what-is-smart-dns
در این مقاله به توضیح درباره Smart DNS میپردازیم

سرویس های DNS هوشمند یا Smart DNS در سال های گذشته با محبوبیت افرادی که به دنبال رفع انسداد محتوای آنلاین هستند، محبوبیت بیشتری پیدا کرده اند. اگر شما هم یکی از آنها هستید، آیا تا به حال فکر کرده اید که فناوری Smart DNS چیست و Smart DNS چگونه کار می کند؟ اگر بله، ما در این مقاله جامع تمام پاسخ های لازم را برای شما آماده کرده ایم.

برای خرید فیلترشکن از چیتا وی پی ان کلیک کنید

Smart DNS Tech چیست؟

Smart DNS یک سرویس آنلاین است که به شما کمک می کند محدودیت های جغرافیایی را که مانع از دسترسی شما به محتوای آنلاین مورد نظر شما می شود، با فریب وب سایت ها و باور کردن اینکه شما از یک منطقه جغرافیایی متفاوت هستید – منطقه ای که محتوای گفته شده به طور رایگان می باشد در دسترس قرار میگیرد.

اما قبل از شروع صحبت در مورد سرویس های هوشمند DNS، بیایید اطمینان حاصل کنیم که هیچ سوء تفاهمی در مورد DNS وجود ندارد.

DNS (سیستم نام دامنه) چیست؟

به زبان ساده، DNS پروتکلی است که امکان ترجمه نام وب سایت ها به آدرس های IP و بالعکس را فراهم می کند. DNS همان چیزی است که اتصال شما به وب سایت را فقط با تایپ کردن نام آن در نوار URL مرورگر خود آسان می کند، زیرا آدرس IP مرتبط با این وب سایت را برمی گرداند.

یک DNS هوشمند چگونه کار می کند؟

DNS هوشمند در هنگام استفاده از آن دو کار اساسی انجام می دهد:

آدرس DNS اختصاص داده شده توسط ISP را با آدرس جدیدی جایگزین می کند – آدرسی که حاوی هیچ اطلاعاتی نیست که بتواند موقعیت جغرافیایی واقعی شما را نشان دهد. آدرس DNS جدید از یک سرور DNS می آید که ترافیک شما را از طریق آن هدایت می کند. سرور می تواند در هر مکانی واقع شود زیرا ارائه دهنده Smart DNS از سرورهای پروکسی مستقر در کشورهای خاص برای کمک به شما در دور زدن بلوک های جغرافیایی استفاده خواهد کرد.

این درخواست های اتصال شما به وب سایتی را که می خواهید به آن دسترسی پیدا کنید رهگیری می کند و اطلاعات جدیدی را که می تواند مکان جغرافیایی شما را فاش کند با اطلاعات جدیدی که به مکانی که محتوای موردنظر شما برای دسترسی به آن مسدود نشده است، جایگزین می کند.

ارائه دهنده هوشمند DNS چیست؟

ارائه دهنده Smart DNS یک سرویس آنلاین است که به شما امکان می دهد از خدمات Smart DNS برای رفع انسداد وب سایت های دارای محدودیت جغرافیایی استفاده کنید.

طی سالهای گذشته، بیشتر و بیشتر ارائه دهندگان DNS هوشمند شروع به ارائه خدمات VPN نیز کرده اند. همچنین، ارائه دهندگان VPN شروع به دسترسی به خدمات Smart DNS نیز کرده اند، بنابراین می توان آنها را ارائه دهنده خدمات Smart DNS نیز دانست. به عنوان مثال، ما در اینجا در ChitaVPN برای مدتی شروع به انجام این کار کرده ایم.

6 نشانه شما یک سرویس عالی DNS هوشمند پیدا کرده اید

انتخاب مناسب ارائه دهنده هوشمند DNS ممکن است کمی دشوار باشد، بنابراین ما با بیان انواع مواردی که باید به دنبال آنها باشید، کار را برای شما آسان تر می کنیم:

DNS هوشمند

  1. برنامه های سازگار با کاربر پسند و کراس پلت فرم

احتمالاً شما مایلید که بتوانید محتوای مسدود شده جغرافیایی را در هر کجا که هستید تماشا کنید – در خانه، مدرسه، جاده، در حالی که در مرکز شهر قهوه می نوشید و غیره. به همین دلیل باید یک ارائه دهنده هوشمند DNS انتخاب کنید که برنامه هایی را برای محبوب ترین سیستم عامل ها (ویندوز، iOS، آندروید، macOS) ارائه می دهد.

دسترسی به آموزشهایی که به شما نشان می دهد چگونه سرویس گیرنده ها را تنظیم می کنید نیز یک امتیاز مثبت است و همچنین آموزشهایی که نحوه پیکربندی دستی سرویس را در سیستم عاملهایی که مشتری کار نمی کند نشان می دهند.

  1. تعداد زیادی وب سایت قبل از انسداد

یک DNS هوشمند دقیقاً به شما امکان دسترسی مستقیم به همه وب سایت های یک منطقه جغرافیایی خاص را نمی دهد. در عوض، وب سایت ها را یکی یکی انسداد می کند. اکثر ارائه دهندگان DNS هوشمند لیستی از وب سایت هایی را که قبلاً رفع انسداد کرده اند تبلیغ می کنند، بنابراین بهتر است یکی را انتخاب کنید که دارای لیست طولانی باشد (ترجیحاً بیش از 100 وب سایت).

  1. تعداد مناسب مناطق بدون انسداد

برخی از ارائه دهندگان خدمات هوشمند DNS فقط مناطق خاصی را از حالت انسداد خارج می کنند، بنابراین باید مطمئن شوید که خدمتی را انتخاب می کنید که مناطق موردعلاقه شما را از حالت انسداد خارج کند. به عنوان مثال، اگر می خواهید به Netflix US دسترسی پیدا کنید، قصد ندارید با انتخاب DNS هوشمند که فقط محتوای محدود شده از نظر جغرافیایی را از انگلستان رفع انسداد می کند، به هر جایی بروید.

