در این مقاله میخواهیم اطلاعات زیادی را درباره مرور ناشناس در اختیار شما بگذاریم. در حالی که اینترنت تقریباً یک منبع سرگرمی و اطلاعاتی بی پایان است، اما سخت نیست که درمورد میزان امنیت آن در کل تعجب کرد. به هر حال، همه این راحتی ها باید با یک قیمت همراه باشند، درست است؟ شما درست می گویید و به نظر می رسد این قیمت حریم خصوصی شما باشد.

جهت خرید vpn از چیتا وی پی ان کلیک کنید

anonymous-browsing
هر چیزی که درباره جستجو ناشناس باید بدانید در این مقاله بخوانید.

خب، اینجاست که مرور ناشناس ظاهر می شود – ایده گشت و گذار در وب بدون درز اطلاعات شخصی در مورد خود، و ثبت آن توسط دولت ها، تبلیغ کنندگان و سایرین.

خبر خوب این است که چنین چیزی قابل دستیابی است، اما قبل از شروع بحث در مورد نحوه ناشناس بودن در اینترنت، باید یک نکته را روشن کنیم – چنین چیزی مانند 100٪ ناشناس بودن آنلاین وجود ندارد. شما قطعاً می توانید برای محافظت از حریم خصوصی خود اقدامات احتیاطی انجام دهید و به میزان قابل توجهی خطر لو رفتن یا آشکار شدن اطلاعات شخصی خود را کاهش دهید، اما با توجه به گستردگی، متنوع و پرمخاطب بودن اینترنت، هیچ رویکردی کاملاً بی خطر نیست.

بنابراین، وقتی از اصطلاحاتی مانند “مرور ناشناس” یا “گشت و گذار ناشناس” استفاده میکنیم ، این نوع موضوعی است که ما به آن اشاره خواهیم کرد.

چرا مرور ناشناس مهم است؟

باور کنید یا نکنید، لذت بردن از هر نوع حریم خصوصی در اینترنت دارد سخت تر و دشوارتر می شود. کاری که آنلاین انجام می دهید فقط بین شما و دستگاه شما باقی نمی ماند. اما برای اینکه بیشتر بدانید، در اینجا چند دلیل وجود دارد که شما به مرور خصوصی احتیاج دارید:

نظارت دولت را در حد معقول حفظ می کند

دولت ها می دانند که منبع اطلاعاتی با ارزش اینترنت چیست و مطابق آن با آنها رفتار می کنند – البته با تلاش برای جاسوسی در مورد هر چیزی که می توانند، و گرچه ممکن است فکر کنید نظارت دولت فقط در ایالات متحده اتفاق می افتد، اما واقعیت دور از آن است.

در حالی که ایالات متحده ده ها پروژه نظارت گسترده دارد، اما این تنها كشوری نیست كه این كار را انجام می دهد. همچنین، به خاطر داشته باشید که بیشتر دولت ها به ISP های ملی نیاز دارند تا داده های کاربر را در دسترس مقامات قرار دهند و آن را حداکثر تا چند سال مشخص ذخیره کنند.

مرور ناشناس به شما کمک می کند تا نگه داشتن جستجوهایی را که شما در اینترنت انجام می دهید و نظارت بر ترافیک آنلاین برای سازمان های دولتی را دشوارتر کند. هنوز هم، لازم به ذکر است که 100٪ شما را در برابر نظارت محافظت نمی کند. تا زمانی که در اینترنت باشید، این مورد امکان پذیر نیست.

از حق شما در آزادی بیان محافظت می کند

در حالی که تقریباً همه کشورهای جهان به شهروندان خود حق آزادی بیان را می دهند، این بیشتر و بیشتر شبیه به یک حق نظری و تئوریکال است. در حقیقت، سلب آزادی از بیان بسیار آسان است – خواه یک فیلتر آنلاین شما را سانسور کند، یا افرادی که به دلیل عقاید شما به شما زور میگویند.

حتی بعضی اوقات، حتی سیستم حقوقی هم پشت شما نیست. به عنوان مثال در کشورهایی مانند عربستان سعودی که خودسانسوری امری عادی است. در غیر این صورت، شما به خطر جدی قانونی برخورد می کنید – از انداختن در زندان تا شلاق زدن در جمع.

خب، نکته خوب در مورد گشت و گذار ناشناس این است که می تواند به شما در اینترنت صدا دهد – حتی اگر آن را ندارید. از آنجا که مردم نمی دانند شما کی هستید، شما می توانید آزادانه نظر خود را بیان کنید – خواه در مورد مسائل اجتماعی، سیاسی یا اقتصادی بحث می کنید (فقط برای ذکر چند مورد).

از سوء استفاده موتورهای جستجو جلوگیری می کند

منکر نیستیم که موتورهای جستجو باعث شده اند اینترنت بسیار کاربر پسندتر و راحت تری باشد، اما آیا از هزینه آن اطلاع دارید؟ آن نتایج تکمیل خودکار که هنگام تایپ کردن نامه یا کلمه ای به دست می آورید که به طرز وحشتناکی آشنا به نظر می رسند، فقط ویژگی خوبی نیستند – آنها الگوریتم های پیچیده ای هستند که از اطلاعات شخصی شما برای ارائه نتایج شخصی تر استفاده می کنند.

مرور ناشناس
موتورهای جستجو حجم زیادی از اطلاعات شما را جمع‌آوری میکنند.

