کار میکند
در این مقاله خواهید خواند که VPN چگونه کار میکند

VPN ها توسط بسیاری از مردم در سراسر جهان استفاده می شود. شما هنگام مرور وب، حداقل یک بار از آن استفاده کرده اید. اما آیا هرگز از خود پرسیده اید: “VPN چگونه کار میکند؟” خب، ما در این مقاله 6 دقیقه ای پاسخ های لازم را در اختیار شما قرار میدهیم. حتی اگر شما هرگز از آنها استفاده نکرده باشید اما کنجکاو باشید که VPN چگونه کار میکند، خواندن این مقاله برای شما خوب خواهد بود.

جهت خرید فیلترشکن با آیپی ثابت کلیک کنید

اما قبل از اینکه به این موضوع بپردازیم، بیایید بررسی کنیم VPN چیست و سپس ادامه بدهیم (همراه با تصاویر) چگونه یک اتصال آنلاین را بدون آن و با VPN تجربه می کنید – تا بتوانید نحوه عملکرد سرویس را بهتر درک کنید.

VPN چیست؟

VPN (شبکه خصوصی مجازی) سرویسی است که می توانید برای محافظت از اطلاعات شخصی و ترافیک آنلاین خود در اینترنت استفاده کنید. اساساً، این سرویس یک اتصال امن و رمزگذاری شده بین دستگاه شما و یک سرور VPN برقرار میکند. تمام اتصالات وب شما از طریق ISP شما انجام می شود، اما آنها دیگر نمی توانند آن را کنترل کنند. همچنین، آدرس IP واقعی شما پنهان است.

چگونه بدون VPN به وب متصل می شوید

در اینجا نمایشی دقیق از نحوه اتصال شما به اینترنت آورده شده است:

اتصال به اینترنت بدون محافظت چگونه کار میکند
اتصال به اینترنت بدون محافظت چگونه کار میکند

به سرعت آشکار می شود که هر زمان که به وب متصل می شوید، داده ها و ترافیک شما از طریق ISP شما با قالبی قابل خواندن انجام می شود، به این معنی که آنها اساساً می توانند همه کارهایی را که به صورت آنلاین انجام می دهید مشاهده کنند – آنچه را جستجو می کنید، چه پرونده هایی را بارگیری می کنید، به چه وب سایت هایی دسترسی پیدا می کنید، و غیره.

برای برخی از شما، این ممکن است یک نگرانی بزرگ نباشد، اما این را در نظر بگیرید – بسیاری از ISP ها باید قوانین مربوط به حفظ اطلاعات (Data retention) را رعایت کنند، بنابراین آنها باید اطلاعات کاربر را ذخیره کنند (بله، این شامل فعالیت وب شما است) و آنها را با مقامات و مسئولان به اشتراک بگذارید مانند سازمان های دولتی. در مکانهایی مانند ایالات متحده، آنها حتی می توانند این اطلاعات را به تبلیغ کنندگان شخص ثالث بفروشند.

علاوه بر این، هکرها تهدید دیگری هستند زیرا آنها می توانند اتصالات شما (به ویژه در شبکه های بدون امنیت) را شنود کنند و داده های خصوصی شما را بدزدند. پس از انجام این کار، می توانند از آن برای سرقت پول از شما استفاده کنند یا اقدام به سرقت هویت کنند، یا فقط آن را در دیپ وب حراج کنند. آژانس های نظارتی را فراموش نکنید که می توانند آزادانه همه عادتهای آنلاین شما را حفظ کنند.

و این همه نیست – داده های شخصی و ترافیک آنلاین شما تنها مواردی نیستند که بدون VPN در وب قرار می گیرند. آدرس IP و – در نتیجه – موقعیت جغرافیایی شما نیز در معرض دید قرار گرفته است.

برای محافظت از خود در اینترنت بهترین راه حل استفاده از VPN است.

chita-Icon-buy

فکر نمی کنید این مسئله نگران کننده باشد؟ خب، به این روش فکر کنید – برخی از افراد در واقع می توانند از آدرس IP در معرض دید شما برای جمع آوری اطلاعات مرتبط با آن استفاده کنند، مانند کشور و شهری که در آن زندگی می کنید. در برخی شرایط، مجرمان اینترنتی حتی می توانند بفهمند ISP شما چیست یا فقط از آدرس IP خود برای اجرای حملات هدفمند علیه دستگاهها و روترهای خود استفاده کنید.

