خرید آنلاین
در این مقاله به صورت کامل به موضوع امنیت خرید آنلاین میپردازیم

خرید آنلاین مطمئناً راحت تر از اینکه با ماشین های مختلف یا با ماشین خودتان بروید، در ترافیک منتظر بمانید، در صف منتظر بمانید و بعد از رسیدن به خانه همه چیز را باز کنید. شما فقط باید مطمئن شوید که از دستورالعمل های امنیتی خرید آنلاین مناسب پیروی می کنید، و همه چیز برای شما درست است.

خواندن این مطلب را به شما پیشنهاد میکنیم:

خرید vpn با آیپی ثابت

“صبر کنید – خرید آنلاین ایمن نیست؟”

نه دقیقا. این بدان معنا نیست که شما در لحظه خرید چیزی در آمازون یا دیجیکالا احتمالاً قربانی یک حمله سایبری شوید. اما این بدان معناست که خطراتی اتفاق می افتد که ممکن است در پایین درباره آنها توضیحاتی داده ایم.

مشکل این است که مجرمان اینترنتی، خرده فروشان آنلاین را بیشتر و بیشتر هدف قرار می دهند – نه به این دلیل که پول زیادی دارند (البته این یکی از مشوق هاست)، بلکه به این دلیل که بسیاری از افراد از این سیستم عامل ها استفاده می کنند (در حال حاضر حدود 1.92 میلیارد نفر خرید اینترنتی می کنند) علاوه بر این، بسیاری از وب سایت های خرید آنلاین استانداردهای امنیتی خود را بهبود بخشیده اند، اما آنها همچنان قربانی هکرها می شوند.

بنابراین، در حال حاضر، خرید آنلاین 100٪ بی خطر نیست. احتمالاً حتی 60-70٪ هم ایمن نیست. و هنگامی که خلاصه اصلی تهدیدهای امنیتی خرید آنلاین را مشاهده می کنید، دلیل آن را خواهید فهمید.

رایج ترین خطرات امنیتی خرید آنلاین

  1. ابزارهای تبلیغاتی مزاحم

وب سایت های مخرب اغلب حاوی تبلیغات پاپ آپ هستند که تبلیغات خارق العاده ای را تبلیغ می کنند (مانند گفتن اینکه PS4 رایگان برنده شده اید یا این موارد). اگر روی آنها کلیک کنید، از شما خواسته می شود داده های حساس (مانند جزئیات کارت اعتباری و اطلاعات قابل شناسایی شخصی) را به اشتراک بگذارید، یا دستگاه شما مستقیماً به انواع دیگر بدافزارها (spyware، keyloggers یا باج افزار) آلوده می شود.

حتی بدتر از آن، ممکن است در وب سایت های قانونی نیز در معرض چنین تبلیغاتی باشید. اگرچه آنها به طور معمول کاملاً ایمن هستند، اما برخی از هکرها ممکن است بتوانند از برخی آسیب پذیری ها (برای مثال اگر وب سایت آخرین به روزرسانی امنیتی خود را انجام نداده باشد) سو and استفاده کرده و تبلیغات مخرب را به سیستم عامل تزریق کنند.

همچنین باید بدانید که اگر روی “X” کلیک کنید تا قسمت بسته شود، قسمت مخرب آگهی می تواند فعال شود. استفاده از VPN میتواند تا حدی از برخی خطرات خرید آنلاین جلوگیری کند.

  1. فروشگاه های اینترنتی جعلی

مجرمان اینترنتی با راه اندازی سیستم عامل های خرید جعلی، کاربران را به هدر دادن پول یا افشای اطلاعات حساس فریب می دهند. آنها به طور معمول سعی می کنند از خرده فروشان آنلاین قانونی تقلید کنند، ادعا می کنند با آنها کار می کنند یا مارک های خرده فروشی ساخته شده خود را اختراع می کنند. اگر در یک فروشگاه اینترنتی جعلی هزینه کنید، یکی از این دو اتفاق رخ می دهد:

هکر پشت کلاهبرداری با سرقت اطلاعات کارت اعتباری و اطلاعات شخصی شما، تمام داده هایی را که تایپ می کنید وارد سیستم می کند (حتی ممکن است اطلاعاتی مانند شماره تأمین اجتماعی شما را از شما بخواهند).

خرید آنلاین

این وب سایت فقط برای دریافت پرداخت از کاربران تنظیم شده است. با این حال، محصولاتی که تبلیغ می شوند در واقع وجود ندارند. بنابراین، اگر چیزی بخرید، هرگز آن را نخواهید گرفت. یا ممکن است محصول را تحویل بگیرید، اما این محصول کاملاً چیز دیگری است یا فقط یک جعبه خالی است.

البته، هیچ تضمینی وجود ندارد که هر دو مورد در برخی از وب سایت های جعلی اتفاق نیفتد – به خصوص اگر کلاهبردار بسیار حریص باشد، و هم پول و هم اطلاعات شخصی / مالی شما را بخواهد.

وب سایت های خرده فروشی آنلاین جعلی معمولاً از طریق پیام های فیشینگ و ایمیل تبلیغ می شوند. اطلاعات تماس گیرندگان یا از طریق کلاهبرداری فیشینگ متفاوت به دست می آید، یا می توان آنها را با هزینه بسیار کمی از طریق وب عمیق خریداری کرد.

