اگر تاکنون از سرویس VPN استفاده کرده اید، احتمالاً از خود سوال کرده اید “سرور VPN واقعاً چیست و چگونه کار می کند؟” حداقل یک بار که در لیست سرورهای VPN پیمایش می کنید. خب، ما در این مقاله قابل فهم همه پاسخهایی را که به دنبال آنها هستید در اختیار شما قرار خواهیم داد.

برای خرید فیلترشکن از چیتا وی پی ان کلیک کنید

سرور VPN
در این مقاله به توضیح درباره سرور VPN میپردازیم.

و در صورتی که از خود می پرسید خود VPN چیست بد نیست که ابتدا تعریف زیر را از VPN بخوانید تا بعد از آن به سراغ سرور VPN برویم.

VPN چیست؟

VPN (شبکه خصوصی مجازی) سرویسی است که می توانید هنگام اتصال به اینترنت از آن استفاده کنید. وی پی ان ترافیک و داده های آنلاین شما را ایمن می کند و اطمینان حاصل می کند که از مرور خصوصی و دسترسی بدون محدودیت به هر محتوای آنلاین که می خواهید لذت می برید.

چرا یک سرور VPN مهم است؟

به طور معمول، وقتی می خواهید به یک وب سایت در اینترنت متصل شوید، تمام ترافیک و داده های خروجی و ورودی شما از طریق ISP شما انجام می شود.

از آنجا که تمام اطلاعات شما در قالبی ساده و قابل خواندن است، ISP شما (و افراد دیگر برای این موضوع – هکرها، آژانس های نظارتی یا تبلیغ کنندگان) می توانند آنچه را که در اینترنت انجام می دهید ببینند.

سرور VPN
اتصال به اینترنت بدون محافظت چگونه کار میکند

علاوه بر این، از آنجا که آدرس IP واقعی و موقعیت جغرافیایی شما در معرض وب است، تقریباً هر کسی می تواند با استفاده از این اطلاعات چیزهای مختلفی درباره شما پیدا کند – مانند اینکه در چه کشور و شهری زندگی می کنید و ISP شما چه شرکتی است.

اساساً، بدون سرور VPN، شما مانند یک اردک نشسته در وب هستید – در کنار خطرات سرقت اطلاعات و سرقت هویت، در معرض نقض جدی حریم خصوصی قرار دارید.

سرور VPN چیست؟

سرور VPN یک سرور فیزیکی یا مجازی است که برای میزبانی و ارائه خدمات VPN به کاربران در سراسر جهان پیکربندی شده است. سرور ترکیبی از سخت افزار VPN و نرم افزار VPN است که به مشتریان VPN امکان اتصال به یک شبکه خصوصی امن را می دهد. برخلاف بیشتر سرورها، یک سرور VPN معمولاً دارای درگاه های ارتباطی منطقی و فیزیکی بیشتری است.

سرور VPN چگونه کار می کند؟

کل روند با اجرای یک سرویس گیرنده VPN شروع می شود. شما را به سرور VPN متصل می کند و از طریق ISP شما شروع به ارسال ترافیک به آن می کند. با این حال، این بار، تمام داده های شما توسط پروتکل های VPN که سرور با آن پیکربندی شده رمزگذاری می شود، به این معنی که ISP (یا هر شخص دیگری) نمی تواند آن را کنترل کند.

هنگامی که سرور VPN کلیه اطلاعات رمزگذاری شده را دریافت کرد، اقدام به رمزگشایی و ارسال آن به وب سرور تعیین شده می کند. پس از آن، سرور VPN داده های دریافتی از وب سرور را رمزگذاری کرده و از طریق ISP برای شما ارسال می کند. هنگامی که آن داده ها را در دستگاه خود دریافت کردید، سرویس گیرنده VPN آنها را برای شما رمزگشایی می کند.

