isp-tracking
در این مفاله به توصیح درباره ISPها می‌پردازیم.

احتمالاً دوست دارید فکر کنید که ISP شما زحمتی برای پیگیری هر کاری که آنلاین انجام می دهید ندارد و آنها به حریم خصوصی شما احترام می گذارند. این یک فکر خوب و مثبت است، اما واقعیت کاملا متفاوت است و بسیار ترسناک تر است.

جهت خرید vpn از چیتا وی پی ان کلیک کنید

ردیابی ISP چیست؟

ردیابی ISP عملی است که از طریق آن ISP اطلاعات مربوط به ارتباطات و فعالیتهای آنلاین شما را ثبت می کند. این بدان معنی است که همه چیز، از سابقه جستجوی شما گرفته تا مکالمه های ایمیل شما، توسط ارائه دهنده خدمات اینترنت شما کنترل و ثبت می شود.

با توجه به اینکه تمام فعالیتهای اینترنتی شما از طریق ISP شما انجام می شود، این امر چندان تعجب آور نیست، بنابراین پنهان کردن هر چیزی از آنها را برای شما بسیار دشوار می کند. ISP ها می توانند داده اتصال (Log Connection) را ثبت کنند چه شما از رایانه خانگی، کنسول بازی یا دستگاه تلفن همراه خود استفاده می کنید.

چرا ISP شما را ردیابی می کند؟

4 دلیل اصلی وجود دارد که ISP این کار را انجام می دهد:

  1. حفظ اطلاعات

در بسیاری از نقاط جهان، ISP ها طبق قانون موظف هستند داده های اینترنتی مشتریان خود را برای مدت زمان مشخصی حفظ کنند. این امر به منظور دسترسی سازمانهای امنیتی دولت به اطلاعات در صورت نیاز به تحقیقات است.

گرچه این هنگامی مهم است که مواردی مانند ضد تروریسم و ​​پیشگیری حل جنایات را در نظر بگیریم، همچنین به این معنی است که بسیاری از روزنامه نگاران یا افشاگران نمی توانند ناشناس بودن خود را حفظ کنند.

علاوه بر این، همیشه نمی توان انتظار داشت که آژانس‌های نظارت دولتی (government surveillance agencies) اخلاقی رفتار کنند. واقعیت غم انگیز این است که، در عصر نظارت جهانی بی سابقه، به احتمال بسیار زیاد بسیاری از شهروندان عادی بدون دلیل به شکل موقت یا دائم تحت نظارت قرار می گیرند.

به هر حال، لو رفتن پرونده های مخفی ادوارد اسنودن میزان نظارت دولت در سراسر جهان را نشان داد. NSA، با همکاری با دولت های سراسر جهان، نظارت گسترده ای بر شهروندان در ایالات متحده و فراتر از آن انجام داده است. آنها از چندین روش برای دسترسی به اطلاعات خصوصی اینترنت از میلیون ها نفر استفاده کردند، اما یکی از روش های اصلی آنها درخواست اطلاعات مستقیم از ISP ها بود.

  1. فروش اطلاعات

ارائه دهندگان خدمات اینترنتی می توانند سود زیادی را از فروش داده هایی که جمع آوری کرده اند به شرکت های تبلیغاتی کسب کنند. سپس این شرکت ها می توانند با استفاده از الگوریتم های پیچیده و تبلیغات هدفمند، تجزیه و تحلیل کاملی از عادات خرید شما و عادات مرور اینترنت برای یافتن راه های موثرتر – اما بسیار سرزده – برای بازاریابی به شما انجام دهند.

گرچه به نظر بسیار غیرقانونی می رسد، اما در برخی از کشورها این یک عمل “قابل قبول” است. به عنوان مثال، در ایالات متحده، وقتی کنگره محافظت از حریم خصوصی پهنای باند FCC را تأیید کرد، ISP تأییدیه فروش داده های کاربر را به تبلیغ دهندگان دریافت کرد. اگرچه این ممکن است در کشورهای دیگر مجاز نباشد، اما هیچ تضمینی وجود ندارد که ISP با تبلیغ کنندگان معاملات پشت صحنه را انجام ندهد، چیزی که ما از آن اطلاع نداریم.

surveillance
آنها تمام ترافیک اینترنت شما را بررسی میکنند.
  1. Throttling پهنای باند

در حالی که همه ISP ها این کار را انجام نمی دهند، برخی از آنها ممکن است به داده های اتصال کاربر متکی باشند تا سرعت پهنای باند را کاهش دهند – کاهش عمدی سرعت کاربر.

آنها ممکن است ادعا کنند که این کار را برای کاهش ازدحام شبکه و ارائه خدمات بهتر انجام می دهند، اما حقیقت این است که اکثر ISP ها از پهنای باند به عنوان راهی برای “متقاعد کردن” کاربران برای ارتقا به یک اشتراک گرانتر یا فقط پرداخت هزینه برای داده های بزرگتر و گران تر استفاده می کنند.

