کودکان امنیت اینترنت
در این مقاله درباره خطرات اینترنت برای کودکان توضیحاتی را آورده‌ایم

به راحتی می توان گفت که امروزه تقریباً همه کودکان و نوجوانان از اینترنت استفاده می کنند. در سال 2015، از هر سه نفر یکی از آنها در خانه از اینترنت استفاده می کرد و احتمالاً از آن زمان تعداد آنها افزایش یافته است. همچنین، 45 درصد از نوجوانان به طور مداوم آنلاین هستند، در حالی که 44 درصد از آنها چندین بار در روز به وب دسترسی دارند.

با این حساب، امروزه چگونه ایمنی اینترنت را برای کودکان و نوجوانان ارائه می دهند؟ خب، اگر کنجکاو هستید که در این باره اطلاعاتی کسب کنید، در این مقاله مفید کلیه اطلاعات موردنیاز شما را بدست آورده ایم.

خواندن این مطلب را به شدت توصیه می کنیم:

خرید وی پی ان

چرا ایمنی سایبری برای کودکان ضروری است؟

این بسیار ساده است – اینترنت به همان اندازه ایمن نیست که دوست داریم آن را باور کنیم و به آن اعتماد داشته باشیم. درست است که کودکان و نوجوانان می توانند اوقات خوبی را در وب داشته باشند و مهارت های مفید زیادی را بیاموزند. با این حال، واقعیت این است که اینترنت پر از تهدیدات آنلاین و مجرمان سایبری است که فقط منتظرند تا از ساده لوحی کودک یا نوجوان استفاده کنند.

در اینجا لیستی از رایج ترین مشکلاتی که ممکن است کودکان و نوجوانان به صورت آنلاین با آن روبرو شوند وجود دارد:

  1. مزاحمت اینترنتی

اگر با آزار و اذیت اینترنتی آشنا نیستید، این زمانی است که مردم از ارتباطات آنلاین و الکترونیکی برای تهدید، ارعاب و ترساندن کودکان و نوجوانان استفاده می کنند. آنها می توانند افراد مسن را نیز هدف قرار دهند، اما کودکان و نوجوانان قربانیان اصلی هستند. هر یک از موارد زیر می تواند نشان دهنده آزار و اذیت اینترنتی باشد:

ممکن است فکر کنید فرزند شما قربانی آزار و اذیت اینترنتی نخواهد شد، اما این را در نظر بگیرید – گفته می شود بیش از نیمی از کودکان و نوجوانان نه تنها در اینترنت مورد آزار و اذیت قرار گرفته اند، بلکه تقریباً به همان میزان از آنها نیز خودشان آزار و اذیت اینترنتی کرده اند. علاوه بر این، از هر سه جوان بیش از یک نفر قربانی تهدیدهای سایبری شده اند.

“درست نیست. اگر چنین چیزی اتفاق می افتاد، بچه من به من می گفت. ”

نه دقیقا. همین آمار همچنین نشان می دهد بیش از نیمی از جوانان وقتی قربانی آزار و اذیت اینترنتی شوند به والدین خود نمی گویند. آنها می توانند از انجام این کار شرمنده شوند، برای ساکت ماندن باج گیری می کنند، یا ممکن است به سادگی از این که از این بابت دچار مشکل شوند، ترس داشته باشند.

هدف نهایی آزار مجازی یا Cyberbully این است که در نهایت:

  1. شکارچیان جنسی

شکارچیان جنسی اغلب از اینترنت برای یافتن و نزدیک شدن به قربانیان بالقوه خود استفاده می کنند. آنها با تظاهر به اینکه شخص دیگری هستند (مانند فردی در سن خود) و تظاهر به عنوان یک دوست جدید برای کودکان، از بی گناهی کودکان و نوجوانان سوء استفاده می کنند. هدف اصلی شکارچیان جنسی آنلاین جلب اعتماد بچه های شما تا حدی است که بتوانند آنها را متقاعد کنند که شخصاً ملاقات کنند.

بدیهی است، اگر این اتفاق بیفتد، فرزند شما می تواند قربانی قاچاق رابطه جنسی شود – یا بدتر از آن. علاوه بر این، یک شکارچی جنسی ممکن است او را متقاعد کند که دوستان خود را نیز درگیر کند. متأسفانه، این اتفاق هر چند وقت یک بار اتفاق می افتد، از هر 20 کودک یک نفر اعتراف می کند که یک جلسه مخفی با شخصی که به صورت آنلاین ملاقات کرده است ترتیب داده است.

