محدودیت جغرافیایی
در این مقاله به طور کامل به موضوع محدودیت جغرافیایی میپردازیم.

اگر قبلاً سعی کرده اید به یک وب سایت یا یک صفحه از یک وب سایت دسترسی پیدا کنید و به جای دریافت محتوایی که انتظار داشتید پیامی دریافت کنید که به شما می گوید محتوا در منطقه زندگی شما موجود نیست، با یک مسئله محدودیت جغرافیایی روبرو شده اید.

شاید خواندن این مطلب برای شما جالب باشد:

خرید vpn با آیپی ثابت

در صورتی که شما با نحوه کار با فناوری محدودیت جغرافیایی بسیار آشنا نیستید یا در واقع چیست، یا فقط می خواهید در مورد این موضوع اطلاعات بیشتری کسب کنید (چگونه می توان آن را دور زد، اگر قانونی است یا خیر، یا چرا استفاده شده است)، ما شما را با این مقاله با موارد مرتبط با محدودیت جغرافیایی آشنا خواهیم کرد.

فناوری محدودیت جغرافیایی چیست؟

محدودیت جغرافیایی (بلوک های جغرافیایی نیز نامیده می شود) روشی است که ارائه دهندگان محتوا برای محدود کردن دسترسی به خدمات و سیستم عامل های خود از نظر جغرافیایی استفاده می کنند. اساساً به آنها این امکان را می دهد تا وب سایت های خود را در کشورهای خاص در دسترس قرار دهند.

یک مثال خوب از آن tubi – یک پلت فرم رایگان پخش مستقیم تلویزیون است. اگر سعی کنید در خارج از ایالات متحده به آن دسترسی پیدا کنید، به محتوای آن محدود خواهید شد. اگر در حال حاضر سعی کنید از اتحادیه اروپا به آن دسترسی پیدا کنید، پیامی دریافت خواهید کرد که سرویس را در آن منطقه در دسترس نیست.

Netflix US یکی دیگر از نمونه های خوب انسداد جغرافیایی در عمل است. در مورد آنها، آنها به شما نمی گویند که سرویس در کشور شما در دسترس نیست. در عوض، آنها معمولاً شما را به یک کتابخانه محتوا که در منطقه شما کار می کند هدایت می کنند.

محدودیت جغرافیایی چگونه کار می کنند؟

این بسیار ساده است – محدودیت جغرافیایی ممکن است زیرا وب سایت ها هنگام اتصال به آنها می توانند موقعیت جغرافیایی شما را ببینند. بنابراین، تمام آنچه یک وب سایت باید هنگام دریافت درخواست اتصال از دستگاه شما انجام دهد این است که آیا در لیست سفید قرار دارد یا در لیست سیاه قرار دارد. اگر در لیست سیاه قرار داشته باشد، شما را به صفحه ای که برای منطقه شما رزرو شده هدایت می کند (مانند Netflix که شما را به کتابخانه موجود در کشور خود هدایت می کند). متناوباً، وب سایت می تواند درخواست اتصال شما را رد کند و پیامی را به شما ارائه دهد که خدمات در کشور شما در دسترس نیست.

چگونه یک وب سایت موقعیت جغرافیایی شما را می بیند؟ معمولاً آنها این اطلاعات را از طریق:

6 دلیل استفاده از بلوک های جغرافیایی

در اینجا مروری بر اصلی ترین دلایلی است که وقتی در اینترنت هستید با محدودیت های جغرافیایی روبرو خواهید شد:

  1. توافق نامه های حق چاپ

ارائه دهندگان محتوا (مانند Netflix، BBC iPlayer، Hulu و غیره) حق کلیه محتوای نمایش داده شده را ندارند – آنها فقط حق پخش آن را دارند. بنابراین، این دارنده اصلی حق چاپ است که تصمیم می گیرد که آیا می توان محتوا را در سراسر جهان پخش کرد یا خیر. اگر این مجاز نیست، سیستم عامل های محتوا باید به این مقررات احترام بگذارند و فناوری محدودیت جغرافیایی به آنها در انجام این کار کمک می کند.

  1. حقوق صدور مجوز

دارندگان حق چاپ و ارائه دهندگان محتوا اگر بخواهند محتوای خود را در آن جا پخش کنند، نیاز به خرید مجوز در یک کشور خاص دارند. این می تواند بسیار گران تمام شود (به خصوص هنگامی که به مالیات های خاص کشور دیگر فکر می کنید که ممکن است به اجرا درآیند)، بنابراین تصور اینکه خرید حق صدور مجوز در سراسر جهان مورد بحث نیست کار سختی نیست.