  1. نظارت بر P2P

به اشتراک گذاری پرونده در همه کشورها قانونی نیست و در مکانهایی که مقررات سختگیرانه‌ای در زمینه کپی رایت دارند، ISP باید ارتباطات کاربران خود را کنترل کند تا مطمئن شود که در تورنت مشارکت ندارند.

اگر آنها متوجه شوند شما از تورنت دانلود می‌کنید، احتمالاً اخطار یا هشدار برای شما ارسال می کنند. این بهترین حالت است، زیرا این احتمال وجود دارد که ISP شما اطلاعات شما را به آژانس‌های حق کپی رایت تحویل دهد، و سپس شما را با اعلامیه های DMCA غرق می کنند. حتی بدتر از این، ممکن است آنها شما را مجبور به پرداخت جریمه های هنگفتی کنند، یا اینکه حتی پای شما هم به دادگاه برسد. (البته در ایران به دلیل نبودن حق کپی رایت در بسیاری از موارد، این مشکل مشاهده نمیشود)

به عنوان یک سلب مسئولیت واضح، ما در اینجا در ChitaVPN استفاده از تورنت و مراجع دانلود غیرقانونی و نقض حق نسخه برداری یا کپی برداری را تشویق نمی کنیم. با این حال، ما متوجه شده ایم که برای بسیاری از افراد در سراسر جهان، تورنت تنها راهی است که آنها می توانند به پرونده های مختلف مورد نیاز دسترسی پیدا کنند – این موارد برای کار یا تحصیل هستند.

چرا باید از خود در مقابل ISP ها مراقبت کنید؟

کاملاً واضح است – زیرا حریم خصوصی شما در معرض خطر است. هیچ کاری که به صورت آنلاین انجام می دهید فقط بین شما و مرورگر شما نیست – همیشه کسی مراقب امور است. علاوه بر اینکه فقط یک حمله بزرگ به حریم خصوصی شما است، احساس وحشتناکی هم دارد، آیا شما این حرف را نمی زنید؟

نیازی به گفتن نیست که شما با تبلیغات “شخصی” بمباران می شوید.

شاید بعضی از شما را این موضوع ناراحت نکند، اما باید موافقت کنید که پیگیری رفتار آنلاین خود شما توسط تبلیغ کنندگان کاملاً اشتباه است. علاوه بر این، اگر از تورنت دانلود کنید، ممکن است درگیر مشکلات حقوقی شوید و اگر ساعتها به بازی، دانلود یا پخش مدیا بپردازید، ممکن است برای پهنای باند شما مضر باشد.

علاوه بر این، هر زمان که به خارج از کشور سفر می کنید و از اینترنت به جای برنامه داده خود از طریق شبکه های WiFi استفاده می کنید، ISP های خارجی نیز به داده های شخصی شما دسترسی پیدا می کنند. بله، این تقریباً بدان معناست که اگر در آمریکا تعطیلات خود را گذراندید و از WiFi در آنجا استفاده کنید، اطلاعات شخصی شما توسط یکی از ISP های آنها ثبت و به بالاترین پیشنهاد فروش می رسد.

 ISP شما چه داده هایی را می تواند ببیند؟

تمام ترافیک اینترنت شما از طریق ISP شما عبور می کند ، به این معنی که آنها تقریباً هر کاری را که شما بصورت آنلاین انجام می دهید می بینند – به خصوص اگر وب سایت هایی که به آنها دسترسی پیدا می کنید رمزگذاری نشده اند (از HTTP به جای HTTPS استفاده کنید).

 

در اینجا لیستی از انواع مواردی است که ISP شما می تواند ببیند:

 

 

چگونه فعالیت آنلاین خود را از ISP خود مخفی کنیم

بهترین روش برای جلوگیری از ردیابی ISP رمزگذاری ترافیک آنلاین است. به این ترتیب ، وقتی یک ISP سعی می کند کارهای شما را به صورت آنلاین رصد کند ، فقط چیزهای ناخوشایند را مشاهده می کند. آنها می دانند که شما از رمزگذاری استفاده می کنید ، اما چیز دیگری نیست.

 

استفاده از Tor

Tor یک شبکه ناشناس است که با پرش از بین چندین رله ، ترافیک اینترنت شما را رمزگذاری می کند. اگرچه استفاده از آن نسبتاً آسان و رایگان است ، اما مشكل آن این است كه ترافیك آنلاین شما به طور مداوم 100٪ رمزگذاری نشده است.

چرا؟ زیرا رله خروجی – آخرین رله ای که ترافیک شما قبل از رسیدن به مقصد بررسی می کند – از رمزگذاری استفاده نمی کند. این بدان معناست که شخصی که رله را اجرا می کند و ISP وی می تواند ترافیک آنلاین شما را ببیند.