پروتکل VPN
در این مقاله تمامی موارد مرتبط با پروتکل VPN را بررسی میکنیم.

هنگام انتخاب ارائه دهنده VPN، معمول است که همیشه نگاهی بیندازید به پروتکل های VPN که آنها ارائه می دهند. اما آیا در واقع می دانید پروتکل VPN چیست و چه چیزی هر پروتکل VPN را از یکدیگر متمایز می کند؟ این نوع اطلاعاتی است که می تواند تصمیم گیری در مورد ارائه دهنده VPN را با سهولت بیشتری انجام دهد. به علاوه، این امر به شما کمک می کند تا یک انتخاب هوشمندانه تر داشته باشید.

اگر قصد خرید فیلترشکن از چیتا وی پی ان را دارید از طریق لینک اقدام فرمایید

خب، اگر شما علاقه مند به یادگیری پروتکل های VPN هستید، این مقاله مناسب شماست. ما در مورد پروتکل های VPN بحث خواهیم کرد، انواع پروتکل های عمومی VPN را مرور می کنیم و به شما یک مرور سریع می دهیم که از پروتکل هایی که باید برای فعالیت های مختلف آنلاین استفاده کنید.

پروتکل VPN چیست؟

پروتکل های VPN فرایندها و مجموعه دستورالعمل های ارائه دهندگان VPN را نشان می دهند تا اطمینان حاصل کنند که کاربران VPN از ارتباطات بین سرور VPN و خودشان به صورت پایدار و ایمن برخوردار می شوند. در هسته خود، پروتکل VPN اساساً ترکیبی از پروتکل های انتقال و استانداردهای رمزگذاری است.

انواع پروتکل VPN چیست؟

در لحظه نگارش این مقاله، به احتمال زیاد ارائه دهندگان VPN زیادی را مشاهده می کنید که به پروتکل های VPN زیر دسترسی دارند:

اگر میخواهید از بهترین و جدیدترین پروتکل‌ها بهره‌مند شوید، خرید VPN بهترین روش است

chita-Icon-buy

مقایسه انواع پروتکل VPN در یک نگاه

پروتکل VPN

مقایسه پروتکل های مختلف VPN

اگر می خواهید در مورد هر پروتکل VPN که در بالا توضیح دادیم کمی بیشتر بیاموزید، این بخش همان چیزی است که شما نیاز دارید. در اینجا آنچه شما باید – به طور خلاصه – در مورد تمام پروتکل های ارائه دهندگان VPN بدانید به اختصار آورده شده که با کلیک بر روی هر عنوان به مقاله اصلی مربوط با آنها منتقل خواهید شد:

  1. PPTP

PPTP مخفف پروتکل Tunneling Point-to-Point است و این یک پروتکل VPN است که توسط مایکروسافت در دهه ‘90 ساخته شده است. امروزه، برای افرادی که می خواهند محتوای دارای محدودیت جغرافیایی (فیلترینگ کشوری یا منطقه‌ای) را به دلیل عدم دسترسی دور بزنند، بسیار محبوب است. علاوه بر این، پیکربندی VPN نیز آسان است و از قبل در اکثر سیستم عامل ها تعبیه شده است.

تقریباً تمام ارائه دهندگان VPN دسترسی به PPTP را ارائه می دهند، اگرچه باید از ارائه دهندگانی که فقط PPTP ارائه می دهند خودداری کنید. چرا؟ زیرا به سختی امنیت قابل اطمینان را ارائه می دهد. در حقیقت، تصور اینکه PPTP توسط NSA کرک شده باشد بسیار برای ایمنی آن مضر است. علاوه بر این، در بیشتر اوقات با تلاش کم، PPTP می تواند توسط دیوارهای آتش مسدود شود.

در صورت تمایل به مطالعه بیشتر در مورد پروتکل رمزگذاری PPTP، این مقاله را بررسی کنید.

  1. L2TP / IPSec

به طور کلی بهبودی نسبت به PPTP در نظر گرفته می شود، L2TP / IPSec اساساً گسترش پروتکل PPTP است، با تفاوت اصلی در استفاده از کپسوله سازی دوتایی است:

در حالی که کپسوله سازی دوگانه می تواند L2TP / IPSec را ایمن تر کند، اما می تواند سرعت آن را نسبت به PPTP کندتر کند زیرا ترافیک ابتدا باید به فرم L2TP تبدیل شود و پس از آن یک لایه رمزگذاری اضافی نیز به آن اضافه می شود.