  1. تبعیض قیمت

می توان از محدودیت های جغرافیایی برای اعمال تبعیض در قیمت استفاده کرد – عملکرد نمایش قیمت های مختلف بر اساس اینکه کشور آنلاین از چه کشوری متصل است. خرده فروشان آنلاین و شرکت های هواپیمایی این کار را انجام می دهند تا جهان را بهتر به چند بخش بازار تقسیم کرده و سود بیشتری کسب کنند.

  1. خاموشی ها

در ایالات متحده، بلوک های جغرافیایی اغلب در خاموشی ها استفاده می شوند – روشی که در بین شرکت های پخش، شبکه های ملی، لیگ های ورزشی و انجمن ها “محبوب” است. اصولاً از محدودیت های جغرافیایی برای اطمینان از عدم پخش یک رویداد ورزشی خاص در منطقه ای استفاده می شود که:

رویداد مورد نظر در حال وقوع است.

حقوق توزیع منحصراً متعلق به شبکه های ملی است.

این رویداد در حال پخش محلی است.

  1. دلایل قانونی

روش های محدودیت جغرافیایی اغلب به دلایل قانونی می تواند توسط دولت استفاده شود. به عنوان مثال، دولت انگلیس از بلوک های جغرافیایی استفاده می کند تا مطمئن شود محتوای تلویزیونی آنها فقط در انگلیس در دسترس است (به استثنای برخی موارد) زیرا همه اینها از طریق پول مودیان تأمین می شود.

  1. الزامات قانونی

بعضی اوقات، برخی از مشاغل خاص برای فعالیت در یک کشور یا منطقه نیاز به رعایت قوانین بین المللی و ملی خاص دارند – و این قوانین می تواند مشاغل گفته شده را مجبور به استفاده از روش های محدودیت جغرافیایی کند.

به عنوان مثال، کازینوهای آنلاین معمولاً برای رعایت قوانین مربوط به قمار آنلاین باید از محدودیت های جغرافیایی استفاده کنند – به خصوص که به طور قانونی مجاز به ارائه خدمات خود در کشورهایی که قمار آنلاین را ممنوع می کنند نیستند.

آیا استفاده از فناوری محدودیت جغرافیایی قانونی است؟

به طور کلی، بله. در حال حاضر، به نظر می رسد اتحادیه اروپا تنها مکانی است که در آن اقدامات حقوقی علیه روشهای محدودیت جغرافیایی در حال انجام است. در اینجا یک مرور سریع از آنچه اتفاق می افتد آورده شده است:

در سال 2018، اتحادیه اروپا ظاهرا آنچه را که “مسدود کردن جغرافیایی غیرموجه” می نامند ممنوع اعلام کرد. در حالی که به نظر خوب می رسد، این ممنوعیت چندان نتیجه ای نداشت زیرا یک خلأ قانونی وجود داشت که اعلام می کرد در صورت لزوم مسدودسازی جغرافیایی برای اطمینان از رعایت الزامات قانونی، ممنوعیت اعمال نمی شود. این ممنوعیت همچنین شامل رسانه هایی مانند بازی های ویدیویی و کتاب های الکترونیکی نمی شود.

چند ماه پیش رفت و اتحادیه اروپا مقررات قابل حمل رسانه های دیجیتال را تصویب کرد. اساساً مقررات جدید بیان می کند که ارائه دهندگان محتوا که خدمات پولی ارائه می دهند باید نوعی “رومینگ” را در کشورهای عضو اتحادیه اروپا ارائه دهند. Sky Go و NOW TV نمونه های خوبی از نحوه عملکرد آن هستند، زیرا به کاربران اجازه می دهند در صورت حضور در کشورهای اتحادیه اروپا تا 30 روز محتوای بریتانیا را در خارج از کشور تماشا کنند.

در اواخر سال 2018، مقررات جدید اتحادیه اروپا به اجرا درآمد، که اساساً به مسدودسازی جغرافیایی در تجارت الکترونیکی پایان داد.

هرچند ممکن است کشورهای غیر اتحادیه اروپا در اروپا از این قانون پیروی نکنند، بنابراین به احتمال زیاد مسدودسازی جغرافیایی به عنوان یک مشکل قانونی در آن مناطق تلقی نمی شود.

در مناطقی مانند آمریکای شمالی و استرالیا، مسدود کردن جغرافیایی به عنوان روشی عادی به عنوان راهی برای محافظت از حق چاپ هنرمندان، تهیه کنندگان تلویزیون/فیلم و سایر تولیدکنندگان محتوا تلقی می شود. در مورد مناطقی مانند آسیا، خاورمیانه، آمریکای جنوبی و آفریقا، قوانین مشخصی وجود ندارد که تعیین کند آیا مسدودسازی جغرافیایی قانونی است یا خیر. معمولاً در آنجا نیز تمرین می شود.