پهنای باند

کاهش عمدی پهنای باند موضوعی است که سالها کاربران اینترنت را تحت تاثیر خود قرار میدهد. آیا هر وقت در حال بازی با دوستان خود، دانلود یک فایل نسبتاً بزرگ یا تماشای نمایش های مورد علاقه خود هستی، تاکنون متوجه کاهش ناگهانی سرعت آنلاین خود شده اید؟ این معمولاً اتفاقی نیست – اغلب اوقات ، ISP شما مقصر است، زیرا کاهش عمدی پهنای باند را اعمال می کند.

جهت خرید وی پی ان از چیتا وی پی ان کلیک کنید

قطعا شما اطلاعات بیشتری را در این زمینه نیاز دارید. این همان چیزی است که ما قصد داریم با این مقاله 5 دقیقه ای توضیح دهیم.

Throttling یا کاهش عمدی پهنای باند چیست؟

کاهش عمدی پهنای باند (همچنین به عنوان throttling داده یا گلوگاه اینترنت نیز شناخته می شود) فرایندی است که از طریق آن ISP به طور عمدی پهنای باند کاربر را محدود می کند، سرعت اتصال و سرعت دانلود را کاهش می دهد. این می تواند در هر دستگاهی که استفاده می کنید اتفاق بیفتد.

ارائه دهندگان خدمات اینترنتی می توانند میزان پهنای باند را تحت فشار قرار دهند زیرا آنها می توانند ترافیک آنلاین کاربران را کنترل کنند و به طور موثری آنچه در اینترنت انجام می دهید را مشاهده کنند – به خصوص اگر از Deep Packet Inspection استفاده کنند. بنابراین، کاهش پهنای باند معمولاً تصادفی نیست – از قبل برنامه ریزی شده است.

چرا ISP ها پهنای باند شما را کاهش میدهند؟

آنها عمدتا این کار را برای سود انجام می دهند. به عنوان مثال، یک ISP ممکن است در ساعات مشخصی از روز پهنای باند کاربر را کنترل کند تا از ازدحام شبکه بکاهد و ثبات سرویس را افزایش دهد. این اتفاق معمولاً در زمان اوج اینترنت رخ می دهد، زمانی که سرویس قادر به اداره تعداد زیادی از افراد نیست.

آنها همیشه این کار را برای بهبود خدمات خود انجام نمی دهند (به طور واضح در ایران و اکثر نقاط جهان)، بلکه همچنین برای کاهش میزان داده هایی که باید پردازش کنند میباشد، آنها اطمینان حاصل می کنند که برای مدیریت ترافیک بیشتر اینترنت مجبور نیستند تجهیزات سریع تری بخرند.

علاوه بر این، ISP ها همچنین ممکن است پهنای باند شما را هروقت متوجه شوند که از مقدار زیادی داده برای برخی فعالیت های آنلاین استفاده می کنید – مانند بازی، دانلود فایل یا محتوای استریم و …

آنها این کار را انجام می دهند تا شما را متقاعد کنند که یک اشتراک گران قیمت یا یک طرح داده بزرگتر و گران تر خریداری کنید. این امر به ویژه اگر ISP در قرارداد خود “خط مشی استفاده منصفانه” داشته باشد که مشخص کند هر کاربر مقدار مشخصی از داده ماهانه به او اختصاص می دهد، این اتفاق می افتد.

 

در صورت مشاهده فایل هایP2P ، ISPها ممکن است پهنای باند شما را کاهش بدهند، اما این امر معمولاً در کشورهایی اتفاق می افتد که تورنت موضوعی حساس است.

تست سرعت
شما میتوانید به کمک ایزار مختلف تست سرعت اینترنت خود را انجام بدهید.

آیا ISP شما پهنای باند شما را عمدا کاهش میدهد؟

شناسایی کاهش عمدی پهنای باند همیشه آسان نیست. اگر مشکوک هستید که ISP شما این کار را انجام داده است، در اینجا چند روش برای تأیید آن آورده شده است:

سعی کنید از ابزاری مانند SpeedTest در طول هر روز، ترجیحاً به مدت یک ماه استفاده کنید. اگر سرعت اینترنت شما به طور ناگهانی نزدیک به پایان ماه یا در ساعات خاصی از هر روز کاهش یابد (احتمالاً زمان اوج آن است)، به احتمال زیاد ISP شما پهنای باند شما را کاهش می دهد.

تست سرعت FAST را امتحان کنید. این امکان توسط نتفلیکس ایجاد شده است تا به کاربران کمک کند بفهمند آیا ISP هایشان پهنای باند خود را کاهش می دهند یا خیر. فقط نتایج را با نتایج استاندارد SpeedTest مقایسه کنید و بررسی کنید از سرعت Netflix پایین تر است یا خیر. اگر کاهش وجود داشته باشد، این نشانه ای است که ISP شما Netflix و یا سایر محتواهای دیگر را دستخوش کاهش عمدی پهنای باند می کند. اگر آنها این کار را انجام دهند، بسیار مطمئن میتوان بود که ممکن است هر سرویس که “بیش از حد” استفاده میکنید را با کاهش پهنای باند تحت تاثیر قرار بدهند.

همچنین می توانید تست سلامت اینترنت خود را امتحان کنید، که آیا پهنای باند شما در نقاط اتصال دچار مشکل است یا خیر. اگر با آنها آشنایی ندارید، آنها اساساً مسیری هستند که ترافیک آنلاین شما هنگام دسترسی به وب طی می کند (مثلاً شبکه های ISP). ابزاری که ما به آن اشاره کردیم در صورت بروز هرگونه مشکلی در نقاط مختلف اتصال، موضوع رو نشان خواهد داد. اگر نتایج یک تست کم باشد، به احتمال زیاد با کاهش عمدی پهنای باند روبرو هستید.

در آخر اینکه، شما همیشه می توانید از پشتیبانی ISP خود بپرسید که آیا کاهش عمدی پهنای باند برای حساب شما اعمال می شود یا خیر. ما نمی گوییم شما دائماً پاسخ شفاف خواهید گرفت، اما اگر قرارداد شما دارای “خط مشی استفاده عادلانه” باشد، ممکن است مشکلی برای گفتن نداشته باشند.

چگونه می توان Throttling یا کاهش عمدی پهنای باند ISP را دور زد

اگر مطمئن هستید که ISP شما پهنای باند شما را کاهش می دهد، می توانید با پشتیبانی مشتری آنها صحبت کنید تا ببینید آیا آنها ممکن است این کار را متوقف کنند یا خیر، اگرچه این یک راه حل خیلی واقع بینانه نیست. می توانید استفاده از اینترنت خود را در زمان اوج مصرف برنامه ریزی کنید، اما این بسیار برای شما ناخوشایند است.

متناوباً، می توانید ISP خود را تغییر دهید، اما این بسیار دردسر ساز است و شما هیچ تضمینی ندارید که ISP جدید همان کار را انجام ندهد.

یا شما فقط می توانید کار ساده را انجام دهید و ترافیک آنلاین خود را رمزگذاری کنید. به این ترتیب، کمتر ISP شما می تواند پهنای باند شما را کاهش بدهد، زیرا آنها نمی توانند ببینند شما در اینترنت چه کاری انجام می دهید. حداکثر، آنها چیزهای زیادی را برهم خواهند دید.