VPN قانونی
در این مقاله به VPNها از جنبه قانونی و غیر قانونی بودن آنها در کشورهای مختلف میپردازیم.

با محبوبیت روزافزون VPNها، احتمالاً در یک نقطه یا این سوال از خود پرسیده اید که «آیا VPN قانونی است؟ آیا اشکالی ندارد اگر از یکی استفاده کنم یا می توانم با قانون به مشکل بخورم؟ ” خب، این دقیقاً سوالی است که ما در این مقاله به شما پاسخ خواهیم داد.

مطالب پیشنهادی:

خرید فیلترشکن با آیپی ثابت

ما در مورد اینکه در کشورهایی که VPN غیرقانونی هستند و VPN قانونی در کشورهایی مانند ایالات متحده، انگلستان و ژاپن، بحث خواهیم کرد و در صورت تمایل به دانستن سایر کشورها در این مورد به ما پیام دهید.

“سلب مسئولیت”. لطفاً درک کنید که اطلاعاتی که در این مقاله ارائه می دهیم نتیجه تحقیقات خود ما است. ما وکیل نیستیم، بنابراین نمی توانیم تضمین کنیم که تمام مطالب مورد بحث در مورد این موضوع همیشه صد در صد است. برای دستیابی به بهترین نتیجه، اگر نگران این مسئله هستید، توصیه می کنیم در مورد  VPN غیرقانونی و استفاده از VPN قانونی در کشور خود با وکیل خود مشورت کنید.

آیا VPN غیرقانونی است یا استفاده از آن مشکلی ندارد؟

پاسخ کوتاه به سوال “بله، به طور کامل استفاده از VPN قانونی است.” تا زمانی که در کشوری زندگی نکنید که VPN غیرقانونی اعلام شده است (چیزی که در زیر به آن خواهیم پرداخت)، جای نگرانی نیست.

هنوز هم، لطفا توجه داشته باشید که اگرچه VPN قانونی در بیشتر کشورها وجود  دارد، اما استفاده از VPN برای انجام اقدامات غیرقانونی در تمامی نقاط دنیا شما را دچار مشکل خواهد. آنچه به منزله اقدامات غیرقانونی است به قوانین کشور شما بستگی دارد، اما معمولاً شامل مواردی مانند کلاهبرداری، سرقت هویت، پیگرد قانونی، پورنوگرافی کودکان و – گاهی اوقات – اشتراک فایل است.

چرا برخی از کشورها VPN را غیرقانونی می دانند؟

پاسخ دادن به این سوال بدون حدس و گمان بسیار دشوار است، اما – به طور کلی – همه اینها به دو سناریو برمی گردد:

مردم از فناوری VPN برای انجام فعالیت های مجرمانه استفاده می کنند و دولت ها سعی می کنند با محدود کردن دسترسی به سرویس های VPN مقابله کنند.

دولت ها، آژانس های نظارتی و مقامات می ترسند که مردم بتوانند از طریق وب سایت های سانسور شده به اطلاعات آزاد دسترسی پیدا کنند – اطلاعاتی که خلاف روایت آنها باشد. بنابراین، آنها استفاده از VPN را برای جلوگیری از موج حقوق و آزادی آنلاین ممنوع می کنند.

کشورهایی که VPN غیرقانونی است

“صبر کنید، آیا استفاده از VPN در برخی کشورها غیرقانونی است؟”

متاسفانه هست تعداد زیادی از کشورها اقدامات قانونی علیه استفاده از VPN انجام نداده اند، اما موارد معدودی که هنوز قابل ذکر هستند.

VPN قانونی
در برخی از کشورها استفاده از VPN تحت شرایط خاصی قانونی است.

اگرچه قبل از رسیدن به آن، باید یک چیز را بفهمید – بعضی از کشورها ممکن است قوانینی علیه استفاده از VPN وضع کنند، اما این واقعاً مانع استفاده از VPN ها در کشورهای گفته شده نمی شود.

