اگر مرتباً از VPN استفاده می کنید، به دلیل ساده تر بودن استفاده از نرم افزار VPN و اتصال به سرور VPN با کلاینت بسیار خوشنود هستید. هنوز هم، در یک زمان یا زمان دیگر، احتمالاً باید فکر کنید: “در واقع نرم افزار کلاینت  VPN چیست و چگونه کار می کند؟” خب، در این مقاله، ما می خواهیم یک توضیح ساده و در عین حال کامل در مورد اینکه کلاینت VPN در واقع چیست و همچنین یک سرویس گیرنده VPN به شما توضیح دهیم.

برای خرید فیلترشکن کلیک کنید

و حتی اگر از VPN استفاده نمی کنید و فقط می خواهید در مورد آنها بیاموزید، این یک نقطه شروع خوب است. قبل از شروع کار، حتی یک تعریف سریع VPN را نیز ارائه خواهیم داد.

VPN-Client

VPN چیست؟

VPN (شبکه خصوصی مجازی) سرویسی است که می توانید با پنهان کردن آدرس IP واقعی خود در اینترنت، برای دور زدن بلوک های جغرافیایی و سانسور دولت استفاده کنید. همچنین، یک VPN می تواند داده ها و ترافیک اینترنت شما را رمزگذاری کند تا از آن در برابر هکرها بدون نظارت و ایمنی برخوردار باشد.

نرم افزار کلاینت VPN چیست؟

سرویس گیرنده VPN نرم افزار شبکه خصوصی مجازی است که برای برقراری ارتباط بین آن و سرور VPN روی دستگاه شما نصب شده و دسترسی به خدمات VPN را ارائه می دهد.

اکثر پلتفرم های معروف مانند Windows، macOS، iOS و Android با نرم افزار کلاینت  VPN از پیش نصب شده ارائه می شوند، اما شما همچنین می توانید کلاینت های شخص ثالث را نصب کنید تا از رابط کاربری بهتر و ویژگی های بیشتری برخوردار شوید.

انواع کلاینت VPN

به طور کلی، دو نوع کلاینت VPN وجود دارد:

سرویس گیرنده های داخلی VPN

این سرویس گیرنده های VPN از پیش نصب شده یا از قبل پیکربندی شده هستند که در برخی سیستم های عامل مانند ویندوز، macOS، iOS، Android و Linux مانند اوبونتو در دسترس هستند.

کلاینت VPN شخص ثالث

آنها را می توان به دو دسته تقسیم کرد:

سرویس گیرنده های VPN که توسط توسعه دهندگان پروتکل VPN ساخته شده اند. برخی از نمونه ها شامل سرویس گیرندگان OpenVPN و SoftEther هستند.

سرویس گیرنده های VPN که توسط ارائه دهندگان خدمات VPN ساخته می شوند. برنامه های VPN توسعه یافته توسط ارائه دهندگان VPN دارای ویژگی های اضافی هستند که کلاینت ان VPN پایه ایجاد شده توسط توسعه دهندگان پروتکل معمولاً مانند برنامه ها ارائه نمی دهند. Killer، یک Killswitch، امکان گروه بندی سرورها بر اساس کشور، انتخاب بین پروتکل های VPN، اتصال خودکار هنگام راه اندازی و موارد دیگر.

چرا به نرم افزار سرویس گیرنده VPN نیاز دارید؟

این کار بسیار ساده است – برای ایجاد اتصال VPN به سرور VPN و همچنین اطمینان از پیکربندی تونل VPN رمزگذاری شده بین شما و سرور، دستگاه شما به یک سرویس گیرنده VPN نیاز دارد زیرا مسئولیت رسیدگی به همه این موارد را دارد.

کلاینت VPN چگونه کار می کنند؟

قبل از اینکه یک سرویس گیرنده و سرور VPN حتی بتوانند با یکدیگر ارتباط برقرار کنند، آنها از طریق بسته های داده احراز هویت می کنند. این فرآیند احراز هویت متقابل بسیار مهم است زیرا اطمینان حاصل می کند که کلاینت با سرور مناسب ارتباط برقرار می کند و بالعکس.

پس از آن، نرم افزار VPN اطلاعات شما را قبل از ارسال به سرور VPN رمزگذاری می کند. وقتی سرور اطلاعات را دریافت کرد، آنها را رمزگشایی می کند و بازدید شما را به وب منتقل می کند. هنگامی که سرور VPN داده های اینترنتی مورد درخواست شما را دریافت می کند (به عنوان مثال دسترسی به وب سایت)، آنها را رمزگذاری کرده و دوباره به سرویس گیرنده VPN در دستگاه شما می فرستد و سپس رمزگشایی اطلاعات را برای شما انجام می دهد.

