what-is-vpn-768x226

یک VPN یا Virtual Private Network (شبکه خصوصی مجازی) به شما اجازه می‌دهد تا یک اتصال امن به یک شبکه (Network) دیگر در بستر اینترنت ایجاد نمایید. VPNها میتوانند برای دستیابی به وبسایت‌هایی که در برخی مناطق محدود و یا ممنوع شده‌اند استفاده شوند و فرآیند جستجوی اینترنتی شما را در اینترنت یا شبکه‌های Wi-Fi عمومی محافظت نمایند.

برای خرید فیلتر شکن برای کامپیوتر کلیک کنید

این روزها VPNها بسیار محبوب شده‌اند، اما نه برای همان منظوری که در ابتدا ساخته شده‌اند. در اصل وی پی ان ها صرفا راهی بودند برای اتصال شبکه‌های کاری (بیزنسی) در محیط اینترنت به صورت امن به یکدیگر یا به شما اجازه میداد تا به این شبکه از منزل خود متصل بشوید.

VPNها اساسا تمامی ترافیک شبکه شما در به شبکه‌ای منتقل میکنند که در آن فاکتورهای مثبتی مانند دسترسی داشتن به منابع شبکه محلی از دور (accessing local network resources remotely) و عبور از سانسورها و فیلترهای اینترنتی است.

از سال 2016 تا 2018، استفاده از VPNها به طرز حیرت انگیزی 165 درصد رشد کرده است. در واقع، در حال حاضر، حدود 26٪ از کاربران اینترنت به VPNها اعتماد می کنند (حدود 1.1 میلیارد نفر). بنابراین می توان گفت امروزه آنها از محبوبیت بیشتری برخوردار هستند.

حتی در این صور ، افراد تازه وارد در این بحث اغلب از ما همین سوال را می پرسند: “VPN چیست؟” همچنین، بسیاری از کاربران از ما خواسته‌اند که مقاله ای را با جزئیات و همه چیزهایی که می توان در مورد وی پی ان دانست، جمع آوری کنیم. بنابراین، ما تصمیم گرفتیم که این راهنمای نهایی را برای شما بنویسیم. در اینجا تمام مواردی است که باید درباره VPN بدانید.

VPN چیست و چگونه به من کمک می‌کند؟

در بیانی ساده یک VPN، کامپیوتر، تلفن هوشمند یا تبلت شما را به یک کامپیوتر دیگر که سرور نامیده میشود در جایی بر بستر اینترنت متصل می‌نماید و به شما اجازه می‌دهد تا از اینترنت به واسطه اتصال به آن کامپیوتر استفاده نمایید. بنابراین اگر آن سرور (Server) در یک کشور دیگر باشد، اینگونه به نظر می‌رسد که شما هم در آن کشور قرار دارید و شما میتوانید به مواردی دست یابید که به طور معمول در کشور شما قابل دسترسی نیستند.

خب پس دقیقا VPNها به ما چه کمکی میکنن؟؟ …

تعداد زیادی از مردم به خصوص کاربرانی که در خارج از کشور ایران از انواع وی پی ان ها استفاده می‌کنند، برای محدودیت‌های استفاده از تورنت در کشور محل سکونت خود از این ابزار بهر می‌برند.

شما با خرید اکانت chita VPN به راحتی تمامی موارد فوق را با بالاترین کیفیت در دسترس خواهید داشت.

chita-Icon-buy

اما VPN مخفف چیست؟

خب، نام اختصاری Virtual Private Network را بیان می کند، به این معنی که به شما امکان می دهد یک شبکه خصوصی (که فیزیکی نیست – از این رو قسمت “مجازی”) را از طریق یک شبکه عمومی (اینترنت، در این مورد) تنظیم کنید.

وی پی ان های شرکتی در مقابل وی پی ان های شخصی

به طور خلاصه، وی پی ان شخصی خدماتی است که توسط ارائه دهندگان وی پی ان ارائه می شود – مشاغل شخص ثالث که قابلیت وی پی ان را به هر نوع کاربر آنلاین ارائه می دهند. هدف وی پی ان های شخصی این است که به شما کمک کنند – تا کاربر اینترنت وب را به صورت ایمن مرور کند و هرگونه محدودیتی را که مشاهده می کند دور بزند.

از طرف دیگر، VPN شرکتی (وی پی ان با دسترسی از راه دور نیز نامیده می شود) یک اتصال VPN است که مشاغل بزرگ در داخل کشور را پیکربندی می کند. وی پی ان های شرکتی عمدتا یک هدف دارند – دسترسی ایمن کارمندان، مالکان و سهامداران به داده های شرکت.

VPNها

ارائه دهنده VPN چیست؟

ارائه دهنده VPN یک شرکت شخص ثالث است که اتصالات VPN خود را که از برنامه ها، رمزگذاری ها، پروتکل ها و سرورها تشکیل شده است به عنوان سرویس ارائه می دهد. به طور معمول باید اشتراکی دریافت کنید، اما برخی از ارائه دهندگان خدمات خود را به صورت رایگان ارائه می دهند.

نحوه انتخاب VPNها چیست و چگونه انتخاب کنیم؟

وابسته به نیازهای شما، میتوانید یک VPN را برای محل کار خود انتخاب کنید یا حتی خودتان یک وی پی ان ایجاد کنید، اما اگر دنبال آن دسته از VPNها هستید که بتوانند در تمامی موارد مانند اتصال به یک شبکه محلی، اتصال به سایت‌های مختلف در بستر اینترنت و به خصوص برای گیمرها برای بازی کردن بدون افت کیفیت اتصالی مطمئن و در عین حال امن را در دسترش داشته باشید، در هر جا که به دنبال جواب بگردید تنها یک چیز را پیدا خواهید کرد، خرید یک اکانت وی پی ان.

چگونه VPNها کار می‌کنند؟

وقتی که شما با دستگاه خود مانند کامپیوتر و گوشی‌های هوشمند به VPN متصل می‌شوید، دستگاه شما به گونه‌ای در نظر گرفته می‌شود که شما در موقعیت متصل شده در وی پی ان قرار دارید. تمامی ترافیک عبوری از طریق یک اتصال امن از طریق وی پی ان منتقل می‌گردد. این امکان همچنین موجب می‌شود تا یک اتصال امن به شبکه محلی خود داشته باشید.

به زبان ساده ، لحظه ای که کاربر VPN را اجرا می کند و اتصال به سرور وی پی ان را آغاز می کند، کاربر رمزگذاری تمام ترافیکی را که به سرور ارسال می کند، شروع می کند. هنگامی که کاربر ارتباطی با سرور برقرار کرد، آدرس IP کاربر با آدرس سرور جایگزین می شود.

پس از آن ، سرور تمام داده هایی را که از شما دریافت می کند رمزگشایی می کند و درخواست های اتصال شما را به وب سایتی که می خواهید به آن دسترسی پیدا کنید ارسال می کند. سرور پس از دریافت داده های درخواستی (مانند یک صفحه وب) ، آنها را رمزگذاری کرده و به مشتری ارسال می کند. وقتی سرانجام سرویس گیرنده VPN در دستگاه شما ترافیک را دریافت کرد ، آن را برای شما رمزگشایی می کند.

how-does-a-vpn-work-diagram

دیگر مثال‌ها از استفاده VPNها

میتوان گقت که وی پی ان یک ابزار ساده است اما این ابزار ساده برای موارد گسترده‌ای مورد استفاده قرار می‌گیرند که میتوانند اهمیت آنها را تا حد بسیار زیادی بالا ببرند.

 

همراه ما باشید “چیتا VPN