می پرسید چه نوع اطلاعاتی است؟ خب، موتورهای جستجوگر مانند Google ، Yahoo! و Bing موارد زیر را جمع آوری می کنند:

و این فقط برخی از موارد است.

علاوه بر این، تمام این داده ها در کنار سایر اطلاعات جمع آوری شده از طریق سرویس هایی که موتورهای جستجو دارند (مانند YouTube که متعلق به Google است) نیز ادغام می شوند.

اگرچه مرور ناشناس نمی تواند شما را در برابر هرگونه نقض حریم خصوصی که در بالا ذکر کردیم محافظت کند، اما می تواند به شما کمک کند از اطلاعات شخصی خود بهتر محافظت کنید تا از حریم خصوصی بیشتری برخوردار شوید و بتوانید از موتورهای جستجو بدون احساس ترسناک “من همه چیز راجع به شما می دانم” استفاده کنید.

داده های حساس را از دست تبلیغ کنندگان دور نگه می دارد

مانند موتورهای جستجو، تبلیغ کنندگان نیز در مورد شما اطلاعات زیادی دارند. چگونه، شما می پرسید؟ خب، شما می توانید از موتورهای جستجو و سیستم عامل های رسانه های اجتماعی برای آن تشکر کنید (همراه دیگر وب سایت های کوچکتر). آنها داده های شما را با تبلیغ کنندگان شخص ثالث به اشتراک می گذارند تا سود کسب کنند.

و نه، این یک راز بزرگ و غیرقانونی نیست – به احتمال زیاد در موتور جستجو یا شرایط خدمات وب سایت رسانه های اجتماعی ذکر شده است. سلام، این سیستم عامل ها معمولاً رایگان هستند، بنابراین جای تعجب نیست.

اما آنها تنها مقصر نیستند. ISP ها بعضی اوقات می توانند داده های کاربر را به تبلیغ کنندگان شخص ثالث نیز بفروشند. خوشبختانه، این در همه کشورها اتفاق نمی افتد. در حال حاضر، فقط افراد در ایالات متحده باید با این مسئله مقابله کنند (اگرچه هیچ تضمینی وجود ندارد که معاملات تبلیغاتی ISP سایه دار و پشت صحنه در کشورهای دیگر اتفاق نیفتد).

همه اینها برای شما چه معنی دارد؟ علاوه بر این که حریم خصوصی خود را برای سود به فروش می رسانید، به این معنی است که تبلیغات شخصی و بیشتر در وب را مشاهده خواهید کرد. به عنوان مثال، اگر صفحه Facebook در مورد اجاق گاز را دوست دارید، تعجب نکنید اگر تبلیغات اجاق گاز را در Facebook، Google و سایر وب سایت ها مشاهده میکنید.

برای برخی از افراد، این می تواند راحت باشد. اما برای اکثر مردم، این فقط وحشتناک و اضطراب آور است.

خوشبختانه، مرور خصوصی می تواند با محدود کردن میزان اطلاعاتی که تبلیغ کنندگان درباره شما دارند، به این امر کمک کند. همچنین، بهتر است تنظیمات حریم خصوصی را در اکثر سیستم عامل ها و موتورهای جستجو که برای غیرفعال کردن تبلیغات شخصی (یا هر چیز دیگری که مربوط به تبلیغات است) استفاده می کنید، بررسی کنید.

از کاهش عمدی پهنای باند توسط ISP جلوگیری می کند

ISP ها در واقع می توانند سرعت اتصال شما را کاهش دهند در صورتی که تصور کنند از “داده های زیاد” برای انجام کار آنلاین استفاده می کنید – اعم از استریم، تماس های VoIP یا بازی. ظاهراً آنها این کار را برای بهبود خدمات خود انجام می دهند (که قابل باور است)، اما آنها همچنین این کار را برای متقاعد کردن کاربران مانند شما برای پرداخت هزینه برای یک برنامه داده بزرگتر و گرانتر یا دریافت اشتراک گران تر انجام می دهند.

 

ISP ها می توانند این کار را انجام دهند زیرا آنها می توانند همه کارهای شما را در اینترنت کنترل کنند. خبر خوب این است که می توانید با گشت و گذار ناشناس در وب مقابله کنید تا مطمئن شوید ISP شما نمی تواند به وب سایت هایی که دسترسی دارید یا فایل هایی که بارگیری می کنید توجه داشته باشد.

 

داده های شما را در شبکه های بدون امنیت، ایمن نگه می دارد

استفاده از WiFi که نیازی به گذرواژه ندارد بسیار راحت است، اما بسیار خطرناک است. به دلیل عدم رمزگذاری، هرکسی می تواند ارتباطات شما را شنود کرده و فعالیتهای آنلاین و اطلاعات شخصی شما (مانند شماره کارت اعتباری و اطلاعات ورود به سیستم) را مورد بررسی قرار دهد.

 

در حالی که می توانید با استفاده از یک شبکه محافظت شده با رمز عبور، از این امر جلوگیری کنید، اما حقیقت تأسف بار این است که انجام این کار نیز ایمن نیست. چرا؟ به دلیل آسیب پذیری KRACK که می تواند شبکه های دارای امنیت WPA2 را به خطر اندازد.

 

بهترین گزینه این است که فقط مطمئن شوید که هنگام اتصال به یک شبکه WiFi – امن یا بدون امنیت، از درجه ناشناس بودن خود لذت می برید. به این ترتیب، حتی اگر شخصی بر ارتباط شما نظارت کند، نمی تواند چیزهای ارزشمندی را بیاموزد یا اطلاعات حساس را بدزدد.