کودکان

    3. هر چیزی که بچه شما آنلاین ارسال می کند

کودکان و نوجوانان معمولاً نمی فهمند که اگر چیزی را بصورت آنلاین ارسال کنند، احتمالاً برای همیشه – یا تا زمانی که اینترنت وجود دارد – در آنجا باقی می ماند. واقعیت ساده این است که وب هیچ دکمه “حذف” ندارد، بنابراین هر آنچه را که روی آن ارسال می کنید در آنجا باقی بماند. مطمئناً، یک پست، عکس یا ویدیوی شرم آور قابل حذف است، اما اگر کسی موفق شود آن را اسکرین شات کند یا قبل از انجام آن را ذخیره کند، دیگر نمی توان کاری در این مورد انجام داد.

بدیهی است که کودکان و نوجوانان خردسال به آنچه در اینترنت ارسال می کنند، فکر نخواهند کرد. چنین فقدان آینده نگری می تواند – و احتمالاً خواهد شد – سرانجام در آینده آنها را اذیت خواهد گرفت. بعلاوه، آنها ممکن است نوع اطلاعاتی را (مانند محل فعلی آنها) ارسال کنند که می تواند برای مجرمان هدف قرار دادن آنها را آسان کند.

    4. بدافزار و ویروس ها

کودکان و نوجوانان می توانند بدافزار و ویروس ها را به طور تصادفی بارگیری کنند بدون اینکه حتی از آن مطلع باشند. پرونده های مخرب را می توان به عنوان آخرین بازی ویدیویی، آلبوم خواننده مورد علاقه آنها، یا عکسهای واضح جنسی و سایر مطالب پنهان کرد. آنها معمولاً این احتمال را در نظر نمی گیرند که چنین پرونده ای می تواند حاوی هر چیز مخربی باشد، بنابراین فکر نمی کنند که در صورت تعامل با آنها عواقبی داشته باشد.

به همین دلیل، دستگاه های آنها – و متعاقباً دستگاه های شما در صورت استفاده از آنها – در نهایت می توانند به انواع بدافزارها مانند spyware، keyloggers و adware آلوده شوند. در صورت بروز چنین اتفاقی، می توانید اطمینان داشته باشید که اطلاعات شخصی و مالی شما و فرزندانتان به سرقت رفته و در وب عمیق فروخته می شود…

استفاده از VPN میتواند تا حدی امنیت بیشتری را برای شما و فرزندانتان در فضای مجازی و محیط های آنلاین حفظ نماید.

  1. محتوای خشونت آمیز و جنسی

اینترنت مملو از دانش است، اما همچنین مملو از مطالب گرافیکی خشونت آمیز و جنسی است، که می تواند برای هر کسی مناسب نباشد – به ویژه کودکان خردسال و نوجوانان. متأسفانه، برای آنها بسیار آسان است که چنین محتوایی را در وب پیدا کنند، یا فقط به اشتباه به آن دسترسی پیدا کنند. طبق تحقیقات، حدود 93 درصد از پسران و 62 درصد دختران در دوران نوجوانی خود در معرض محتوای جنسی قرار گرفته اند. علاوه بر این، 66 درصد از کاربران آنلاین 10 تا 17 ساله که در معرض پورنوگرافی آنلاین قرار گرفته اند، ناخواسته در معرض آن قرار گرفته اند.

اگر فرزندان شما در معرض چنین چیزی قرار بگیرند، می تواند آنها را از نظر روانی منفی تحت تأثیر قرار دهد. نحوه برخورد آنها با دوستان و علایق عشقی آنها می تواند به طور قابل توجهی آسیب ببیند، که به نوبه خود می تواند باعث افسردگی فرزندان شما شود. علاوه بر این، این نوع محتوا همچنین می تواند حاوی بدافزار یا ویروس باشد.

  1. فیشینگ (و کلاهبرداری های دیگر)

بزرگسالان مستعد فیشینگ هستند، بنابراین می توانید تصور کنید که کودکان و نوجوانان چه اهدافی آسان هستند. و کلاهبرداران از انجام این کار دریغ نمی کنند زیرا این راهی آسان برای دستیابی به خواسته خود است – اطلاعات شخصی و اطلاعات مالی مانند شماره کارت اعتباری، اطلاعات حساب بانکی و اعتبار ورود به حساب بانکی.

کلاهبرداران فیشینگ معمولاً در رسانه های اجتماعی به کودکان و نوجوانان نزدیک می شوند، اما ممکن است آنها نیز برای آنها ایمیل ارسال کنند. به جای اینکه ادعا کنند که نماینده یک بانک هستند، ممکن است بگویند از یک شرکت بازی های ویدیویی هستند، آنها نماینده برخی از هنرمندان شناخته شده هستند یا ممکن است ادعا کنند که یک افسر پلیس است و سعی می کند آنها را در افشای اطلاعات حساس بترساند.