به طور کلی، پروتکل بسیار ایمن است (به خصوص اگر از رمز AES استفاده کند)، اگرچه لازم به ذکر است که L2TP به تنهایی رمزگذاری نمی کند، به همین دلیل همیشه با IPSec جفت می شود.

مانند PPTP، پیکربندی L2TP / IPSec معمولاً آسان است و از قبل در بسیاری از سیستم عامل های موجود تعبیه شده است. بنابراین، بسیاری از ارائه دهندگان VPN را مشاهده خواهید کرد که به آن دسترسی دارند. با این حال، اکثر ارائه دهندگان معمولاً باید پروتکل را پیکربندی کنند تا مطمئن شوند که توسط فایروال های NAT نمی تواند مسدود شود (زیرا فقط می تواند از پورت 500 UDP برای برقراری اتصال استفاده کند).

از طرف مثبت، این نوع تنظیمات اطمینان می دهد که L2TP / IPSec نمی تواند توسط حملات هکرها در میان ایجاد ارتباط مورد سوء استفاده قرار بگیرد.

پروتکل VPN

در حالی که ادعاهایی مبنی بر شکستن یا ضعیف کردن NSA این پروتکل رمزگذاری  وجود دارد، هیچ مدرکی برای پشتیبان گیری از آنها وجود ندارد. هنوز هم لازم به ذکر است که ادعاهای گفته شده از طرف خود ادوارد اسنودن است.

برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد L2TP / IPSec، این مقاله را بخوانید.

  1. IPSec

IPSec یک مجموعه پروتکل شبکه ایمن است که برای رمزگذاری بسته های داده ای که از طریق شبکه IP ارسال می شوند (شبکه ارتباطی متشکل از یک یا چند دستگاه که از پروتکل اینترنت برای ارسال و دریافت داده استفاده می کنند) استفاده می شود.

IPSec به دلیل امنیت بالا (با مجوز Authentication Header و Encapsulation Security Payload) و این واقعیت که می تواند ترافیک را رمزگذاری کند بدون اینکه برنامه نقطه پایانی از آن مطلع باشد، بسیار بین کاربران خود دارای محبوب است.

با توجه به نکات منفی، پیکربندی IPSec دشوار است، بنابراین اگر ارائه دهنده VPN تجربه کافی با آن را نداشته باشد، خطاهایی ایجاد می شود. در فناوری وی پی ان، IPSec اغلب در کنار L2TP و IKEv2 استفاده می شود. همچنین، همانطور که در بالا ذکر کردیم، ادعاهایی نیز مطرح شده است – هر چند بی اساس – که NSA عمداً پروتکل را ضعیف کرده است.

اگر می خواهید درباره IPSec بیشتر بخوانید، این پیوند را دنبال کنید.

  1. IKEv2

IKEv2 توسط هر دو شرکت مایکروسافت و سیسکو ساخته شده و براساس IPSec ساخته شده است، نسبتاً سریع، پایدار و ایمن است (در صورت استفاده از رمزنگاری مانند AES). به علاوه، حتی بطور محلی در دستگاههای Blackberry کار می کند. و از آنجا که از MOBIKE پشتیبانی می کند، تغییرات شبکه را به خوبی کنترل می کند. معنی آن چیست؟ خب، – به عنوان مثال – وقتی از اتصال WiFi به اتصال برنامه داده در تلفن همراه خود تبدیل می شوید، اتصال وی پی ان در تمام مراحل پایدار خواهد ماند.

به اندازه کافی جالب است، IKEv2 از نظر فنی یک پروتکل VPN نیست، اما مانند یک وی پی ان رفتار می کند و به کنترل تبادل کلید IPSec کمک می کند.

با توجه به نکات منفی، پیاده سازی IKEv2 از طرف سرور VPN دشوار است، بنابراین یک ارائه دهنده VPN بی تجربه یا آماده نمی تواند اشتباهاتی انجام دهد که می تواند منجر به اتصال یا مشکلات امنیتی شود. همچنین، برخی از کاربران دوست ندارند که مایکروسافت در ایجاد آن نقش داشته باشد. این، و IKEv2 به طور بالقوه می تواند توسط برخی از دیوارهای آتش مسدود شود.