برای درک بهتر نحوه کار کردن، تصور کنید که یک “تونل” بین سرویس گیرنده VPN و سرور VPN ایجاد شده است. هر داده ای که از آن تونل عبور می کند رمزگذاری شده است، و – بنابراین – برای هر کسی که خارج از تونل است قابل خواندن نیست.

سرور VPN
نمودار برای آنکه بدانید به صورت شماتیک VPN چگونه کار میکند

کار دیگری که سرور VPN برای شما انجام خواهد داد، پنهان کردن آدرس IP شما و جایگزینی آن با آدرس خاص خود است. سرور این کار را برای کمک به شما در پنهان کردن موقعیت جغرافیایی خود در اینترنت انجام می دهد و به شما امکان می دهد حتی از حریم خصوصی بیشتری بهره مند شوید و همزمان از محدودیت های جغرافیایی و دیوارهای آتش آزار دهنده عبور کنید.

نرم افزار سرور VPN چیست؟

نرم افزار سرور VPN همان چیزی است که به یک سرور امکان می دهد خدمات VPN را به کاربران ارائه دهد. این نرم افزار است که توسط توسعه دهندگان پروتکل VPN ساخته شده و روی سرور نصب شده است. علاوه بر رسیدگی به ارتباطات مشتری / سرور و اجزای شبکه و سخت افزار، نرم افزار سرور VPN سرورها را با امنیت بیشتری پیکربندی می کند که به آنها امکان رمزگذاری و رمزگشایی درخواست های اتصال و اطلاعات ورودی را می دهد.

نرم افزار سرور VPN همچنین از پروتکل های VPN برای رمزگذاری داده ها و ترافیک کاربر استفاده می کند. به طور کلی، بیش از یک پروتکل VPN استفاده می شود تا کاربران بتوانند کنترل بیشتری بر اتصالات خود داشته باشند. این پروتکل های VPN است که بیشتر مورد استفاده قرار می گیرد:

OpenVPN

SSTP

PPTP

L2TP / IPSec

IKEv2

SoftEther

چگونه یک سرور VPN تجربه آنلاین شما را بهبود می بخشد؟

اول از همه، یک سرور VPN تمام داده ها و ترافیکی را که به سمت دستگاه شما هدایت می شود رمزگذاری می کند، اساساً اطمینان حاصل کنید که:

به علاوه، مخفی بودن آدرس IP شما به این معنی است که می توانید محدودیت های جغرافیایی آزار دهنده ای را که می تواند مانع لذت بردن از محتوای آنلاین مورد نظر شما شود، کنار بگذارید. همین مورد برای محدودیت های دیوار آتش در محل کار یا مدرسه نیز وجود دارد.

نتیجه

اتصال به اینترنت بدون سرور VPN می تواند بسیار خطرناک باشد – آدرس IP شما در معرض نمایش قرار می گیرد (به این معنی که اطلاعات شخصی زیادی در معرض آن قرار دارد) ، ISP شما می تواند همه کارهایی را که آنلاین انجام می دهید (و همچنین افراد دیگر – مانند هکرها و آژانس های نظارتی) مشاهده کند. ) ، و ممکن است نتوانید به تمام محتوای مورد نظر خود دسترسی داشته باشید (زیرا سیستم عامل هایی که از بلوک های جغرافیایی استفاده می کنند می دانند IP شما چیست).

می پرسید سرور VPN چیست؟ این یک سرور فیزیکی است یا یک VPS (سرور خصوصی مجازی) که از طریق آن ارائه دهنده VPN به شما دسترسی به خدمات VPN خود را ارائه می دهد. هرگونه داده ای که بین شما و سرور رد و بدل می شود رمزگذاری شده است ، بنابراین هیچ کس نمی تواند بر آن نظارت داشته باشد و سرور آدرس IP واقعی شما را نیز پنهان می کند.

به طور کلی ، اتصال به وب از طریق سرور VPN بسیار امن تر و خصوصی است.