اکثر شماها نام OpenVPN را تا به حال شنیده‌اید حتی اگر به تازگی به استفاده از VPNها روی آورده باشید. اغب ارائه کنندگان خدمات وی‌پی‌ان این پروتکل را ارائه و پیشنهاد می‌دهند، به این خاطر که بسیار امن و قابل اعتماد است. اما OpenVPN دقیقا چیست؟ و چگونه در واقع کار می‌کند؟

برای خرید فیلتر شکن اندروید کلیک کنید

اگرشما تمایل دارید که بیشتر درباره آن بدانید، در این مقاله به صورت کامل تمامی مباحث مرتبط با آن پوشش داده شده است. پس با ما همراه باشید.

OpenVPN چیست؟

OpenVPN هم یک پروتکل VPN است و هم نرم‌افزاری که تکنیک‌های VPN را برای ایجاد ارتباط نقطه به نقطه (point-to-point) و سایت به سایت (site-to-site) مورد استفاده قرار میدهد. در حال حاضر یکی از معروف‌ترین و پر استفاده‌ترین پروتکل‌های VPN در میان کاربران است.

این پروتکل و نرم‌افزار محبوب توسط جیمز یونان (James Yonan) در سال 2001 منتشر شد. میتوان گفت که یکی ار دو پروتکل VPN است که هم خود پروتکل به صورت منبع باز (Open Source) میباشد و هم نرم‌افزار آن منبع باز (Open Source) است. دیگر مورد مشابه با آن SoftEther است که محبوبیتی مشابه را ندارد.

OpenVPN چگونه کار میکند؟

این پروتکل مسئول ایجاد و برقراری ارتباط مابین کاربر و سرور است. در واقع، کمک می‌کند تا یک تونل (Tunnel) امن مابین VPN کاربر و VPN سرور ایجاد شود.

زمانی که پروتکل اپن وی‌پی‌ان مسئولیت رمزنگاری (Encryption) و احراز هویت (Authentication) را بر عهده می‌گیرد، از کتابخانه اپن اس‌اس‌ال (OpenSSL library) تقریبا به صورت گسترده استفاده می‌کند. همچنین، میتواند از UDP یا همان پروتکل دیتاگرام کاربر (User Datagram Protocol) یا TCP یا همان پروتکل کنترل انتقال (Transmission Control Protocol) برای جابجایی دیتا استفاده نماید.

اگر شما با TCP و UDP آشنایی ندارید، خوب است بدانید که این دو پروتکل‌های لایه انتقال هستند و به جهت انتقال آنلاین دیتا مورد استفاده به صورت گسترده قرار می‌گیرند. TCP پایدارتر است زیرا از ویژگی تصحیح خطا بهره می‌برد (زمانی که یک پاکت شبکه (Network Packet) فرستاده می‌شود، TCP قبل از فرستادن مجدد یا ارسال یک پاکت (Packet) جدید منتظر برای تاییدیه می‌ماند). UDP تصحیح خطا را انجام نمی‌دهد و باعث می‌شود تا مقداری ناپایدارتر باشد، اما در عوض بسیار سریعتر است.

شما با خرید ChitaVPN می‌توانید از این پروتکل امن OpenVPN جهت اتصال به فضای اینترنت بهر‌ه ببرید.

chita-Icon-buy

OpenVPN بهترین عملکرد را در صورت استفاده از UDP با توجه به گفته خود وبسایت OpenVPN.net دارد که دلیلی بر آن است که این پروتکل ابتدا سعی بر آن می‌کند تا کانکشن یا ارتباطات UDP را برقرار نماید. اگر آن کانکشن‌ها ناموفق باشند سپس تنها در آن صورت است که اقدام به برقراری ارتباط بر اساس TCP می‌نماید. اعلب ارائه دهندگان VPN پروتکل OpenVPN را بر پایه UDP به صورت دیفالت (Default) ارائه می‌دهند.

به دلیل نحوه برنامه‌نویسی (Programming) این پروتکل یک امنیت سفارشی (Custom) دارد و به راحتی میتواند از HTTP و NAT بایپس (Bypass) یا عبور نماید.

مانند هیچ یک از دیگر پروتکل‌های VPN این پروتکل منبع باز است و این بدان معناست که کدهای آن یکتا نیست و دیگرانی همواره می‌توانند آن را مشاهده کرده و بازنگری و ارتقاء دهند.

chita-openVPN

توضیحات و جزییات تکنیکال درباره OpenVPN

آیا استفاده از OpenVPN بی خطر است؟

بله. در واقع OpenVPN یکی از ایمن ترین پروتکل های VPN است که هم اکنون می توانید از آن استفاده کنید. اگر می خواهید از یک تجربه آنلاین خصوصی، نظارتی و بدون هکر لذت ببرید، اکثر ارائه دهندگان VPN و کارشناسان امنیتی توصیه می کنند که به اپن وی پی ان پایبند باشید.

این پروتکل حتی در سال 2017 تحت دو مورد ممیزی امنیتی قرار گرفته است – یکی از ممیزی ها فقط موارد بسیار جزئی را پیدا کرد که داده های کاربر را به خطر نمی اندازد، و ممیزی دیگر فقط دو اشکال را پیدا کرد (که در واقع خیلی سریع برطرف شدند).

بعلاوه، پلتفرم OpenVPN.net همچنین دارای یک لیست عمیق گسترده از آنچه کاربران می توانند انجام دهند تا پس از پیکربندی OpenVPN بر روی دستگاه های خود، کیفیت و پایداری اتصالات خود را بیشتر حفظ کنند. و از آنجا که این یک پروتکل منبع باز است، بسیار قابل اعتمادتر است زیرا می توانید خودتان کد را بررسی کنید (اگر در این کار تجربه دارید) تا مطمئن شوید همه چیز مرتب است.

OpenVPN چقدر سریع است؟

سرعت در واقع امتیاز مثبت و درخشان برای OpenVPN نیست، اما اگر پهنای باند کافی داشته باشید تمایل دارید سرعت اتصال مناسب را بدست آورید. دلیل اینکه سرعت شما با اپن وی پی ان اغلب کاهش می یابد بیشتر به دلیل رمزگذاری قوی آن است. البته عوامل دیگری نیز می توانند وارد عمل شوند.

به طور کلی، اگر به جای TCP از OpenVPN بیش از UDP استفاده کنید، می توانید سرعت بیشتری داشته باشید.

نحوه استفاده از OpenVPN

OpenVPN دقیقاً پروتکل کاملا کاربر پسندی نیست و تنظیم اتصال می تواند کمی دلهره آور باشد.

در این بخش، ما به شما میگوییم که چگونه در تمامی پلتفرم‌ها OpenVPN را راه اندازی کنید. نصب و استفاده از اپن وی پی اندر Linux بسیار پیچیده است، اما در لینک زیر و در بخش آموزش ChitaVPN روش اصلی برای انجام آن وجود دارد.

اکنون، قبل از ادامه کار، باید ذکر کنیم که برای راه اندازی اتصال اپن وی پی ان، شما نیاز به اشتراک در سرویس VPN دارید. در حالی که می توانید سرور اپن وی پی ان خود را تنظیم کنید، بسیار دشوار است و بیشتر آموزشهایی که بصورت آنلاین در دسترس هستند فقط سیستم عاملهای لینوکس را پوشش می دهند اما با چیتا وی پی ان تمامی آموزشها به راحتی در دسترس شما هستند.

chita-Icon-learn