با تشکر از فرآیند رمزگذاری، ISP شما (یا هر سازمان نظارت دولتی یا هکرها، برای این منظور) نمی تواند برگه هایی را در مورد درخواست اتصال شما و ترافیک آنلاین نگه دارد تا ببیند در وب چه کاری انجام می دهید. فقط سرویس گیرنده VPN و سرور VPN می توانند داده ها را رمزگذاری و رمزگشایی کنند.

کلاینت
در این مقاله به توضیح درباره کلاینت VPN میپردازیم.

 

 

کلاینت های VPN روی چه سیستم عامل هایی کار می کنند؟

هر دو کلاینت VPN داخلی و شخص ثالث در محبوب ترین سیستم عامل ها و دستگاه ها در دسترس هستند. به عنوان یک قانون کلی، نرم افزار سرویس گیرنده VPN روی موارد زیر کار می کند:

با این حال، همه سیستم عامل ها و دستگاه ها پشتیبانی محلی از کلاینت VPN ندارند. به عنوان مثال، تلویزیون های هوشمندی که از سیستم عامل Android یا Fire استفاده نمی کنند نمی توانند برنامه های VPN را روی خود نصب کنند. کنسول های بازی مانند Xbox یا PlayStation یا تلفن های همراه مانند BlackBerry که سیستم عامل BlackBerry 10 را اجرا می کنند نیز همین است.

در چنین شرایطی، با استفاده از پشتیبانی پروتکل VPN و استفاده از پرونده های پیکربندی ارائه شده توسط ارائه دهندگان VPN، هنوز می توان اتصالات VPN دستی را در برخی از دستگاه ها برقرار کرد.

اگرچه هیچ یک از اینها ممکن نیست، تنها گزینه شما این است که یا اتصال وب رایانه یا لپ تاپ خود را با دستگاه مورد نظر به اشتراک بگذارید (که می تواند بسیار ناخوشایند باشد) یا VPN را روی روتر خود تنظیم کنید.

گزینه روتر معمولاً بهترین گزینه است زیرا، در صورت انجام این کار، هر دستگاهی که از طریق روتر شما به وب دسترسی پیدا کند از اتصال VPN استفاده خواهد کرد – بله، حتی دستگاه های اینترنت اشیا مانند ترموستات های هوشمند یا قفل های هوشمند نیز استفاده می کنند.

نحوه اطمینان یافتن از امنیت شخص ثالث

به طور کلی، مواردی که هنگام بررسی ارائه دهندگان VPN و مشتریان آنها باید مراقب آنها باشید، در اینجا آمده است:

 

سرویس گیرنده VPN باید از طریق همه پلتفرم ها سازگار باشد، زیرا شما باید بتوانید از سرویس VPN در داخل و خارج از خانه خود استفاده کنید.

سرویس گیرنده نباید هیچ یک از داده های شما را وارد کند یا حداقل باید داده های مربوط به اتصال متفاوتی را که نمی توان به شما ردیابی کرد، ثبت کرد و فقط برای عیب یابی استفاده می شود.

سرویس گیرنده VPN نباید هیچ یک از داده های شما را در وب نشت کند. اگر می خواهید نحوه آزمایش اتصال VPN برای اطمینان از ایمن بودن آن را ببینید، در اینجا یک راهنمای مفید است.

مشتری باید به شما این امکان را بدهد که هنگام اتصال به سرور VPN از کدام پروتکل VPN استفاده کنید – مگر اینکه دستگاه/سیستم عامل مورد استفاده شما فقط از یک نوع پروتکل VPN پشتیبانی کند.

 

ختم کلام

بنابراین، کلاینت VPN چیست؟ به زبان ساده، این نرم افزار داخلی یا شخص ثالثی است که روی دستگاه/سیستم عامل خود نصب یا پیکربندی می کنید. شما از آن برای اتصال به سرور VPN و ایجاد اتصال رمزگذاری شده با استفاده از پروتکل های مختلف VPN استفاده می کنید.

 

هنگامی که به دنبال ارائه دهنده VPN با مشتری مناسب هستید، مطمئن شوید که برنامه بین پلتفرم ها سازگار است، استفاده از آن آسان است و دارای ویژگی های مختلف (مانند Killswitch یا Apps. Killer) است که از حریم خصوصی آنلاین شما محافظت می کند.