل یا رستوران نیست – در عوض آنها باید از برنامه داده خود استفاده کنند.

هنوز، راه حل خوب در این مورد راه اندازی شبکه مهمان است. به این ترتیب می توانید به بازدیدکنندگان خود دسترسی پیدا کنید و دیگر نگران به خطر افتادن حریم خصوصی شبکه اصلی خود (و سایر دستگاه های متصل به آن) نخواهید بود.

 

  1. رمزگذاری WPA2 را در روتر خود فعال کنید

رمزگذاری WiFi چیزی است که اطمینان می دهد افراد اشتباه دسترسی نامحدود به WiFi شما و تمام داده های مرتبط با آن ندارند. روتر می تواند رمزگذاری WEP، WPA و WPA2 را اجرا کند. در حالت ایده آل، باید از WEP و WPA اجتناب کنید زیرا تقریباً منسوخ شده اند و می توانند به راحتی توسط مجرمان سایبری مورد سوء استفاده قرار گیرند.

بنابراین، بررسی کنید که روتر شما WPA2 را اجرا می کند یا خیر. اگر WEP یا WPA اجرا می شود، در اسرع وقت به WPA2 بروید.

با این وجود، تمام اعتماد خود را به WPA2 نکنید. در حالی که امنیت بیشتری نسبت به WPA و WEP دارد، اما ضعفی نیز دارد – حمله KRACK. در حالی که این ضعف توسط هکرهای اخلاقی کشف شد، هیچ چیز مانع از استفاده مجرمان سایبری بد قصد از این روش ها برای شکستن رمزگذاری WPA2 روتر شما نمی شود.

افرادی که پشت حمله KRACK هستند توصیه می کنند از بروزرسانی های سیستم عامل مطلع باشید، اما این امر نمی تواند حملات سایبری KRACK را متوقف کند. خوشبختانه WPA3 سرانجام منتشر می شود و این آسیب پذیری را برطرف می کند. تا زمانی که به اندازه کافی برای ارتقاء آن رایج نشوید، مطمئن شوید که بقیه اقدامات امنیتی را که در این راهنما ذکر کرده ایم در کنار استفاده از رمزگذاری WPA2 دنبال کنید.

  1. یک اتصال VPN روی روتر خود تنظیم کنید

VPN (شبکه خصوصی مجازی) یک سرویس آنلاین است که می تواند به شما کمک کند آدرس IP خود را پنهان کرده و با رمزگذاری آنها، اتصالات آنلاین خود را ایمن کنید. این یک سرویس عالی برای استفاده در هنگام استفاده از WiFi عمومی است زیرا اطمینان می دهد که هیچ کس نمی تواند بر آنچه شما در اینترنت انجام می دهید نظارت کند.

خوب، بسیاری از مردم متوجه این موضوع نمی شوند، اما شما همچنین می توانید از VPN روی روتر درست در خانه خود استفاده کنید. درست است که روترها بطور طبیعی از VPN ها پشتیبانی نمی کنند، اما ارائه دهنده VPN قابل اعتماد می تواند به شما در پیکربندی سرویس آنها در صورتی که سیستم عامل آن کمی اصلاح شود، کمک کند. به این ترتیب، تمام دستگاه هایی که از شبکه WiFi خانگی شما استفاده می کنند از ویژگی های VPN استفاده می کنند، بدین معنی که تمام ترافیک WiFi شما 100 by توسط VPN رمزگذاری می شود.

در این صورت، حتی لازم نیست نگران یک مجرم سایبری باشید که می تواند رمزگذاری WPA2 شما را خراب کند، زیرا رمزگذاری VPN برای محافظت بیشتر در آنجا قرار دارد. علاوه بر این، VPN روی روتر شما را از اثرات خطرناک شکار وای فای محافظت می کند (هنگامی که شخصی از WiFi شما بدون اجازه شما استفاده می کند – اغلب برای اهداف غیرقانونی).

  1. اگر از WiFi خود استفاده نمی کنید، آن را روشن نکنید

یکی از راه های کاهش خطر تبدیل شدن شبکه WiFi به هدف حمله سایبری این است که به سادگی آن را در مواقعی که نیازی به آن ندارید خاموش کنید. به عنوان مثال، آیا واقعاً لازم است روتر خود را هنگام کار، تعطیلات یا خواب روشن نگه دارید؟ بهتر است در چنین شرایطی آن را خاموش کنید تا پنجره های فرصتی که هکرها در هنگام دور بودن از خانه یا خوابیدن دارند ببندند.

علاوه بر این، علاوه بر امنیت اضافی، خاموش کردن روتر در مواقعی که در خانه نیستید از آن در برابر افزایش برق تصادفی محافظت می کند، به شما کمک می کند تا چند دلار اضافی در قبض برق ذخیره کنید و همچنین از محیط زیست محافظت کنید.

  1. روتر را در وسط خانه خود نگه دارید

“آیا واقعاً مهم است که روتر را در کجا نگه دارم؟”

بله دارد. و این فقط به این معنا نیست که مطمئن شوید همه اتاق های شما دارای پوشش وای فای کافی هستند. بیشتر در مورد اطمینان از عدم دسترسی افراد اشتباه به سیگنال WiFi شما است.

به هر حال، اگر روتر خود را نزدیک پنجره قرار دهید، برخی از سیگنال های آن خارج می شود، به این معنی که افرادی که در خیابان قدم می زنند، آن را در دستگاه های تلفن همراه خود مشاهده می کنند. در عین حال، اگر روتر خود را خیلی نزدیک به دیوار نگه دارید، احتمال زیادی وجود دارد که سیگنال WiFi به خانه همسایه شما برسد.

به همین دلیل است که باید روتر را در وسط خانه خود نگه دارید. این روش بهتری برای اطمینان از عدم دسترسی افراد غریبه به استفاده از سیگنال WiFi شما است. حتی می توانید با قدم زدن در محلی که در آن زندگی می کنید، تلفن خود را در دست بررسی کرده و ببینید آیا سیگنال WiFi شما را تشخیص می دهد یا خیر.

متأسفانه، اگر در یک آپارتمان زندگی می کنید، این توصیه چندان خوب عمل نمی کند، زیرا همسایه های شما در طبقه بالا یا پایین ممکن است سیگنال وای فای شما را دریافت کنند، مهم نیست که روتر را در کجا قرار دهید. اگر در خانه ای زندگی می کنید انجام این کار مفیدتر است.