  1. سرقت هویت

افراد زیادی این موضوع را نمی دانند، اما یکی از اصلی ترین خطرات امنیتی خرید آنلاین سرقت هویت شماست. اساساً، مجرمان اینترنتی قصد دارند تا آنجا که می توانند اطلاعات قابل شناسایی شخصی (نام و نام خانوادگی، شماره تلفن همراه، آدرس ایمیل، آدرس فیزیکی و غیره) را از شما سرقت کنند. به محض داشتن آن، یا آن را در وب عمیق حراج می کنند، یا از آن در کلاهبرداری های دیگر استفاده می کنند یا برای جعل هویت شما استفاده می کنند.

طبق آمار، بیشتر سرقت های هویت در هنگام خرید در تعطیلات اتفاق می افتد، زیرا می بینید که چگونه حدود 43٪ از مصرف کنندگان گزارش داده اند که در چنین دوره هایی قربانی سرقت هویت شده اند.

سرقت هویت به طور معمول در وب سایت های جعلی اتفاق می افتد، اما خرده فروشان آنلاین قانونی می توانند کاربران خود را در صورت نقض داده (که کمی در مورد آن بحث خواهیم کرد) یا مواردی که سیستم عامل های آنها به بدافزار آلوده شود، در معرض موارد مشابه قرار دهند.

  1. داده های رمزگذاری نشده

وب سایت هایی که از رمزگذاری SSL استفاده نمی کنند (وب سایت هایی که آدرس URL آنها به جای “https” با “http” شروع می شود) بسیار خطرناک امنیت خرید آنلاین هستند. چرا؟ از آنجا که اطلاعاتی که در آن سیستم عامل به اشتراک می گذارید رمزگذاری نشده است، به این معنی که هکرها در صورت تمایل می توانند آن را کنترل کنند.

اگر وب سایت پیشنهادهای مناسبی داشته باشد، همیشه می توانید ریسک کنید (البته مگر اینکه اقدام به فیشینگ باشد)، اما بخاطر داشته باشید که حتی Google هم اکنون وب سایت های غیر HTTPS را به عنوان ناامن علامت گذاری می کند.

  1. برنامه های جعلی

بسیاری از خرده فروشان آنلاین برنامه های اختصاصی خود را دارند و مجرمان سایبری گاهی سعی دارند با ایجاد نسخه های جعلی از آنها تقلید کنند. اهداف اصلی سرقت اطلاعات کارت اعتباری، اعتبار ورود به سیستم و هرگونه اطلاعات شخصی دیگری است که می توانند در اختیار شما قرار دهند.

به نظر می رسد مانند سرقت هویت، برنامه های جعلی در فصول خرید در تعطیلات توسط هکرها مورد استفاده قرار می گیرند – احتمالاً به این دلیل که خریداران پس از آن توجه چندانی نمی کنند و برای یافتن تبلیغات و تخفیف ها عجله دارند.

شما فکر می کنید برنامه های جعلی از نظر امنیت آنلاین خرید چنین نگرانی زیادی ندارند، زیرا به راحتی قابل ردیابی هستند، اما اپ استور اپل به تنهایی با صدها مورد از این دست آزار داده است.

  1. نقض داده ها

نقض داده ها زمانی رخ می دهد که یک مجرم سایبری دسترسی غیرمجاز به یک وب سایت (یا از طریق فیشینگ، بدافزار یا سوء استفاده از آسیب پذیری ها) داشته باشد. اکثر نقض داده ها باعث خسارت مالی زیادی به خرده فروشان می شود، اما قربانیان واقعی کاربرانی هستند که اطلاعات مالی و شخصی آنها به سرقت رفته است.

شما فکر می کنید نقض داده ها اغلب اتفاق نمی افتد، اما شما در اشتباه هستید. در سال 2018، تعداد بی سابقه ای از نقض در مارک های بزرگ مانند Adidas، Sears، Best Buy و Ticketmaster (در میان بسیاری دیگر) گزارش شد.

  1. وایفای بدون امنیت (و به طور بالقوه امن)

خرید از طریق وای فای بدون امنیت هرگز ایده خوبی نیست. مطمئناً خریدن جدیدترین دستگاه تلفن همراه یا پوشاک هنگام نوشیدن قهوه در مکان مورد علاقه خود در مرکز شهر بسیار راحت خواهد بود، اما اگر شبکه ایمن نباشد، بسیار خطرناک است.

چگونه می توانید تشخیص دهید که شبکه WiFi ایمن است یا خیر؟ ساده – اگر برای ورود به رمز عبور نیازی ندارد، از رمزگذاری استفاده نمی کند. این بدان معناست که اتصال آنلاین شما به هر پلتفرم خرده فروشی رمزگذاری نشده است. بنابراین، هر هکری که ممکن است شبکه WiFi را هدف قرار دهد، می تواند به راحتی ترافیک شما را شنود کند. اگر این کار را انجام دهند، می توانند تمام اطلاعاتی را که با سرور خرده فروش به اشتراک می گذارید مشاهده کنند، مانند:

“خوب، بنابراین من فقط از یک شبکه WiFi ایمن استفاده می کنم. مشکل حل شد!”

نه دقیقا. مشکل شبکه ایمن این است که آنها از WPA2 به عنوان استاندارد رمزگذاری استفاده می کنند. خوب، مسئله این است که WPA2 در واقع در برابر حمله سایبری، یعنی حمله KRACK آسیب پذیر است. WPA3 قرار است آن مشکل را برطرف کند، اما مدتی طول می کشد تا به طور کامل در همه دستگاه های سازگار مستقر شود.