بسیاری از اوقات، قوانین کاملاً مبهم هستند و روزنه هایی دارند که کاربران آنلاین می توانند به نفع خود استفاده کنند. البته، در موارد شدید، استفاده از VPN غیرقانونی از پایه و اساس بوده و کاملاً ممنوع است.

VPN قانونی در چین

چین به دلیل مواضع تند خود علیه آزادی اینترنت شهرت دارد. دولت بارها تهدید به ممنوعیت VPN کرد و حتی اپل را مجبور به حذف برنامه های VPN از فروشگاه برنامه چینی کرد. چه چیزی بیشتر از این میتواند گواه بر این مسئله باشد، در فوریه 2018، دولت اعلام کرد که مسدود کردن برنامه های VPN غیرمجاز را از ماه مارس آغاز می کند.

با وجود آن، هنوز بسیاری از کاربران اینترنت در چین موفق به استفاده از VPN در وب شدند. بنابراین، چه اتفاقی می افتد – آیا VPNها در چین قانونی هستند یا خیر؟

خب، قانونی بودن VPN در چین یک منطقه بسیار خاکستری است. بسیاری از مردم دوست دارند در مورد اینکه چگونه استفاده از VPN در چین کاملاً غیرقانونی است صحبت کنند، اما در حقیقت این واقعیت نیست. آنچه دولت چین در واقع غیرقانونی می داند راه اندازی و اجرای VPN خصوصی شماست – که می تواند با 5 سال زندان یا برخی جریمه های سنگین مجازات شود.

همچنین به طور کلی استفاده از VPN از یک ارائه دهنده مستقر در چین که توسط دولت تأیید نشده است و همچنین برای کسب و کار در کشور استفاده از VPN بدون گرفتن مجوز دولتی غیرقانونی است.

با این حال، اگر فقط از VPN استفاده می کنید که در چین مستقر نیست (مانند ChitaVPN)، این واقعا غیرقانونی نیست. چرا؟ از آنجا که قوانین چین در مورد شرکتهای فراساحل اعمال نمی شود، بنابراین مجبور نیستند از آنها پیروی کنند.

البته لازم است ذکر کنیم که اختلافات منطقه ای در قوانین در چین وجود دارد. به عنوان مثال، اگرچه استفاده از VPN در بیشتر مناطق کشور قانونی است، اما ممکن است انجام چنین کاری در چونگ کینگ غیر قانونی باشد، جایی که مقامات محلی تصمیم گرفتند افرادی را که دیوار آتش بزرگ چین را دور می زنند مجازات کنند (یا با دسترسی خصوصی به شبکه های بین المللی یا از طریق “کانالهای غیرقانونی”) با جریمه نقدی تا سقف 2،178 دلار.

به طور کلی، اگر از VPN در چین استفاده می کنید، به طور کلی بدترین حالت به این معنی است که اگر توسط مقامات دولتی گرفتار شوید ممکن است از شما خواسته شود برنامه های VPN را از دستگاه خود حذف کنید یا اگر متصل شوید هتل ممکن است شما را از WiFi دور کند.

VPN قانونی در روسیه

مانند چین، روسیه رویکرد پیچیده ای در مورد چگونگی استفاده از VPN ها دارد. در سال 2017، دولت قانون جدیدی را اعلام کرد که به عنوان ممنوعیت خدمات VPN در روسیه اشاره داشت. واقعیت کمی متفاوت بود – این قانون برای محدود کردن سرویس های پروکسی (مانند VPN) بود که به کاربران آنلاین کمک می کند تا به محتوای اینترنت ممنوع دسترسی پیدا کنند، نه اینکه استفاده از VPN را کاملا ممنوع کند.

دولت روسیه در واقع نگاهشان به ارائه دهندگان خدمات VPN مستقر در روسیه بود و نه در ابتدا کاربران VPN. مقامات قصد داشتند ارائه دهندگان خدمات را متقاعد کنند تا لیست سیاه سانسور آنلاین دولت را اعمال کنند – در واقع دسترسی کاربران به وب سایت های مختلف را مسدود می کند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *