انتقال پورت VPN
در این مقاله توضیحات جامع درباره انتقال پورت VPN آورده شده است.

 

آیا می خواهید بدانید که جا به جایی پورت یا انتقال پورت VPN چیست؟ در اینجا تمام مواردی که باید درباره آن بدانید وجود دارد – از جمله اینکه پورت چیست، انتقال پورت چیست، چگونه کار می کند و اینکه آیا در واقع انتقال پورت VPN برای تورنت ضروری است یا خیر.

برای خرید فیلترشکن از چیتا وی پی ان کلیک کنید

پورت یا Port چیست؟

پورت یک شماره خاص است که به یک پروتکل اختصاص داده می شود، که مجموعه ای از دستورات و قواعد حاکم بر نحوه ارسال و دریافت داده از طریق وب است. مثالی از آن پورت 443 است که به تمام داده هایی که از طریق HTTPS منتقل می شوند اختصاص داده شده است.

شماره پورت مانند یک کانال بی سیم کار می کند، و از درگیری احتمالی بین پروتکل های مختلف جلوگیری می کند. شماره پورت برای امنیت شبکه نیز ضروری است، زیرا مسدود کردن پورت همچنین پروتکل خاصی را در شبکه مسدود می کند.

جا به جایی پورت چیست؟

پورت فوروارد (که به آن پورت نقشه برداری نیز گفته می شود) روشی برای انتقال پورت های کامپیوتر بین شبکه محلی و دستگاه های از راه دور است. این روش معمولاً برای دسترسی از راه دور به دستگاهها و سرویسهای متصل به اینترنت مفید است.

از جا به جایی پورت به طور کلی باید در کنار یک روتر استفاده شود زیرا گفته می شود روتر از NAT (Network Address Translation) استفاده می کند – فرایندی که آدرس های IP جداگانه دستگاه های موجود در شبکه محلی را به یک آدرس IP واحد ترجمه می کند، اساساً به دستگاه های متصل به روتر آدرس شبکه خود (مانند لپ تاپ یا کنسول بازی) برای اتصال به اینترنت با IP اختصاص داده شده توسط ISP شما.

در این زمینه، انتقال پورت – که یک فرایند پشت صحنه است – داده ها و ترافیکی را که به یک IP خاص منتقل می شود رهگیری می کند (در این حالت آدرس های IP دریافت شده از طریق NAT)، و آن را به IP متفاوتی انتقال می کند ( دستگاهی که می خواهید از راه دور به آن دسترسی پیدا کنید).

جا به جایی پورت چگونه کار می کند؟

هنگامی که یک درخواست باید از طریق وب ارسال شود، بسته های داده ای که حاوی اطلاعات مربوط به درخواست مذکور هستند ایجاد می شوند و از طریق اینترنت ارسال می شوند. در میان داده های مختلف، آن بسته ها حاوی اطلاعاتی در مورد مقصد رایانه یا دستگاه هستند.

به طور معمول، سرآیند بسته داده توسط یک روتر شبکه تجزیه و تحلیل می شود. پس از آن، بسته به مقصدی که در سربرگ وجود دارد ارسال می شود.

با این حال، با جا به جایی پورت، برنامه رهگیری (به عنوان مثال یک سرویس گیرنده VPN) سربرگ بسته داده را بررسی می کند، مقصد را می بیند و سپس داده های موجود در عنوان را دوباره بازنویسی می کند. سپس، بسته داده به مقصد تازه تعیین شده ارسال می شود. در مورد VPN، مقصد جدید معمولاً یکی از سرورهایی است که ارائه دهنده VPN از آن استفاده می کند.

جا به جایی پورت

چرا برخی از ارائه دهندگان VPN جا به جایی VPN را ارائه می دهند؟

بسیاری از ارائه دهندگان VPN برای محافظت از کاربران خود در برابر اتصالات ورودی که ممکن است مخرب باشند، از فایروال NAT استفاده می کنند. اگرچه این مفید است، اما گاهی اوقات می تواند با مسدود کردن اتصالات ورودی که کاربران واقعاً می خواهند، مشکلاتی را ایجاد کند.

به عنوان مثال، یک فایروال NAT به طور بالقوه می تواند در تورنت تداخل ایجاد کند. چطور؟ خوب، همه اینها مربوط به عمل “بذرپاشی” است – پذیرفتن اتصالات ورودی از سایر کاربران که می خواهند یک فایل را در تورنت کلاینت خود بارگیری کنند. بذر دهی همچنین به عنوان مشارکت در نرخ بارگذاری تورنت شناخته می شود و برای همه لازم است که در وهله اول بارگیری یک تورنت را انجام دهند.