آیا علاقه مند به کسب اطلاعات بیشتر در مورد IKEv2 هستید؟ سپس حتما مقاله ما را در مورد آن بررسی کنید.

  1. OpenVPN

پروتکل منبع باز، OpenVPN یکی از محبوب ترین پروتکل های VPN در بین کاربران است. بسیار امن، قابل تنظیم است و روی چندین سیستم عامل کار می کند. علاوه بر این، مسدود کردن OpenVPN بسیار مشکل است زیرا تشخیص ترافیک OpenVPN از ترافیک HTTPS / SSL بسیار دشوار است.

پروتکل OpenVPN همچنین می تواند بر روی هر پورتی (از جمله پورت HTTPS 443) اجرا شود و از هر دو پروتکل UDP و TCP استفاده کند.

به نظر می رسد اصلی ترین نقطه ضعف این پروتکل این است که استفاده از آن با رمزگذاری قوی می تواند گاهی سرعت اتصال را کاهش دهد. با این وجود، گاهی اوقات با استفاده از OpenVPN از پروتکل UDP می توان این مشکل را حل کرد زیرا سریعتر است.

علاوه بر این، OpenVPN به نرم افزار شخص ثالث نیاز دارد زیرا بطور طبیعی در سیستم عامل ها یا سیستم عامل های مختلف ادغام نشده است و راه اندازی آن دشوار است. خوشبختانه، این یک مشکل بزرگ برای کاربران عادی نیست زیرا مشتریان VPN به عنوان نرم افزار مورد نیاز شخص ثالث عمل می کنند.

در صورتی که به دنبال مطالعه بیشتر در مورد OpenVPN هستید، این پیوند را بررسی کنید.

  1. SoftEther

در مقایسه با اکثر پروتکل های رمزگذاری VPN (به جز Wireguard)، SoftEther نسبتاً جدید است. این پروتکل به عنوان یک پروژه ساده در دانشگاه Tsukuba شروع شد، اما در نهایت به یک پروژه نرم افزاری VPN چند پروتکلی منبع باز تبدیل شد.

“صبر کنید، منظور شما از نرم افزار VPN چند پروتکلی چیست؟”

خوب، در این مرحله، مهم است که یک تفاوت واضح ایجاد کنیم – SoftEther یا می تواند به پروتکل VPN یا سرور VPN مراجعه کند:

سرور SoftEther VPN می تواند تعداد زیادی پروتکل VPN مانند SSTP، OpenVPN، L2TP / IPSec، IPSec و پروتکل VPN SoftEther (از این رو بیت “چند پروتکل”) را پشتیبانی کند.

پروتکل SoftEther VPN از SSL 3.0 برای ارتباطات ایمن VPN سرویس گیرنده و سرور استفاده می کند. این پروتکل شامل پیشرفت های فنی مختلفی است که باعث می شود سریعتر و ایمن تر شود.

SoftEther علیرغم جدید بودن، به دلیل اینکه بسیار امن است (SoftEther از AES-256 استفاده می کند)، سریع و به طرز شگفت آوری سریع به سرعت در بین کاربران VPN محبوب شد. علاوه بر این، استفاده از آن نیز رایگان است و در چندین سیستم عامل (از جمله FreeBSD و Solaris) کار می کند – ناگفته نماند که این یکی از معدود پروتکل های VPN است که دارای سرویس گیرنده در لینوکس است.

علاوه بر این، SoftEther حتی دارای عملکردهایی است که OpenVPN ندارد، مانند Dynamic DNS Function، RPC Over HTTPS Management و GUI Management (فقط برای ذکر چند مثال).

در حال حاضر، تنها اشکالاتی که ممکن است لازم به ذکر باشد این واقعیت است که SoftEther از سیستم عامل بومی پشتیبانی نمی کند و – به دلایلی – ارائه دهندگان VPN وجود دارند که آن را به عنوان یک گزینه ارائه نمی دهند. همچنین، از آنجا که یک راه حل مبتنی بر نرم افزار است، ارائه دهنده VPN واقعاً نمی توانند دسترسی مستقیم به پروتکل را به شما ارائه دهد. در عوض، شما باید SoftEther را روی دستگاه خود نصب کرده و به سرورهای ارائه دهنده متصل شوید.