علاوه بر این، اگر در کشوری باشید که تورنت موضوعی حقوقی و حساس است، ISP شما ممکن است در صورت گرفتن پرونده های تورنت برای شما اخطار ارسال کند، یا ممکن است فقط اطلاعات شما را به آژانس های حق چاپ ارسال کند، که منجر به دریافت موارد زیر از طرف شما می شود:

نحوه اتصال به وب با VPN

اکنون در صورت استفاده از VPN نحوه اتصال شما به اینترنت چگونه است:

نمودار برای آنکه بدانید به صورت شماتیک VPN چگونه کار میکند
نمودار برای آنکه بدانید به صورت شماتیک VPN چگونه کار میکند

اساساً، شما برای اتصال به یک سرور VPN از سرویس گیرنده VPN استفاده می کنید و سپس از آن برای دسترسی به وب استفاده می کنید. ترافیک ورودی از طریق سرور و سرویس گیرنده VPN به دستگاه شما ارسال می شود. این تقریباً همان فرآیندی است که VPN در آن کار میکند.

از آنجا که یک “تونل” رمزگذاری شده بین شما و سرور VPN ایجاد شده است، ISP شما (یا هر شخص دیگری، برای این موضوع) نمی تواند ترافیک و داده های آنلاین شما را کنترل کند. فقط دستگاههای موجود در هر انتهای تونل VPN (سرویس گیرنده VPN در دستگاه شما و سرور VPN) می توانند اطلاعات را رمزگشایی کنند زیرا فقط آنها می توانند آن را رمزگذاری کنند. همچنین، سرور VPN پس از برقراری ارتباط، آدرس IP خود را با آدرس خاص خود جایگزین کرده و به طور موثر مکان جغرافیایی شما را بصورت آنلاین پنهان میکند.

در کل، برخلاف دسترسی به وب بدون VPN، انجام این کار با VPN به شما اطمینان می دهد که از مرور خصوصی لذت می برید، با اطمینان از اینکه اطلاعات شخصی شما محافظت می شود و دسترسی بدون محدودیت به هر محتوایی (از آنجا که پنهان کردن آدرس IP شما به این معنی است که می توانید دیوارهای فایروال و دیوارهای آزار دهنده را دور بزنید).

VPN چگونه کار میکند؟

VPN به یک سرویس گیرنده VPN، سرور (های) VPN و پروتکل های رمزگذاری VPN متکی است تا یک تجربه آنلاین ایمن و روان را به شما ارائه دهد. مشتری اتصال ایمن به سرورها را برقرار میکند و هر دو با استفاده از انواع مختلف پروتکل های VPN داده ها و ترافیک آنلاین شما را رمزگذاری و رمزگشایی می کنند.

در اینجا یک بررسی اجمالی از کل روند کار وجود دارد:

شما برای اتصال به سرور VPN از سرویس گیرنده VPN استفاده می کنید. هنگامی که این کار را انجام می دهید، مشتری رمزگذاری داده های شما را شروع میکند.

مشتری VPN از طریق ISP شما با سرور مناسب ارتباط برقرار میکند و VPN tunnel را تنظیم میکند.

سرور VPN آدرس IP شما را با آدرس خاص خود جایگزین میکند (بنابراین مکان جغرافیایی شما را مخفی میکند)، رمزگشایی داده هایی را که از شما دریافت میکند شروع میکند و اتصالات شما را به وب هدایت میکند.

هنگامی که سرور VPN داده های آنلاین درخواست شده از وب سرورهای مختلف را دریافت کرد، آنها را رمزگذاری کرده و از طریق ISP به دستگاه شما ارسال میکند.

وقتی مشتری VPN ترافیک ورودی را دریافت میکند، آن را برای شما رمزگشایی میکند.

و این تقریباً چگونگی کمک VPN به مرور خصوصی و نحوه عملکرد آنها است. در حالی که به نظر می رسد کل مراحل طولانی مدت به طول می انجامد، اما معمولاً تقریباً بلافاصله اتفاق می افتد.

در این مقاله خوانید که VPN چگونه کار میکند و در آینده نزدیک اطلاعات بیشتری را برای تکمیل این موضوع در اختیار شما قرار خواهیم داد.