یک فایروال NAT می تواند از طریق برقراری ارتباط ناخواسته با مشتری دیگر از کاربران P2P جلوگیری کرده و در نتیجه مانع باروری شما شود.

اگر یک ارائه دهنده VPN جا به جایی پورت را ارائه دهد، مشتری اتصالات ورودی را دوباره مسیر می کند و اطمینان حاصل می کند که می توانند فایروال NAT را دور بزنند.

آیا VPN Port Forwarding یا انتقال پورت VPN برای تورنت ضروری است؟

نه واقعا. کمبود جا به جایی پورت به طور معمول در سرعت بارگیری شما تداخل نخواهد داشت. سرعت بارگذاری شما ممکن است گاهی اوقات ضربه بخورد، اما ممکن است در موقعیت های خاص هنوز بتوانید بذر بگیرید. در صورتی که مشارکت در نرخ بارگذاری برای شما مهم نیست و فقط می خواهید یک فایل را بارگیری کنید، به انتقال پورت VPN نیازی نیست.

تنها راهی که انتقال پورت برای تورنت اجباری است این است که اگر هر کاربر در Swarm (همه کاربرانی که تورنت را بارگیری و بارگذاری می کنند) پشت دیوار آتش NAT باشد.

آیا جا به جایی پورت ایمن است؟

تلاش برای تنظیم دستی روتر خود برای ارائه انتقال پورت می تواند کمی مشکل ساز باشد. چرا؟ زیرا احتمالاً ارتباطات آنلاین شما به اندازه تصور شما ایمن نیستند.

در صورت عدم انجام اقدامات امنیتی کافی، درگاه های جا به جایی روتر می توانند شما را در معرض آسیب پذیری های مختلفی قرار دهند که توسط مجرمان سایبری و بدافزار قابل استفاده است – به ویژه اگر پورت را برای دسترسی از راه دور باز بگذارید.

از طرف دیگر، انتقال پورت VPN معمولاً بسیار ایمن است زیرا انتقال پورت از طرف ارائه دهنده VPN انجام می شود، نه از شما. بعلاوه، اتصال شما با رمزگذاری VPN همچنان امن است.

با این حال، لازم است یک نکته را ذکر کنیم – در سال 2015، مشخص شد که ارائه دهندگان VPN که ارائه دهنده جا به جایی درگاه VPN هستند، واقعاً تحت تأثیر یک آسیب پذیری قرار گرفته اند (به نام “Port Fail”) که به طور بالقوه می تواند آدرس های IP واقعی کاربران VPN را نشان دهد. خوشبختانه، جلوگیری از این آسیب پذیری آسان است، اگرچه هیچ تضمینی وجود ندارد که تمام ارائه دهندگان VPN که جا به جایی پورت را ارائه می دهند، اقدامات لازم را طی سالهای گذشته انجام داده اند.

مطمئناً، اگر از ارائه دهنده VPN استفاده می کنید که فوروارد پورت VPN را ارائه نمی دهد، دیگر نیازی نیست نگران باشید که آدرس پورت IP شما در اینترنت از بین برود.

خط پایین – جا به جایی پورت VPN چیست؟

جا به جایی پورت VPN راهی برای ارائه دهندگان VPN با فایروال های NAT است که می توانند ارتباطات غیر مخرب را قطع کنند. کاربران VPN ممکن است بخواهند (مانند اتصالات تورنت) که در غیر این صورت توسط فایروال فیلتر می شوند و مقصد موجود در سربرگ بسته داده را برای کمک به آنها تغییر دهند. اتصالات فایروال NAT را دور می زنند.

با این حال، باید بدانید که ارسال پورت VPN برای P2P اجباری نیست. این فقط در صورتی ضروری است که می خواهید مطمئن شوید سرعت بذر دهی بالایی دارید یا هر فردی که یک تورنت را بارگیری/ذخیره می کند پشت یک فایروال NAT (که سناریوی چندان محتمل نیست) قرار دارد.

همچنین، تشخیص اینکه آیا ارائه دهنده ای که جا به جایی پورت VPN را ارائه می دهد اقدامات امنیتی را در برابر حمله شکست پورت انجام داده است یا خیر آسیب پذیری که می تواند هنگام اتصال به VPN آدرس IP واقعی شما را نشت کند.