همچنین بهتر است تهیه کننده ای را انتخاب کنید که بیش از دو یا سه منطقه انسداد را رفع انسداد کند تا تنوع محتوایی بیشتری در اختیار شما باشد.

  1. ویژگی های DNS پویا

اگر ISP داشته باشید که مرتباً آدرس IP شما را تغییر می دهد، DNS پویا ضروری است. در غیر این صورت، مجبور خواهید بود هر زمان آدرس IP خود را تغییر دادید و می خواهید از سرویس Smart DNS استفاده کنید، دستی آن را تأیید کنید.

  1. خدمات اضافی

در برخی موارد، ممکن است بخواهید از سرویس دیگری غیر از Smart DNS برای دسترسی به محتوای مسدود شده جغرافیایی در وب استفاده کنید. به همین دلیل بهتر است ارائه دهنده ای را انتخاب کنید که از قبل امکان دسترسی به گزینه های دیگر (مانند VPN و سرورهای پروکسی) را داشته باشد، بنابراین نیازی به تحقیق بیشتر و هزینه بیشتر ندارید.

اوه، و اگر ارائه دهنده Smart DNS را انتخاب کرده اید که خدمات VPN را نیز ارائه می دهد، اطمینان حاصل کنید که سیاست ورود به سیستم ندارند و سرورهای آنها اتصالات پرسرعت و پهنای باند نامحدود را ارائه می دهند.

  1. دوره آزمایشی رایگان + سیاست بازپرداخت

یک دوره آزمایشی رایگان همیشه مفید است زیرا اطمینان حاصل می کنید که بدون خطر خرید می کنید. در حالت ایده آل، شما باید ارائه دهنده ای را انتخاب کنید که حداقل یک دوره آزمایشی 24 ساعته را ارائه دهد و هیچ محدودیتی نداشته باشد، تا بتوانید واقعاً ببینید خدمات می تواند به شما ارائه دهد.

سرویس رایگان DNS هوشمند در مقابل ارائه دهندگان DNS هوشمند غیر رایگان

سرویس های رایگان Smart DNS بسیار جذاب به نظر می رسند – به ویژه اینکه فقط در مواقع لزوم از آنها برای رفع انسداد وب سایت ها استفاده می کنید. با این حال، مشکلات متعددی در استفاده از گزینه های رایگان Smart DNS وجود دارد. به عنوان یک، این احتمال وجود دارد که آدرس های هوشمند DNS که سرویس های رایگان به شما ارائه می دهند واقعاً کار نکند، به این معنی که شما به هیچ وجه قادر نخواهید بود از محدودیت های جغرافیایی دور شوید.

علاوه بر این، معمولاً نمی دانید چه کسی از DNS رایگان رایگان استفاده می کند. چرا آن یک مشکل است؟ زیرا آنها می توانند اطلاعات شخصی شما (مانند اطلاعات کارت اعتباری یا آدرس IP) را سرقت کنند. این، و شما به احتمال زیاد در صورت برخورد با مشکلی در سرویس، پشتیبانی با کیفیت – یا هرگونه پشتیبانی در این زمینه را دریافت نخواهید کرد. همچنین، این احتمال وجود دارد که با تبلیغات نیز اسپم شوید

بعلاوه، در نهایت، ارائه دهنده Smart DNS پولی حتی پول زیادی به شما پس نمی دهد. حداکثر، شما فقط باید چند دلار در ماه بپردازید (معمولاً در محدوده $ 3- $ 8 + گاهی اوقات می توانید تخفیف بگیرید)

اوه، و از آنجا که برخی از مردم گیج می شوند، باید ذکر کنیم که آدرس های DNS رایگان (مانند آدرس ارائه شده توسط Google یا OpenDNS) خدمات رایگان Smart DNS مورد بحث ما نیستند.

DNS هوشمند – مزایا و معایب

مزایا

معایب

تفاوت بین سرویس های هوشمند DNS و VPN چیست؟

ما قبلاً مقاله ای در این زمینه داریم، اما در اینجا نیز یک مرور سریع وجود دارد:

یک VPN آدرس IP شما را با جایگزینی آدرس سرور VPN که به آن متصل می شوید پنهان می کند تا به شما کمک کند از بلوک های جغرافیایی دور شوید. یک DNS هوشمند جایگزین آدرس DNS اختصاص داده شده توسط ISP شما می شود و به جای آن اتصالات شما را به وب سایت های خاص قطع می کند.

بر خلاف DNS هوشمند، سرویس VPN از رمزگذاری برای ایمن سازی ارتباطات و حفظ حریم خصوصی آنلاین استفاده می کند. در حالی که این یک افزودنی خوب است، این بدان معناست که بسته به قدرت رمزگذاری و پروتکل VPN، سرعت آنلاین شما ممکن است ضربه بخورد.

از آنجا که VPN از رمزگذاری استفاده می کند، می تواند شما را از نظارت دولت و ISP محافظت کند. همچنین، این اطمینان را می دهد که ISP شما پهنای باند شما را کاهش نمی دهد زیرا آنها نمی توانند ببینند شما در حال انجام چه کاری آنلاین هستید. DNS هوشمند نمی تواند این کار را انجام دهد.

از آنجا که یک VPN آدرس IP واقعی شما را می پوشاند، به شما کمک می کند ردپاهای دیجیتال خود را پنهان کرده و دیوارهای آتش را دور بزنید، کاری که Smart DNS نمی تواند انجام دهد.